Patyna, pierwszy polski marketplace vintage nawiązuje współpracę z Autor Rooms, warszawskim konceptem nominowanym przez Wallpaper do tytułu Najpiękniejszego Hotelu 2016 roku. Do wystroju wnętrz unikalnego hotelu wprowadzono meble i dekoracje vintage, wyselekcjonowane spośród klasycznych dzieł polskich projektantów.
Koncept Autor Rooms (AR), oparty o starannie wyselekcjonowane projekty wyłącznie rodzimych twórców, wpisuje się w nurt coraz większego zainteresowania polskim wzornictwem i wyraźnej obecności Polski na designerskiej mapie świata. Promocja polskiego wzornictwa jest bliska również Patynie. Pierwszy i największy polski showroom vintage od prawie dwóch lat z sukcesem kreuje modę na wykorzystywanie we wnętrzach przedmiotów sprzed kilkudziesięciu lat, a dzięki działaniom edukacyjnym uświadamia, jak ważnym elementem dziedzictwa jest wzornictwo przemysłowe, a jego przykłady to nierzadko prawdziwe dzieła sztuki.
„Na styku działań Patyny i Autor Rooms narodził się pomysł na współpracę. Przedmioty z Patyny zagościły we wnętrzach na Lwowskiej, u nas zaś pojawiła się selekcja, nadzorowana przez twórców AR. Zaręczamy, że to dopiero początek” – komentuje Emilia Obrzut, założycielka Patyny.
Promocja polskiego wzornictwa i jego historii wpisana jest od początku w ideę działalności Autor Rooms. „Wielu ludzi z zagranicy myśli, że za komuny nic tu się nie działo, są zdziwieni, że było dokładnie odwrotnie. Mamy też trochę mebli z okresu międzywojennego np. modernistyczne krzesła z legendarnej warszawskiej fabryki mebli stalowych Jarnuszkiewicz. Na Patynie można znaleźć prawdziwe perełki. Wiem, jak trudno jest samemu szukać takich przedmiotów, bo spędziłam miesiące w innych serwisach. Patyna daje gwarancję jakości. Wiem, że znacie się na rzeczy i dobieracie swoich sprzedawców skrupulatnie. To bardzo ważne w szczególności dla początkującego kolekcjonera, za jakiego samą siebie uważam” komentuje Magda Ponagajbo, dyrektor kreatywna Autor Rooms.
Zobacz wyselekcjonowaną kolekcję dla Autor Rooms:
Komplet krzeseł, proj. F. Aplewicz „ŁAD”
Talerz deserowy J.S.Drost, seria Asteroid
Dzbanek reliefowy, porcelana, lata 60.
Komplet dekoracyjnych talerzy fajansowych, lata 70.
Krzesło Henryk Sztaba, Polska, lata 70.
Komoda proj. R. Hałas, lata 60.
Wazon proj. Wit Płażewski WŁOCŁAWEK 1965 r.
Lampka Włocławek, po 1955 r.
Taboret, l. 60. proj. Władysław Wołkowski
Talerz Polmozbyt – Polski Fiat 126p, Tułowice
Talerz Tańce Polskie Stryjeńska
Szklany serwetnik w krople z Huty Szkła Hortensja
Meble i dekoracje Patyny w przestrzeni publicznej dostępne są również m.in. w Białej, warszawskiej restauracji tworzonej przez Grupę Warszawa.
Fotografie wnętrz: PION
Emilia Obrzut, fot. Max Zieliński
Magda Ponagajbo, fot. Jacek Kołodziejski