Designerskie kalendarze i planery – porady i inspiracje

Nowy rok zbliża się wielkimi krokami, pędząc z prędkością naszej codzienności. Pomimo tego, że spędzamy go ostatnio głównie w domach, to czas wcale się nie zatrzymał. Wręcz przeciwnie – wciąż mamy go zbyt mało, a organizacja życia wciąż jest priorytetem. Tu z pomocą przychodzą notatniki, kalendarze i planery, dzięki którym organizacja dnia staje się bezproblemowa. Co ciekawe, to te w formie papierowej są nadal chętniej wybierane niż organizery komputerowe lub te w smartfonach. Udowadnia to, że wolimy klasyczne sposoby na planowanie, bo są one dla nas bardziej stabilne, a pisanie ręczne pozwala na szybsze i bardziej długotrwałe zapamiętanie notatek.

Kalendarz, notatnik czy planer?

Na rynku polskim, wraz z rosnącym trendem prowadzenia zorganizowanego trybu życia, pojawia się coraz więcej marek oferujących nam różnorodne pomoce w postaci kalendarzy, notatników, czy planerów, w wielu odsłonach. Znajdziemy organizery tematyczne, dostosowane do intensywności naszych dni czy zawodu, jaki wykonujemy lub po prostu zainteresowań. Jednak czym właściwie różni się kalendarz od planera, a planer od notatnika? Który z nich wybrać?

Designerskie kalendarze i planery - porady i inspiracje - Pan Kalendarz
Designerskie kalendarze i planery – porady i inspiracje – Pan Kalendarz

Zacznijmy od najprostszego – notatnika. Notatnik jest zeszytem wypełnionym czystymi kartkami, często kropkowanymi, zamykanym zazwyczaj na gumkę. Możemy zaprojektować jego wnętrze, jak tylko chcemy, tworząc oryginalny planer. Na platformie YouTube można znaleźć wiele, tak zwanych tutoriali DIY na zrobienie własnego Bullet Journal – dziennika pomagającego zorganizować czas. Natomiast kalendarze od planerów różnią się najczęściej obszernością i ilością możliwości w nich zawartych. Różnice te powoli się jednak zacierają, ponieważ coraz częściej powstają planery datowane, co wcześniej przysługiwało tylko kalendarzom.

W planerach znajdziemy zazwyczaj więcej miejsca na tworzenie notatek czy specjalne zakładki, np. z listą celów w danym tygodniu/miesiącu, listą zakupów lub planem treningowym. Zarówno kalendarze, jak i planery mogą być tygodniowe lub dzienne, w zależności od tego, jak szczegółowo chcemy zaplanować swój czas.

Chcielibyśmy zaprezentować wam dziś marki, które kreują polski design tych osobistych ksiąg, które sprawiają, że czas zatrzymuje się, by chwilę później mógł wystartować z podwojoną siłą, ale tym razem mamy na myśli siłę spokoju o własne plany i obowiązki.

Designerskie kalendarze i planery - porady i inspiracje - Sezonownik
Designerskie kalendarze i planery – porady i inspiracje – Sezonownik

Sezonownik

Marka Sezonownik już od 6 lat tworzy kalendarze tematyczne. Co roku temat porad i inspiracji zawartych w kalendarzu się zmienia. W 2020 roku użytkownikom towarzyszyło hasło „dbaj o siebie”. Każdego dnia mogliśmy znaleźć W Sezonowniku poradę kulinarną, kosmetyczną, domowe sposoby aromaterapii i herbatę na każdą porę roku. Wszystko w wierze troski o własne ciało, umysł i duszę. 2019 rok natomiast, uczył nas sposobów na życie w wierze #lesswaste.

Designerskie kalendarze i planery - porady i inspiracje - Sezonownik
Designerskie kalendarze i planery – porady i inspiracje – Sezonownik

Każdy miesiąc ma swoje hasło przewodnie z radami na temat, np. wykorzystania resztek, tworzenia wielozadaniowych kosmetyków lub detergentów. Wszystkie kalendarze, poczynając od 2014 roku, dostępne są na stronie Sezonownika, na której znajduje się także dewiza marki. Małymi krokami nauczymy się, jak osiągnąć dobrostan psychicznego, emocjonalny i fizyczny, i co jest jego podstawą – prawdziwe i szczere relacje ze sobą i z innym. Sezonownik oferuje również konsultacje żywieniowe i warsztaty z wiedzy o naturze, hodowli i sezonach. Jednym z nich był cykl plenerowych warsztatów Zielnika o ziołach i dziko rosnących roślinach w 2015 roku.

Papierniczeni

Kim są Papierniczeni? Pasjonatami papieru! Z największą dbałością o szczegóły i ogromnym szacunkiem do używanego materiału, odkrywają jego potencjał na nowo. Oferują nam notesy, kalendarze, planery i akcesoria biurowe. Siedziba marki znajduje się na ulicy Limanowskiego 18 w Krakowie, dzięki czemu możemy zobaczyć, dotknąć i wypróbować produkty.

Przeprowadzamy staranną selekcję, aby przedmioty dostępne w naszym sklepie były pięknie wykonane, miały ciekawy design i były funkcjonalne. Wszystko dla codziennej przyjemności i wygody użytkowania. – piszą o sobie twórcy na stronie, na której możemy poznać przebieg całego procesu tworzenia wyjątkowych projektów.

Designerskie kalendarze i planery - porady i inspiracje - Papierniczeni
Designerskie kalendarze i planery – porady i inspiracje – Papierniczeni

Papierniczeni tworzą również autorskie linie notesów inspirowane tradycyjnymi technikami introligatorskimi. Ich priorytetem jest estetyka i staranność wykonania. Projekty wyróżnia prosta forma, przemyślany dobór materiałów oraz niezwykła precyzja w tworzeniu – to zdecydowanie cechy produktów o najwyższej jakości. Ta 4-osobowa, rodzinna marka organizuje także warsztaty z obcowania z papierem, dzięki którym może dzielić się swoją pasją z innymi.

Planer od Momonde

Momonde powstało z pasji do sztuki, natury i ludzi. Marka działa od 2016 roku, kiedy to jeszcze funkcjonowała pod nazwą Zaplanuj Swój Sukces. Dziś oferuje nam zróżnicowane planery w minimalistycznym stylu. W ich ofercie znajdziemy planery biznesowe, akademickie, specjalistyczne – zarówno datowane, jak i nie oraz tradycyjne kalendarze. Wszystkie z podziałem na tygodniowe lub dzienne.

Pod każdym rodzajem znajdziemy na stronie marki dokładny opis zawartości, która jest niezwykle bogata. W większości planerów są skrócone kalendarze na dwa lata do przodu, plany roczne, tabele nawyków, a każdy miesiąc zaczyna plan miesięczny w formie tabeli oraz planu finansowego. Największą część zajmuje plan dzienny lub tygodniowy, a na samym końcu umieszczony jest, przykładowo plan szkoleń, urlopów, ważnych wydarzeń, postanowień i dodatki takie jak listy prezentów czy brudnopis.

Designerskie kalendarze i planery - porady i inspiracje - Momonde
Designerskie kalendarze i planery – porady i inspiracje – Momonde

Każdy rodzaj planera minimalnie różni się od siebie, zachowując jednak niezwykle rozbudowane wnętrze. To, co wyróżnia markę to obecność Planerów dla profesjonalistów. Powstały z myślą o projektantach, stylistach, prawnikach oraz wszystkich osobach, których praca opiera się na spotkaniach z klientami. Dzięki Momonde mają one możliwość zaplanowania sobie dnia, dostosowując go szczegółowo do harmonogramu.

Marka oferuje również personalizację planera w postaci tłoczonego monogramu. Impuls do motywacji, samodoskonalenia i lepszej organizacji – to właśnie coś, czego potrzebujemy z okazji rozpoczęcia nowego roku. To chce przekazać nam Momonde. Co ciekawe, od 2020 roku marka zajmuje się również projektowaniem ubrań w stylu basic, które również możemy znaleźć na stronie.

Pan Kalendarz

Działająca od 2013 roku marka Pan Kalendarz zajmuje się tworzeniem kalendarzy książkowych. Ich design charakteryzuje silna inspiracją sztuką, co widać na każdej stronie. Każdy miesiąc jest inny i opowiada swoją historię plastyczną. Twórcy zaznaczają na stronie, że Pan Kalendarz powstał z pasji i chęci artystycznego wyżycia się. Nakłaniają więc do zjednoczenia się z tą wyjątkową książką – noszenia jej w kieszeni, zaginania, oblewania kawą, winem, tak by kalendarz stał się częścią nas samych.

Designerskie kalendarze i planery - porady i inspiracje - Pan Kalendarz
Designerskie kalendarze i planery – porady i inspiracje – Pan Kalendarz

W ofercie marki znajdziemy kilka rodzajów Pana Kalendarza. Każdy z nich jest jednak taki sam w środku – różnią się jedynie okładką. Oprócz planu charakterystycznego dla tradycyjnych kalendarzy książka posiada dodatkowe strony na notatki i kieszonkę na drobiazgi. Wnętrze jest bogato ilustrowane i niezwykle inspirujące.

Make it easy

Podobno, gdy zapiszemy cel na kartce, staje się on o 42% możliwy do spełnienia. Właśnie tą dewizą kieruje się marka Make it easy. Sama nazwa sugeruje stworzenie drogi do samorealizacji i produktywności w prosty sposób. Notatniki, organizery, planery – wszystko to marka produkuje z największą starannością i dbałością o szczegóły.

Każda strona umożliwia zagospodarowanie czasu w najbardziej efektywny sposób, a checklisty motywują do odhaczania zrealizowanych zadań. Oprócz klasycznej oferty Make it easy oferuje także planery ślubne i podróżnicze. Wszystko z myślą o ułatwieniu i umileniu nam życia, wypełniając je kolorowymi kartkami i pięknymi akcesoriami.

Designerskie kalendarze i planery - porady i inspiracje - Make it easy
Designerskie kalendarze i planery – porady i inspiracje – Make it easy

Planery umożliwiają zaplanowanie miesięczne, tygodniowe oraz dzienne. Na stronie dostępna jest już oferta na rok 2021. Nowością tego roku jest karta dobrych nawyków, dzięki którym każdy dzień możemy rozpocząć z pełną energią i dobrym nastawieniem. Marka dba o nasze samopoczucie tak samo, jak i o rozwój. Kalendarz można podarować również w prezencie – Make it easy oferuje na stronie zarówno ozdobne zapakowanie, jak i drobne niespodzianki do prezentu.

Lady Planer

Indywidualne podejście do klienta i nieszablonowe myślenie – właśnie to charakteryzuje LadyPlaner. Marka łączy w sobie trzy pasje: projektowanie, planowanie i drukowanie. Bo kochamy piękne rzeczy, dobrą organizację i zapach papieru. Większość produktów marki można dopasować do swoich potrzeb – personalizując je, wybierając kolor, dodając wazny dla nas cytat i podpisując go imieniem i nazwiskiem. Istnieje również możliwość propozycji pomysłów własnych w wiadomościach mailowych.

Designerskie kalendarze i planery - porady i inspiracje - Lady Planer
Designerskie kalendarze i planery – porady i inspiracje – Lady Planer

Dzięki temu LadyPlaner cechuje się wyjątkowością, niepowtarzalnością i niezwykłym kontaktem z klientem. Swoją działalność rozpoczęła od pierwszej w Polsce kolekcji spersonalizowanych planerów dla kobiet. Dziś pracuje nad linią planerów tematycznych, aby stworzyć z nich najlepszych towarzyszy życia codziennego. Oprócz kultowych już planerów kobiecych dostępne są, między innymi planery męskie, szkolne, studenckie, medyczne, wieloletnie oraz notesy i kalendarze różnego rodzaju. Możemy również tworzyć personalizowane boxy prezentowe.

Polski rynek oferuje nam dziesiątki marek chcących pomóc nam w codziennym organizowaniu życia i dążeniu do perfekcji w samorealizacji. Sztuką jest wybranie tego jedynego, idealnego. Minimalistyczny czy opływający w bogactwo dekoracji i zawartości? W miękkiej czy twardej okładce? To zależy tylko od naszych preferencji. Jeśli jednak uda nam się to osiągnąć, możemy mieć pewność, że zyskamy najlepszego przyjaciela życia codziennego, który nigdy nas nie zawiedzie.

A jeśli szukasz więcej inspiracji na prezent, to zapisz się do naszego newslettera i pobierz nasz LOOKBOOK BY PLN DESIGN

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter