Designerskie lampy marki Sielacz – rozświetl swoje wnętrze

Piękno produktu to subiektywna wypadkowa wszystkich jego cech. Natura sama w sobie może być nieskończonym źródłem inspiracji. To właśnie z nich zrodził się pomysł projektu serii lamp o nazwie LamParts marki Sielacz, które mają różne oblicza w zależności od ilości i rodzaju użytych do ich budowy elementów. Michał Siełacz to projektant, dla którego zabawa jest procesem odkrywczym, wstępem do projektu. Każdy, kto odrzuca zabawę, zabija kreatywność. Zostań z nami i poznaj markę Michała Siełacza.

Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z projektowaniem? Dlaczego akurat lampy?

Projektowaniem wzorniczym zająłem się tuż przed rozpoczęciem studiów na kierunku wzornictwo. W czasie studiów zacząłem pasjonować się oświetleniem. Wpadłem na pomysł lamp składanych ręcznie z części-stąd też nazwa serii – LamParts. Skupiłem się głównie na lampach, bo są one moją pasją.

Designerskie lampy marki Sielacz - rozświetl swoje wnętrze - lampa Tornado
Lampa Tornado od marki Sielacz

Twoje lampy wykonywane są z innowacyjnego materiału. Opowiedz coś więcej o jego właściwościach.

Tworzywo, z którego tworzę abażury to wodoodporna folia PP (polipropylen). Jest lekko transparentna, dlatego oddaje idealnie kolor użytej żarówki, w tym zmiennokolorowej RGB. Z PP robi się wiele rzeczy codziennego użytku, m.in. pojemniki na żywność, zakrętki do butelek.

Designerskie lampy marki Sielacz - rozświetl swoje wnętrze - lampa Spino
Lampa Spino od marki Sielacz

Ponadto łatwo poddaje się recyklingowi. Większość lamp, oprócz drewnianych, wykonana jest właśnie z tego tworzywa, które jest wodoodporne, stabilne, niełamliwe, śnieżnobiałe, a co najważniejsze – nie zmienia powyższych właściwości z biegiem czasu.

Jak powstają Twoje abażury? Wiemy, że Twój sposób tworzenia różni się nieco od tego, który znamy. Nie szyjesz, nie używasz kleju…

Z płaskich kształtów powstają harmonijne obiekty trójwymiarowe. Abażury wycinane są poprzez sztancowanie lub laserowo. Łączenia, które opracowałem, są innowacyjne, nie wymagają użycia kleju, szycia, czy też obcych elementów. Działają podobnie do zamka błyskawicznego.

Designerskie lampy marki Sielacz - rozświetl swoje wnętrze - Muflo
Lampa Muflo od marki Sielacz

Główną zasadą składania abażurów jest prostota, redukcja liczby elementów składowych do minimum oraz ręczne łączenie na zakładkę bez użycia obcych elementów. Sposób łączeń, który opracowałem, jest ekologiczny – nie wymaga użycia kleju, konstrukcyjny, bo usztywniający oraz estetyczny, bez zbytniej dekoracyjności.

Opowiedz coś więcej o serii LamParts. Czym się inspirowałeś podczas tworzenia? Do jakich wnętrz pasują LamParts?

Moja fascynacja przyrodą i zamiłowanie do techniki zrodziło pomysł do zaprojektowania serii lamp inspirowanych naturą.  Seria LamParts to pierwsza seria lamp, którą zaprojektowałem. Liczne szczeliny spełniają kilka funkcji: estetyczną, konstrukcyjną oraz cyrkulacyjną – rozgrzane powietrze wydostaje się poprzez szczeliny, dzięki czemu abażury się nie nagrzewają.

Designerskie lampy marki Sielacz - rozświetl swoje wnętrze - Magnolio
Lampa Magnolio

Abażury serii LamParts mogą budzić różne skojarzenia z naturą, najsilniejsze z nich to muszle i kwiaty. Występujące naturalne linie i symetrie środkowe tworzą finalnie formę asymetryczną. Moim założeniem było i jest nadal, zaprojektowanie lamp, które są zgodne z moją wizją piękna.

Czy masz w swojej kolekcji model/e, który szczególnie przypadł do gustu Klientom? A jaki jest Twój ulubiony?

Cała kolekcja LamParts tj. 6 modeli cieszy się największym zainteresowaniem. Każdy z 30 modeli lamp jest moim ulubionym.

Jakie trendy panują obecnie na rynku oświetleniowym? Podążasz za nimi w swoich projektach?

Podążam swoją drogą i nie oglądam się za siebie.

Designerskie lampy marki Sielacz - rozświetl swoje wnętrze - lampa Lilio
Lampa Lilio

Jak więc działa marka Sielacz?

Projektowaniem, prototypowaniem i produkcją zajmuję się osobiście. Działam jednoosobowo. Marka sygnowana jest moim nazwiskiem – „SIEŁACZ”. Logo, które zaprojektowałem, dyskretnie przekazuje literę z nazwiska, gdzie szeryfy liter „I” oraz „L” dają w efekcie literę „Ł”. Dziwię się, jak niewiele trzeba, aby coś stworzyć, a jak wiele by coś zaprojektować, wyprodukować i sprzedać. Jednak bez tego niewielkiego wkładu intelektualnego wszystko byłoby wiecznym powielaniem tego, co już było czy też jest obecnie.

Designerskie lampy marki Sielacz - rozświetl swoje wnętrze - lampa Leafo
Lampa Leafo od marki Sielacz

Michał Siełacz

Michał Siełacz to producent i projektant designerskich lamp w Szczecinie. Produkuje m.in.: designerskie abażury, designerskie lampy wiszące, podłogowe i stołowe. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego materiału produkty są wodoodporne, stabilne, niełamliwe, śnieżnobiałe, a co najważniejsze – nie zmieniają powyższych właściwości z biegiem czasu. Tworzywo, z którego są wykonane, jest lekko transparentne, dlatego oddaje idealnie kolor użytej żarówki. Na autorskiej stronie dostępnych jest 30 różnych modeli lamp. Sprawdź je wszystkie!

Zobacz również: Bamayo – walka o lepszą przyszłość w nieoczywistej formie | Flora Borsi i surrealistyczne autoportrety z serii Animeyed

Designerskie lampy marki Sielacz - rozświetl swoje wnętrze - lampa Azteco
Lampa Azteco
Designerskie lampy marki Sielacz - rozświetl swoje wnętrze - lampa Angelo
Lampa Angleo
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter