Dom na Jurze

Dom na Jurze

Działka jest położona pod Zawierciem, na terenach otuliny Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Zabytkowa bryła kamiennego kościoła, piętrzące się ruiny zamków w Morsku i Ogrodzieńcu, rozsiane po okolicy ostańce skalne – wznoszące się kilkanaście metrów ponad otaczający teren.

W tym niezwykle malowniczym krajobrazie powstał dom projektu kropka studio małgorzata łapaj & kuba kowalczyk, który swoją formą i materiałami próbuje stać się integralną częścią otoczenia. Bryła domu składa się z dwóch głównych części- strefy mieszkalnej oraz dwustanowiskowego garażu. Obie są połączone za pomocą ażurowego, drewnianego łącznika, który spina budynek w harmonijną całość.

Po winiarni Dominus (Herzog & de Meuron) i Domu Gabionowym (Titus Bernhard)siatki wysypane kamieniem na stałe weszły do repertuaru materiałów stosowanych przez architektów. W tym przypadku główna bryła budynku wykończona została koszami gabionowymi wypełnionymi lokalnym wapieniem, które stanowią skórę- rodzaj maskowania, który ma sprawić, że budynek wtopi się w krajobraz. Kostka sypialni oraz trójkątny wykusz wykończone zostały drewnianymi listwami.

Jako pokrycie dachu wykorzystano blachę tytanowo- cynkową w kolorze grafitowym. Na parterze znajduje się m.in. salon z otwartą kuchnią oraz główna sypialnia z łazienką. Na poddaszu zlokalizowane są dwie sypialnie oraz mniejsza łazienka.

Najbardziej charakterystyczną częścią jest otwarta na pełną wysokość strefa dzienna z dużym, sześciometrowym przeszkleniem wychodzącym na ogród położony od południowego zachodu. Znajduje się w niej część jadalniana oraz wypoczynkowa, które w przyszłości rozdzielone będą czekającym na realizację dwustronnym kominkiem. Serce tej przestrzeni stanowi długa na ponad 4m wyspa kuchenna wykończona dębowymi deskami.  Na piętro dostajemy się ażurową klatką schodową ze wspornikowymi stopniami, które zostały obudowane dębowymi „skrzynkami”. Na posadzkach zastosowano dwa rodzaje drobnoziarnistego, polerowanego lastriko- białego w głównej części domu oraz grafitowego w dużej łazience.

Obiekt ogrzewany jest pompą ciepła. Wyposażony jest również w wentylację mechaniczną z rekuperacją oraz przeszklenia trójszybowe.

meble: 5mm

 

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter