Lampy Glash – produkty dla sympatyków designu

Czarna lampa Glash projektu Bartosza Dąbrowskiego w restauracji Czosnek i Oliwa

Już od dłuższego czasu możemy zaobserwować rosnące zainteresowanie nietypowymi produktami. Szukamy rzeczy nietuzinkowych, funkcjonalnych, wykonanych z dbałością o każdy detal. Lampy Glash projektu Bartosza Dąbrowskiego, to projekty posiadające wszystkie te cechy. Idea powstania produktów zaciekawiła nas tak bardzo, że postanowiliśmy przepytać o nią właścicieli marki.

Kiedy powstała marka Glash?

Marka Glash Custom Lights powstała w maju 2018 r. w Bydgoszczy. Pomysłodawcą i twórcą lamp Glash jest Bartosz Dąbrowski – projektant i konstruktor młodego pokolenia, który na co dzień tworzy rozwiązania sprzętowe dla profesjonalnej branży filmowej.

Biała lampa Glash stojąca w rogu mieszkania

Mówi się, że potrzeba jest matką wynalazków. Czy to prawda, że ten zwrot idealnie opisuje historię powstania lampy Glash?

Dokładnie tak! Na początku tego roku podczas luźnej rozmowy znajomy z branży wspomniał o swoim problemie. Powiedział, że na potrzeby pewnego koncertu musi zorganizować oświetlenie w stylu retro, które ma być elementem scenografii. Bartek, czyli nasz projektant, potraktował to jak wyzwanie.

Podczas pracy nad lampą Bartkowi, niczym bohaterowi starej bajki „Pomysłowy Dobromir”, zaświeciła się nad głową „przysłowiowa” żarówka. Na początku była symbolem pomysłu, który przerodził się w potężną 500-WATówkę. Bartek postanowił być wierny swemu podejściu do projektowania i stworzył lampę, która idealnie sprawdzi się nie tylko na scenie.

Czym charakteryzują się Wasze lampy?

Nasze produkty stworzone są dla osób, które potrafią docenić rzeczy z duszą i czują przesyt bylejakością. Nie interesuje nas trend, w którym niski koszt produkcji stoi ponad walorami estetycznymi samego produktu. Tworząc nasze lampy, staramy się patrzeć wstecz do czasów, kiedy twórcy odciskali swoisty stempel na każdym swoim produkcie. Dzięki temu każdy z nich miał swoją tożsamość.

Lampy Glash składają się głównie ze stali oraz drewna dębowego. Każdy posiadacz tego produktu będzie mógł cieszyć się nią przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Mocno satysfakcjonuje nas perspektywa przekazywania naszych lamp z pokolenia na pokolenie.

Obecnie dostępny jest tylko jeden model lampy?

Na ten moment oferujemy 3 modele lamp:
• GE01 – czyli lampa estradowa z modułem DMX, od której zaczął się nasz „romans z designem”,
• GH01 – czyli produkt do przestronnych wnętrz, apartamentów, hoteli czy restauracji,
• ATK0 – mniejsza wersja, stworzona dla entuzjastów Glash GH01, którzy nie mieli wystarczająco miejsca, aby zmieścić lampę w swoim wnętrzu.

Standardowo proponujemy nasze lampy w białym i czarnym kolorze, ale istnieje również możliwość wykonania lampy w dowolnym kolorze.

Trzy lampy Glash stojące w starej fabryce

Czym dla tak młodej marki jest dobry design?

Czy istnieje przepis na dobry design? Według nas to połączenie starannego i solidnego wykonania, pięknego wyglądu oraz funkcjonalności. Rolą twórców jest stworzenie przedmiotu łączącego wszystkie te cechy. Dopiero wtedy możemy mówić o użytecznym designie.

Ciemna lampa Glash projektu Bartosza Dąbrowskiego stojąca w opuszczonym ogrodzie

Jakiej rady moglibyście udzielić osobie, która szuka inspiracji do odświeżenia wnętrza swojego mieszkania?

Warto stworzyć takie wnętrze, które będzie harmonizowało z Twoją osobowością, w którym będziesz czuł się po prostu dobrze. Interesujesz się motoryzacją? Więc może zainteresują Cię pufy i stoliki z odświeżonych felg samochodowych. Uwielbiasz naturę? Poszukaj stołu z mchem. Lubisz muzykę? Zobacz szafkę wykonaną z case’u na sprzęt.

Lampy Glash projektu Bartosza Dąbrowksiego w loftowych wnętrzach

Takie przykłady można mnożyć w nieskończoność. W designie jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Pamiętajmy tylko, że trendy przemijają. Stwórzmy przestrzeń dla siebie, a nie wnętrze „wyciągnięte” z katalogu.

Zdradzicie nam najbliższe plany marki Glash?

Miłośnicy nietypowych rozwiązań oraz entuzjaści stylu loftowego i retro mogą znaleźć nasze lampy w wielu sklepach na terenie Polski. Udało nam się również trafić na rynek niemiecki. Mamy nadzieję, że to dopiero pierwszy krok dla naszej marki. Chcielibyśmy dotrzeć do jak największej ilości ludzi i pokazać, że polski design ma się bardzo dobrze.


Zobacz również:

Czarna lampa Glash projektu Bartosza Dąbrowskiego w biurze stojąca w kącie
Zbliżenie na klosz czarnej lampy Glash projektu Bartosza Dąbrowskiego w restauracji Czosnek i Oliwa
Piękna czarna lampa Glash projektu Bartosza Dąbrowskiego w restauracji Czosnek i Oliwa
Czarna lampa Glash projektu Bartosza Dąbrowskiego w restauracji Czosnek i Oliwa