Kilkadziesiąt lat temu naczynia emaliowane, cenione za wytrzymałość i uniwersalność, były w niemal każdej polskiej kuchni. Dziś wracają do łask i to nie tylko w domach urządzanych w stylu retro. Nowoczesny design i oryginalne nadruki sprawiają, że doceniają je osoby o różnych gustach. Polska emalia zyskuje licznych zwolenników także zagranicą, gdzie z sukcesami promuje ją marka Emalco Enamelware.
Naczynia emaliowane marki Emalco Enamelware
Moda ma to do siebie, że lubi zataczać koło. Tak też jest w przypadku naczyń emaliowanych, które zostały wyparte przez ceramikę i szkło, a dziś przeżywają swój renesans. Wynika on nie tylko z mody na vintage, ale też faktu, iż szukamy rzeczy wyjątkowych, oryginalnych w swym wyglądzie, ale i trwałych.
Jak wiele osób z mojego pokolenia miałem wspomnienia związane z emalią, więc kiedy po latach w muzeum statku polarnego Fram w Oslo natrafiłem wśród eksponatów na naczynia emaliowane, od razu skojarzyłem je z tradycyjną polską emalią. Była to dla mnie olbrzymia inspiracja i impuls. Postanowiłem dać emalii drugie życie – opowiada Waldemar Brzozowski, właściciel Emalco Enamelware. Teraz naczynia emaliowane to nie tylko nasza praca. Napędza nas pasja kultywowania tej tradycji – dodaje.
Synonim tradycji
Naczynia emaliowane to synonim tradycji, nie tylko ze względu na ich długą historię (emalia jaką znamy pochodzi z XVIII wieku), ale też sposób produkcji, który przez dziesiątki lat pozostał niezmieniony. Dlatego chcąc na nowo pisać historię emalii, warto postawić właśnie na tradycję, czyli ręczną technikę produkcji.
Nasze naczynia emaliowane wytwarzane są w głównej mierze ręcznie według tradycyjnych metod. Jest to wielostopniowy proces – wyjaśnia Anna Brzozowska, właścicielka Emalco Enamelware. Pierwszym etapem jest przygotowanie samego naczynia ze stali – prasa wytłacza formę, a specjalne urządzenie wywija charakterystycznie brzeg. Następnie rozpoczyna się emaliowanie formy metalowej. Najpierw jest ona pokrywana zabezpieczającą warstwą gruntową i wypalana. Następnie nakładana jest kolejna warstwa, nadająca naczyniu kolor. W zależności od projektu inna barwa może być w środku, inna na zewnątrz. Obecnie gama kolorów jakie proponujemy jest bardzo szeroka. To 31 różnych odcieni – dodaje.
Proces produkcji naczyń emaliowanych
Charakterystycznym elementem naczyń emaliowanych jest zarysowany innym kolorem brzeg oraz uchwyt. W tym miejscu także ręczne, palcem, nakładana jest twardsza emalia, która zapewnia tym obszarom, większą ochronę. Po nałożeniu koloru następuje kolejne wypalanie naczynia.
Ostatnim etapem jest dekorowanie. Sprzed lat głównie pamiętamy białe naczynia z granatowymi lub czarnymi elementami na brzegu i rączce, obecnie jednak uwagę przyciąga różnorodność kształtów i wzorów. Nasze naczynia zyskują swój niepowtarzalny charakter dzięki wykorzystaniu kalki ceramicznej. Wzór nanosimy ręcznie w formie kalkomanii, a nie nadruku, co sprawia, że mamy do czynienia z efektem graficznym najwyższej jakości, który podobnie jak emalia przetrwa wiele lat – wyjaśnia Waldemar Brzozowski, właściciel Emalco Enamelware.
Naczynia emaliowane trwałe przez lata
Tradycyjna technika produkcji naczyń emaliowanych zakłada ich wypalanie w temperaturze około 850°C. Proces ten zapewnia im niezwykłą trwałość i sprawia, że mogą być używane zarówno w wysokich temperaturach – czy to w piekarniku czy na otwartym ogniu, jak i w niskich – w lodówce i zamrażarce. Choć bazę stanowi stalowe naczynie warstwa emalii sprawia, że jest ono odporne na rdzę i ścieranie. Nie trzeba martwić się też o kolor – ten nie blaknie pod wpływem promieni UV.
Magią naczyń emaliowanych jest fakt, że przetrwają one długie lata. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, stosując się do kilku zasad, możemy pozostawić naczynia kolejnym pokoleniom, przekazując w ten sposób wspomnienia z rodzinnych obiadów czy górskich wycieczek i campingów – opowiada Anna Brzozowska, właścicielka Emalco Enamelware.
Funkcjonalność i uniwersalność
Dziś w pośpiechu dnia codziennego szukamy rozwiązań funkcjonalnych i łatwych w użytkowaniu. Takimi są właśnie naczynia emaliowane. Można w nich gotować na każdym rodzaju kuchenek, także na tych indukcyjnych, których montaż w domu zwykle wiąże się z wymianą wszystkich garnków. Tymczasem naczynia emaliowane należą do tych najbardziej uniwersalnych i wygodnych, bo można myć je także w zmywarce.
Podobnie jak przed laty, tak i teraz, największą popularnością cieszą się kubki, jednak z naczyń emaliowanych można stworzyć całą zastawę stołową. Właśnie z myślą o wspólnych rodzinnych obiadach tworzymy kolekcje, w których są talerze, miski, kubki w różnych rozmiarach, tumblery czy rondle – mówi Waldemar Brzozowski, właściciel Emalco Enamelware. Dla nas wielką zaletą tych naczyń jest możliwość zabrania ich ze sobą wszędzie. Możemy używać ich nie tylko w domu, ale też w plenerze – na pikniku czy campingu – w podróży, pracy. Dosłownie w każdej sytuacji możemy wykorzystać naczynia emaliowane, do posiłków i napojów, ale także jako dekorację – dodaje.
Emalia gadżetem firmowym
Naczynia emaliowane często wybierają także firmy, szukające swoich reklamowych gadżetów, czy prezentów okolicznościowych. Kubek, po który sięgamy co najmniej kilka razy w ciągu dnia, poczynając od porannej kawy, jest idealnym nośnikiem promocji, a dzięki wysokiej jakości wykonania zdecydowanie nie jest jednorazowym gadżetem, ale eleganckim produktem premium.
Firmy wybierają naczynia emaliowane, jako ciekawą alternatywę do wszechobecnych kubków ceramicznych. Zwłaszcza zagranicą, gdzie tradycja emalii jest mniejsza, to niezwykle oryginalny prezent, który dzięki customizacji i własnemu nadrukowi, może idealnie wpasować się w identyfikację wizualną firmy – mówi Waldemar Brzozowski, właściciel Emalco Enamelware.
Po naczynia emaliowane sięgają także atrakcje turystyczne i ich sklepy z pamiątkami tworzące swoje serie produktów. Przykładem są chociażby muzea greckie czy Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, dla których Emalco Enamelware stworzyło kubki.
Mamy też liczne przykłady hoteli, restauracji czy kawiarni, które z naczyń emaliowanych własnego projektu uczyniły swój znak rozpoznawczy. Stawiając na taką zastawę skutecznie wyróżniają się wśród konkurencji, przyciągając uwagę klienta, który z pewnością zapamięta, że kawy nie wypił w zwykłej filiżance, ale w emaliowanym kubku z przykuwającym wzrok nadrukiem – komentuje Anna Brzozowska, właścicielka Emalco Enamelware.
Marka Emalco Enamelware
Emalco Enamelware to polski producent tradycyjnych emaliowanych naczyń. Misją marki jest dostarczanie oryginalnej, wysokiej jakości i wytwarzanej ręcznie emalii do klientów nawet z najdalszych zakątków świata. Zespół Emalco Enamelware posiada wieloletnie doświadczenie i wiedzę w zakresie produkcji naczyń emaliowanych, które przekłada się na pozycję światowego lidera w produkcji customowych kubków emaliowanych. Produkty wyprodukowane w Polsce trafiają głównie dla klientów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, krajów Europy Zachodniej, Australii i krajów azjatyckich.
Zobacz również: Pościel od LUKOJE, czyli komfort w Twoim domu | Mudita Moment – minimalistyczny zegarek