Dom Meandrowy projektu pracowni Banach Architeci

Dom Meandrowy od pracowni Banach Architekci to projekt, który został zaprojektowany na działce posiadającej bardzo dobre usytuowanie względem stron świata. Wjazd na jej teren znajduje się na wschodzie, a cała południowo-zachodnia część przeznaczona została na ogród.

Dom Meandrowy projektu Banach Architekci

Działka, na której znajduje się Dom Meandrowy jest podłużna i rozciągnięta wzdłuż kierunku wschód zachód. Wjazd na działkę znajduje się na wschodzie, zatem cała południowo zachodnia część działki możliwa jest do zagospodarowania przez ogród. Takie usytuowanie daje też dobre warunki do operowania światłem dziennym wewnątrz budynku.

Założeniem projektu było uzyskanie maksymalnego wygrodzenia ogrodu i stworzenia enklawy połączonej z ogrodem.

Dom Meandrowy projektu pracowni Piotr Banach Architekci

Dobre położenie działki

Bardzo dobre położenie działki dawało już dobry start. Kwestią do rozwiązania okazała się zatem neutralizacja wglądu sąsiednich budynków ku środkowi działki, gdyż budynek sąsiedni przesunięty do drugiej linii zabudowy skutecznie pozbawiał jej prywatności. Udało sie to osiągnąć dzięki liniowemu prowadzeniu bryły budynku oraz meandrowaniu nią w odpowiedni sposób dający ochronę centralnej części działki i strefy budynku bezpośrednio stykającej się z ogrodem.

Elewacja Domu Meandrowego projektu pracowni Piotr Banach Architekci

Dom Meandrowy podzielony na trzy części

Funkcjonalnie budynek podzielony został na trzy części. Pierwszą z nich jest garaż, który pozostawiony został we frontowej części działki utrzymując obowiązującą linię zabudowy.  Druga część to część parteru budynku, która zawiera całą strefę dzienną oraz nocną strefę rodziców. Trzecia część, czyli strefa dzieci przeniesiona została na piętro budynku. W ten sposób zapewniono komfort akustyczny, a w przyszłości, kiedy dzieci opuszczą dom życie w budynku będzie mogło toczyć się głównie na parterze.  Uzupełnieniem piętra jest gabinet oraz sala do ćwiczeń.

Dom Meandrowy projektu pracowni Piotr Banach Architekci - front

Zarówno pokoje dzieci jak i siłownia z gabinetem mają bezpośrednie wyjście na taras znajdujący się na dachu. Zapewnienie wyjścia na dach, poprzez dokręcenie bryły piętra w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, spowodowało powstanie charakterystycznego motywu budynku. Kontynuując „wodny” motyw komponowania bryły budynku, parter oraz piętro zostały spojone ze sobą białą taśmą przywodzącą na myśl łamiącą się falę.

Pracownia Banach Architekci

Pracownia Banach Architekci zajmuje się projektowaniem zarówno architektury jak i wnętrz. Nasze projekty traktujemy jako opowieść o miejscu, o użytkowniku, o zasadach jego funkcjonowania i o jego charakterze. Staramy się przy tym używać takiego języka, aby istota zagadnienia pozostała czytelna.

Front Domu Meandrowego projektu pracowni Piotr Banach Architekci

Główny projektant – architekt Piotr Banach posiada uprawnienia zawodowe do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej. Członek Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej oraz Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej.

Doświadczenie zawodowe zdobywał współuczestnicząc w zespołach projektowych opracowujących dokumentację dla klientów takich jak Stary Browar w Poznaniu, Port Lotniczy Ławica, Międzynarodowe Targi Poznańskie, Bierdonka, Orange, Plus, Noti, Yes Biżuteria. Wiedzę z zakresu budownictwa nabył m.in. w zespole PORR Polska, odbywając staż na budynku biurowca Bałtyk.

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter