:DobryZnak i nowe szyldy oraz witryny sklepów w Elblągu

W drugiej edycji projektu :DobryZnak to Elbląg zdobył najwięcej głosów internautów, dzięki czemu witryny sześciu sklepów i lokali usługowych w tym mieście przeszły metamorfozę!

Druga edycja inicjatywy :DobryZnak

Druga edycja inicjatywy :DobryZnak, realizowanej przez stowarzyszenia Traffic Design, MiastoDwa oraz Mastercardwe współpracy z McCann Worldgroup dobiegła końca. Jej efektem jest rewitalizacja szyldów i witryn sześciu sklepów oraz lokali usługowych w Elblągu.

Celem akcji jest walka z jedną z najczęstszych „chorób” przestrzeni miejskiej – „szyldozą”, czyli chaosem estetycznym spowodowanym licznymi, często kolorowymi i krzykliwymi szyldami, reklamami czy naklejkami w oknach punktów handlowych i usługowych.

Nowe szyldy na ulicach Elbląga inicjatywa DobryZnak - sklep teresa

:DobryZnak w Elblągu

Elbląg wygrał głosowanie internautów, które odbywało się na fanpage’u :DobryZnak. W głosowaniu wzięło udział ponad tysiąc osób z całej Polski. Rywalami Elbląga były Inowrocław, Jaworzno, Sosnowiec, Szczecin oraz Zakopane. Nowy wygląd, wpisujący się w estetykę okolicznej przestrzeni miejskiej, zyskały m.in. sklep spożywczy „Teresa”, sklep wędkarski „Spławik” oraz punkt usługowy „Elpuch”, zajmujący się czyszczeniem pierza.

Nowe szyldy na ulicach Elbląga inicjatywa DobryZnak - witryna serwis urządzeń gazowych

„Ładne witryny to i ładna ulica. Wcześniej ta okolica była zaniedbana, ale dzięki inicjatywie :DobryZnak od Mastercard zmieniła swój kolor, swój wystrój. Dla mnie najważniejsze jest zadowolenie klientów, uśmiech ludzi i fakt, że przychodzą do mnie kolejny raz” – mówi Pan Krzysztof z Zakładu Czyszczenia Pierza „Elpuch”.

Nowe szyldy na ulicach Elbląga inicjatywa DobryZnak - sklep ogólnospożywczy Teresa

Walka z wszechobecną „szyldozą”

Beneficjentami inicjatywy :DobryZnak są nie tylko właściciele lokali handlowo-usługowych, ale również mieszkańcy miast. Ci pierwsi otrzymują pomoc w rewitalizacji szyldów.  Z kolei mieszkańcy zyskują przyjaźniejsze otoczenie i estetykę punktów handlowo-usługowych, harmonijnie wkomponowanych w architekturę miejską.

Nowe szyldy na ulicach Elbląga inicjatywa DobryZnak - serwis urządzań gazowych

„Akcją :DobryZnak wspieramy przede wszystkim przedsiębiorców, dając im szansę na rozwój swojego biznesu – zarówno dzięki atrakcyjniejszemu wyglądowi ich placówek, jak umożliwieniu im przyjmowania płatności bezgotówkowych. Obie te zmiany mogą pomóc im w przyciągnięciu klientów. Mieszkańcy natomiast zyskują coś bezcennego – piękniejszą okolicę, w której będzie się przyjemniej żyło” – mówi Jerzy Hołub, dyrektor marketingu w polskim oddziale Mastercard Europe.

Nowe szyldy na ulicach Elbląga inicjatywa DobryZnak - witryna spławik artykuły wędkarskie

Baza profesjonalnych projektantów oraz szyldziarzy

W zeszłym roku inauguracji akcji towarzyszył ogólnopolski konkurs, w którym również można było wygrać renowacje szyldów, jednak wtedy o nagrodę walczyli sami przedsiębiorcy. Tym razem rywalizowały miasta. Mimo, że tegoroczne głosowanie już się zakończyło, akcja :DobryZnak trwa nadal. Mali przedsiębiorcy z całej Polski mogą korzystać z platformy dobryznak.org, na której znajdą m.in. bazę profesjonalnych projektantów oraz szyldziarzy, wraz z bezpośrednim kontaktem do nich, co ułatwi im przeprowadzenie metamorfozy w swoim sklepie lub lokalu usługowym.

Nowe szyldy na ulicach Elbląga inicjatywa DobryZnak - witryna ELPUCH czyszczenie pierza

Na stronie można także znaleźć dział z poradami ogólnymi, dotyczącymi marketingowego wsparcia biznesu. Nad zawartością merytoryczną platformy czuwa stowarzyszenie Traffic Design, które na swoim koncie ma kompleksowe realizacje estetyzacyjne w Trójmieście, Warszawie oraz w mniejszych miastach.

„Dzięki współpracy branży marketingowej z projektową i NGO, udało nam się wprowadzić dobre praktyki projektowe na ulice miasta z bogatą historią artystyczną. Cieszy nas fakt, że nowe szyldy przy ul. Browarnej i ul. Robotniczej, zostały dobrze przyjęte nie tylko przez przedsiębiorców, ale również przez lokalną społeczność” – mówi Małgorzata Bujak ze stowarzyszenia Traffic Design.

Nowe szyldy na ulicach Elbląga inicjatywa DobryZnak - szyld RENE odzież damska

Kampania :DobryZnak – nagrody

Kampania :DobryZnak została wyróżniona zarówno na zagranicznych, jak i lokalnych festiwalach: m.in. najwyższą nagrodą w kategorii „Efektywność” na 25. Międzynarodowym Festiwalu Kreatywności Golden Drum. Projekt zdobył też siedem złotych i jedną srebrną statuetkę w prestiżowym międzynarodowym konkursie New York Festivals Midas Awards, a także 3 srebrne miecze w konkursie KTR 2019 oraz 2 nagrody główne w ramach Polish Graphic Design Awards 2019.

Zobacz również: Traffic Design, szyld, neony i opowiadanie w interpretacji Piernikowskiego | Nowy niebieski szyld magla

Nowe szyldy na ulicach Elbląga inicjatywa DobryZnak - RENE odzież damska
Nowe szyldy na ulicach Elbląga inicjatywa DobryZnak - artykuły wędkarskie Spławik
Nowe szyldy na ulicach Elbląga inicjatywa DobryZnak - Elpuch czyszczenie pierza
Nowe szyldy na ulicach Elbląga inicjatywa DobryZnak - sklep Monika Odzież Damska
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter