Designerskie prezenty na Dzień Matki!

W naszym życiu zawsze będzie szczególna osoba, z którą jesteśmy związani od urodzenia. To nasza mama, której chcielibyśmy dać przysłowiową gwiazdkę z nieba, jeśli tylko byłaby taka możliwość. Ponieważ pozostają nam tylko przyziemne możliwości, staramy się wybrać coś wyjątkowego i stanowiącego namiastkę naszych uczuć, wyrażających wdzięczność i miłość. Przypominamy sobie o tym zwłaszcza, gdy nadchodzi jej święto 26 maja, czyli Dzień Matki. Każda okazja do podarowania choć odrobiny szczęścia i uśmiechu jest równie ważna. Wybraliśmy ciekawe prezenty na Dzień Matki, które reprezentują polski design. To przedmioty niepowtarzalne i wyrażające świeże spojrzenie projektantów na kształtowanie formy przedmiotów codziennego użytku.

Ceramika na Dzień Matki

Przedmiot ceramiczny sprawdza się zawsze i stanowi gustowny element zastawy w każdym domu, w którym rządzi gospodyni – Mama. Wybierając prezenty Dzień Matki warto odrzucić przedmioty produkowane masowo i wybrać te wyrabiane u lokalnych projektantów.

Propozycja prezentu na dzień matki - plakat od marki Nioska
Plakat od marki Nioska

ENDE, czyli ręcznie robiona ceramika

ENDE to studio założone przez parę projektantów Natalię Gruszecką i Jakuba Kwarcińskiego. Firma zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem współczesnych wyrobów porcelany użytkowej. Produkuje lokalnie w swojej manufakturze i sprzedaje na rynkach globalnych. Projekty tworzone przez ENDE to przedmioty codziennego użytku, które łączą funkcjonalność, oryginalną estetyczną formę oraz wysokiej jakości materiały.

Propozycja prezentu na dzień matki - kubki od Ende
Kubki od Ende

Produkty projektowane przez Natalię Gruszecką charakteryzuje zaskakująca kombinacja nowoczesnej formy, nawiązanie do dobrej tradycji i elegancji w detalu oraz dbanie o humorystyczne walory prac. Celem kreatywnego duetu ENDE jest, aby ich unikatowe i intrygujące produkty, ręcznie wykonywane, mogły trafić do rąk szerokiego grona amatorów pięknych przedmiotów w Polsce i na świecie. Produkty ENDE są powszechnie dostępne w popularnych sklepach internetowych z designem.

VACZOR – ceramika dekoracyjna i użytkowa

Za marką VACZOR stoi Agnieszka Waczyńska, która jest absolwentką WWP na ASP w Warszawie. Ceramiką zajmuje się od ok. 10 lat. Tworzy unikatowe wzory przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych. Ceramika inspirowana jest tym, co nas otacza, tym co niewidoczne na pierwszy rzut oka, tym co pod wodą, tym co w powietrzu. Kształtem i teksturą przypomina grzyby, purchawki, huby, podwodniaki i sierściuchy.

Propozycja prezentu na dzień matki - ceramika Vaczor
Ceramika Vaczor

Naczynia są ręcznie kształtowane i pieczołowicie wyszlifowane tak, aby cienkie ścianki tworzyły lekką formę, były delikatne dla oka i miłe w dotyku. Doskonałym uzupełnieniem ceramiki Vaczora są rośliny. Wiszące „purchawki” służą za osłonki doniczek niedużych sukulentów i kaktusów a płaskie, podwieszane platformy oraz naścienne „huby” pięknie eksponują egzotyczne oplątwy.

VOLA ART OF DECO, czyli sztuka dekorowania

Filozofia młodej marki VOLA zawarta jest w nazwie art of deco, którą tłumaczymy jako „sztuka dekorowania” – a dokładnie dekorowanie szkła i porcelany. Produkty wzbudzają zainteresowanie przede wszystkim dzięki nietypowej dekoracji, ale także możliwości indywidualnego zestawiania ze sobą czterech wzorów, dwóch pełnych i dwóch delikatnych. Nowoczesne wzornictwo, proste formy i monochromatyczne, bogate dekoracje najbliższe są stylowi fusion, z powodzeniem przełamując konwenanse minimalistycznych aranżacji. Są również cenione przez ludzi preferujących styl bardziej klasyczny. Szkło jest dmuchane ręcznie, porcelana zaś występuje tylko w pierwszym gatunku.

Propozycja prezentu na dzień matki - porcelana od Vola art of deco
Porcelana od Vola art of deco

Dodatki na Dzień Matki

Która kobieta nie kocha dodatków? Niezależnie, w jakim wieku jest nasza mama – zawsze będzie spoglądać na ładne przedmioty. Jeśli szukamy czegoś na prezent z okazji Dnia Marki, to na pewno odnajdziemy odpowiedni przedmiot w ofertach poniższych marek.

Propozycja prezentu na dzień matki - dekoracje od Kolektyw
Dekoracje od Kolektyw

KOLEKTYW, czyli powrót lastryko

Dagmara Pająk zbudowała markę KOLEKTYW z pasji, jaką darzy wnętrza, z przywiązania do tradycji, ale jednocześnie wykorzystując nowoczesne technologie. Przywraca do życia zapomniane lastryko, nadając mu nowy charakter. Bazując na włoskich doświadczeniach, tworzy formy, które świetnie uzupełnią polskie wnętrza. Kolektyw to połączenie klasyki designu z teraźniejszością oraz starych, sprawdzonych rozwiązań i nowoczesnego materiału.

Propozycja prezentu na dzień matki - terrazo od Kolektyw
Dekoracje od Kolektyw

KUŹNIA SKAŁY – inspirowane sztuką użytkową

Kuźnia Skały to rzemieślniczy projekt architekta Marcina Skalskiego. Jego główną inspiracją jest sztuka użytkowa małopolskiej wsi – zwyczajne obiekty codziennego użytku. Działa na pograniczu kowalstwa i pracy w drewnie. Debiutanckim projektem są figurki ptaków, będące jednym z podstawowych motywów dekoracyjnych w sztuce ludowej. Ptaki mają bardzo prostą, syntetyczną formę, pozwalającą skupić się na rysunku drewna i fakturze kutego metalu.

Propozycja prezentu na dzień matki - ptaki od Kuźnia Skały
Ptaki od Kuźnia Skały

Każdą figurkę wykonuje ręcznie z lokalnych odmian drewna. Drewno jest starannie wypolerowane, by w dotyku przywodzić na myśl wyślizganą latami użytkowania drewnianą rączkę tradycyjnego narzędzia. Po wykonaniu wszystkie figurki olejowane są surowym olejem lnianym.

PLANTULE – poduszki z naturalnymi składnikami

Koncept poduszek marki Plantule oparty jest na dzieleniu się pięknem, harmonią i dobrem płynącym prosto z natury, ponieważ kluczem do zachowania szczęścia jest piękno i powrót do tego, co naturalne. Plantule to nowatorskie poduszki wypełnione organicznymi łuskami zbóż: gryki, orkiszu lub płaskurki oraz lawendą. Dzięki naturalnym składnikom pozytywnie wpływają na zdrowie i dobre samopoczucie.

Propozycja prezentu na dzień matki - trzy różowe poduszki od Plantule
Trzy różowe poduszki od Plantule

Zapewniają głęboki relaks i spokojny sen, pomagają pozbyć się dolegliwości takich jak migreny, bezsenność, bóle pleców, karku czy głowy, pozytywnie wpływają na pracę układu nerwowego. Plantule są szyte ręcznie oraz oparte na najlepszych gatunkach lnu, satyny bawełnianej oraz organicznej bawełny. Dodatki są ręcznie farbowane, co nadaje każdej z poduszek indywidualnego, niepowtarzalnego charakteru.

Plakat na Dzień Matki

Wśród licznych propozycji uroczych upominków na Dzień Matki oryginalnym pomysłem będzie wybór plakatu. Jeśli mama ceni to, co piękne i marzy o zapełnieniu pustego miejsca na ścianie, będzie to jak najbardziej udana niespodzianka. Spójrzmy na niebanalne propozycje polskich marek.

Propozycja prezentu na dzień matki - Nioska i plakat "Tu się czyta"

NIOSKA – plakaty na różne okazje

NIOSKA to marka kreująca autorskie plakaty za pomocą wysokiej jakości materiałów. Tworzy ją para: ilustratorka Katarzyna Bogucka i grafik designer Szymon Tomiło. Swoje obrazy sygnują ręcznie niczym dzieła sztuki. Wśród kolekcji warto obejrzeć tę „dla dorosłych”, wśród których znaleźć można interesujące designerskie realizacje dla mamy.

Propozycja prezentu na dzień matki - plakat od Nioska "tu się czyta"

GRA-FIKA – zabawa grafiką

Gra-Fika to polska marka stworzona przez łódzką graficzkę i ilustratorkę Katarzynę Jasińską, obecna na polskim rynku od kilku lat. Gra-Fika tworzy oryginalne plakaty, współcześnie minimalistyczne, ale mające retro urok. Tematyka, estetyka i kolorystyka nawiązuje do wzornictwa lat 50., 60. i 70. XX wieku. Stylistyka ta wpisuje się w silny na całym świecie trend retro w projektowaniu wnętrz.

Propozycja prezentu na dzień matki - plakat od Gra-Fika Nowy York

WALL-BEING – plakaty od polskich artystów

Wall-being to sklep internetowy z kolekcją autorskich plakatów, wśród których można poczuć się dobrze. Twórcy wierzą, że miejsca, w których spędzamy czas, mają wpływ na nasze samopoczucie. Dlatego powstała idea i jednocześnie sklep internetowy z kolekcją wyselekcjonowanych autorskich plakatów. Wall-being jest również wyrazem nostalgii za Polską Szkołą Plakatu, która jest źródłem inspiracji dla wielu ilustratorów i grafików. Celem jest jak najszersza prezentacja wyselekcjonowanej grupy polskich artystów, tworzących obecnie najwyższej jakości plakaty.

Propozycja prezentu na dzień matki - plakat od wall being "łazienkowa królowa"

Wybierając prezenty na Dzień Matki można nabawić się prawdziwych zawrotów głowy. Jeśli szukacie więcej inspiracji, to o kilku powyższych markach więcej informacji znajdziesz TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.

Zobacz również: 7 pomysłów na designerski prezent na Dzień Dziecka | 7 pomysłów na prezent na Dzień Matki

Propozycja prezentu na dzień matki - plakat od Gra-Fika
Propozycja prezentu na dzień matki - plakat od Wall Being z papugami
Propozycja prezentu na dzień matki - plakat od Grafika "luksus, delicje, dymes"
Propozycja prezentu na dzień matki - plakat od wall being z kotem
Propozycja prezentu na dzień matki - Vola art of deco
Propozycja prezentu na dzień matki - lastryko od Kolektyw
Propozycja prezentu na dzień matki - złoty kubek od Ende
Propozycja prezentu na dzień matki - poduszka od Plantule
Propozycja prezentu na dzień matki - drewniane dekoracje od Kuźnia Skały
Propozycja prezentu na dzień matki - różowa poduszka od Plantule
Propozycja prezentu na dzień matki - ręcznie zdobiona ceramika od Vola art of deco
Propozycja prezentu na dzień matki - kolorowa ceramika od Ende
Propozycja prezentu na dzień matki - ceramiczne podstawki na rośliny od Vaczor
ProPropozycja prezentu na dzień matki - ceramika Vaczor
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter