White Oaks to nowy polski producent na rynku tekstyliów. W swojej ofercie posiadają wełniane, ręcznie tkane w Indiach dywany oraz tekstylne akcesoria dekoracyjne.
White Oaks pragnie wypełnić niszę na polskim rynku zapewniając swoim klientom produkty charakterystyczne dla nowojorskiej klasyki oraz stylu dekoratorskiego typowego dla posiadłości z okolic New Hampton. Charakterystyczne cechy produktów White Oaks to wzory, które do tej pory nie były obecne na polskim rynku, chociaż w Stanach Zjednoczonych należą do klasyki designu. W swojej ofercie White Oaks posiada wzory dywanów coraz bardziej poszukiwane przez klientów jak chevron, marrocan trellis, quatrefoil, czy fleur de lis.
Wszystkie produkty White Oaks są wykonane z naturalnych materiałów jak wełna i bawełna z dbałością o jakość.
Jak powstaje ręcznie tkany dywan?
Pierwszy etap to przeniesienie wzoru na papier milimetrowy, na którym każda kratka reprezentuje węzeł na dywanie. Ten proces prowadzi do powstania mapy, która będzie drogowskazem dla tkacza.
Następnie farbuje się przędzę. Dywany White Oaks są tworzone tylko i wyłącznie z naturalnej wełny, bez jakichkolwiek syntetycznych dodatków. Barwienie wełny to bardzo skomplikowany proces wymagający szerokiej wiedzy dla osiągnięcia pożądanych rezultatów. Krytyczne w tym procesie jest suszenie wełny. Jeśli jest pora deszczowa w Indiach, gdzie powstają dywany White Oaks, taki proces może się przedłużyć nawet do kilku tygodni. Wełnę suszy się na świeżym powietrzu wywieszoną na sznurkach. Musi być idealnie sucha aby rozpocząć tkanie. Gdyby została nawet odrobina wilgoci, dywan mógłby w przyszłości farbować.
Teraz kolej na misterium tkania ręcznego: przy krosnach, każdy milimetr dywanów White Oaks został zrobiony ręcznie, każdą nitkę trzymał w ręku tkacz.
„W powstawianiu dywanów jest magia – mówi Agata Słowińska, współwłaścicielka White Oaks – w dywanach zakochałam się wiele lat temu odwiedzając tradycyjną tkalnie w Turcji. Wcześniej nie byłam miłośnikiem dywanów. Ale proces mnie oczarował. Zakładając White Oaks, miałam w pamięci tamten obraz z przed lat. Człowiek przy krosnach, z pietyzmem, nitka po nitce tworzy dzieło, każdy dywan to unikat. Wiedziałam, że chcę tworzyć w taki sposób. Stąd wybór tradycyjnej tkalni w Indiach, w okolicach świętego miasta Varanasi, mekki pielgrzymów. Tam powstają w tradycyjny sposób dywany White Oaks. Przyprawia mnie to o dreszcz i dumę kiedy o tym myślę. Podziwiam piękno i kunszt, lubię się zastanawiać o czym myślał człowiek, kiedy pracował wiele godzin nad danym dywanem. Jest w tym magia, a w naszych dywanach dusza.”