Dom jednorodzinny w Blankach – dziedzictwo polskich wsi

Czy tradycyjne budownictwo polskich wsi może dziś nadal ciekawić i inspirować? Doskonały przykład współczesnej reinterpretacji motywów charakterystycznych dla danego regionu stanowi projekt opracowany przez Sebastiana Maracha – głównego architektka pracowni YONO Architecture. Dom jednorodzinny inspirowany tradycyjną architekturą stodół zostanie wybudowany w Blankach – malowniczej wsi w województwie warmińsko-mazurskim. Wizualizacje przygotowało GID Studio.

Projekt domu jednorodzinnego w Blankach – odpowiedzialne podejście do budownictwa

Nad jeziorem Blanki położona jest urokliwa wieś o tej samej nazwie. To właśnie tam w najbliższych miesiącach stanie dom jednorodzinny inspirowany tradycyjną architekturą stodół. Do głównych założeń architekta Sebastiana Maracha należało zaprojektowanie budynku, który w harmonijny sposób wpisze się w malownicze otoczenie. Bliskie sąsiedztwo pól, łąk, lasów i rozlewiska stanowiło olbrzymi atut działki, ale jednocześnie wiązało się z dużą odpowiedzialnością.

Dom jednorodzinny w Blankach – dziedzictwo polskich wsi - projekt YONO Architecture

Aby nowo wybudowany dom jednorodzinny stanowił możliwie jak najmniejszą ingerencję w lokalny krajobraz, należało podjąć refleksję zarówno nad formą budynku, jak i stosowanymi materiałami, czy kolorami. Istotne decyzje dotyczyły także lokalizacji budynku na działce. Wszystko po to, aby znaleźć układ, który pozwoliłby przyszłym domownikom cieszyć się urokami przyrody, a jednocześnie minimalizował negatywny wpływ na środowisko.

Współczesne reinterpretacje – dom jednorodzinny inspirowany tradycyjną architekturą stodół

162-metrowy budynek stanowi próbę reinterpretacji charakterystycznego dla architektury Warmii i Mazur motywu stodoły. Nawiązania do sielskiego budownictwa są wyraźnie widoczne w estetyce zewnętrznej części budynku. Minimalistyczna bryła stodoły została wykończona tradycyjnymi materiałami, takimi jak opalane drewno zastosowane na elewacji. Jego ciemnobrązowy kolor uzupełniła ceglasta czerwień ceramicznych dachówek. Zastosowanie naturalnych barw i surowców to nie tylko przepis na ponadczasowość, ale także ukłon w stronę otaczającej dom przyrody.

Dom jednorodzinny w Blankach – dziedzictwo polskich wsi - projekt YONO Architecture

W projekcie wnętrz również rozpoznamy odniesienia do tradycyjnego wiejskiego budownictwa. Architekt zaproponował symetryczny układ z centralnie umiejscowioną częścią dzienną stanowiącą serce domu. Za pomocą dużych przeszkleń spore pomieszczenie zostało otworzone zarówno na wschodnią, jak i zachodnią część działki. W ten sposób powstała imponująca oś widokowa. Do charakterystycznych elementów projektu należą również drewniane okiennice, które po zamknięciu tworzą jednolitą powierzchnię z deskowaniem elewacji.

Minimalizacja wpływu architektury na środowisko – wieloaspektowe decyzje

Tym, co wyróżnia projekt pracowni YONO Architecture, jest odpowiedzialne podejście do wpływu budowy na lokalne środowisko przyrodnicze. W celu minimalizacji negatywnych skutków zespół projektowy podjął kilka istotnych decyzji. Budynek został zlokalizowany w bardzo bliskiej odległości od wjazdu na działkę, dzięki czemu ingerencja związana z budową przekształci jedynie 2% powierzchni całego terenu, a przestrzeń poza obrysem domu zostanie zachowana jako biologicznie czynna.

Dom jednorodzinny w Blankach – dziedzictwo polskich wsi - projekt YONO Architecture

Wybrane umiejscowienie domu wiąże się także z korzyściami dla samych inwestorów. Dzięki temu, że budynek stanie w najwyższym punkcie działki z wnętrza będzie się roztaczał imponujący widok na pobliskie rozlewisko. Zaprojektowany w Blankach dom jednorodzinny inspirowany tradycyjną architekturą stodół to świetny przykład na to, jak współcześnie możemy czerpać z naszego dziedzictwa. To właśnie szacunek do architektonicznej historii regionu i bogactwa lokalnej przyrody sprawiają, że projekt jest wyjątkowy.


Projekt: YONO Architecture | yonoarchitecture.com
Wizualizacje: GID Studio | gidstudio.net

Zobacz również: Dom Słowiański – życie w bliskim otoczeniu przyrody | Domy mobilne Country REDUKT jako mikrohotel w podwarszawskich lasach

Dom jednorodzinny w Blankach – dziedzictwo polskich wsi - projekt YONO Architecture
Dom jednorodzinny w Blankach – dziedzictwo polskich wsi - projekt YONO Architecture
Dom jednorodzinny w Blankach – dziedzictwo polskich wsi - projekt YONO Architecture
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter