Dom Most, czyli ażurowa konstrukcja nad przeszklonym parterem

Dom Most, czyli ażurowa konstrukcja nad przeszklonym parterem

Dom Most, zaprojektowany przez pracownię 81.waw.pl, stanowi trójkątną bryłę piętra, opartą na dwóch betonowych ścianach parteru. Dzięki zastosowaniu ażurowej konstrukcji piętra w postaci trójkątów, powstała nietypowa forma, przypominająca konstrukcję mostową. Na elewacji dominuje biel i szarość, które są charakterystyczne dla architektów pracowni.

Trójkątna bryła

Bryła piętra stanowi idealny trójkąt prostokątny. Zastosowanie konstrukcji mostowej nie jest przypadkowe – bardzo mała liczba podpór w parterze wymagała takiego właśnie rozwiązania. Dzięki temu, pracownia uzyskała minimalną ich ilość, a piętro „zawisło” niczym most nad przeszklonym parterem.

Kratownicową konstrukcję piętra wypełniają okna, które wpuszczają dużo światła dziennego do wnętrza. Natomiast lekka, ażurowa biała forma piętra unosi się nad ziemią, podparta na betonowych filarach niczym most nad rzeką.

Nieregularne wnętrze

Nietypowa forma budynku pełni typową funkcję domu jednorodzinnego, spełniającą oczekiwania inwestora. Nieregularny kształt wnętrza zapewnia ogromne możliwości aranżacyjne, które pozwolą na stworzenie oryginalnego projektu – mówi Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.

W wiatrołapie zainstalowano obszerną szafę na ubrania. Z niego mamy bezpośredni dostęp do holu z jednobiegową klatą schodową. Znajduje się w nim  również spiżarnia. Dalej przejdziemy do części dziennej, gdzie w jednej przestrzeni zlokalizowano salon z kominkiem oraz jadalnię. Stąd bezpośrednio dostaniemy się do ogródka. Część dzienna to otwarta przestrzeń na wysokość 2 kondygnacji.

Kuchnię umieszczono w oddzielnym pomieszczeniu z możliwością zamknięcia, ale w bezpośrednim sąsiedztwie jadalni. Przedostaniemy się z niej również do zadaszonego tarasu,  na którym w ciepłe letnie poranki można zjeść śniadanie z rodziną – dodaje Rafał Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.

Na parterze widoczna jest bryła garażu, w której zmieszczą się dwa samochody. Została ona oddzielona od części mieszkalnej buforem w postaci łazienki gościnnej oraz pomieszczenia technicznego, dostępnego bezpośrednio z garażu.

Materiałem, który dominuje w wykończeniu wnętrza parteru, jest spiek kwarcowy, coraz chętniej wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Znajduje zastosowanie w wykończeniu ścian, podłóg, a także blatów kuchennych. Spiek kwarcowy jest coraz popularniejszy, ponieważ wyróżnia się dobrymi parametrami technicznymi i oryginalnym wyglądem.

Na piętrze

Piętro zostało podzielone na 2 strefy: część dziecięcą, z dwoma pokojami oraz wspólnym pokojem zabaw i gabinetem, oraz główną sypialnię. Stanowi ona odrębną enklawę, w której skład wchodzi garderoba oraz łazienka, zapewniające rodzicom prywatność. Bezpośrednio z sypialni można wyjść na zadaszony taras z widokiem na ogród. Z głównego korytarza mamy natomiast dostęp do wspólnej łazienki dla tych stref.

Ciekawym rozwiązaniem, zastosowanym na piętrze, jest również kładka, która pozwala przejść bezpośrednio ze strefy przeznaczonej dla dzieci do strefy rodziców i odwrotnie.

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter