Dom nad Czarną Przemszą projektu Mus Architects

Dom jednorodzinny nad Czarną Przemszą projektu Mus Architects ma formę parterowego pawilonu zlokalizowanego na rozległej działce o lekkim nachyleniu w kierunku zachodnim – w stronę rzeki. Czym jeszcze charakteryzuje się ten projekt?

Dom nad Czarną Przemszą

Z zewnątrz budynek ma formę prostopadłościanu, w ramach, którego znajdują się strefy stanowiące właściwą przestrzeń mieszkalną – dom, jak również zewnętrzne podcienia, tarasy i strefy zieleni zorganizowanej.
W ten sposób powstają strefy buforowe łączące architekturę i przyrodę. Strefa ogrodowa penetruje bryłę domu, staje się bliższa poszczególnym pomieszczeniom.

Prosty i funkcjonalny układ domu 

Dom ma prosty i czytelny układ. Funkcja domu została zaprogramowana wzdłuż osi wschód-zachód. Cała strefa dzienna umieszczona jest w zachodniej, natomiast strefa prywatna (nocna) znajduje się we wschodniej części domu. Bryła oparła swoją kompozycję na obrysie prostokąta, w którego zakresie mieszczą się pomieszczenia mieszkalne oraz strefy wydzielonego ogrodu tworząc wspólnie założony w projekcie efekt przenikania się stref zewnętrznych z wewnętrznymi.

Materiały wykończeniowe w domu nad Czarną Przemszą

Paleta kolorów i materiałów, jakim dopowiedziana jest kompozycja architektoniczna jest celowo ograniczona. Drewno, biel i czarne dodatki kreują ostateczny charakter zaprojektowanej przestrzeni zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz domu.

Ujednolicona estetyka jest konsekwencją przyjętych założeń projektowych i potęguje efekt przenikania się wnętrza i zewnętrza. Zatarta zostaje granica miedzy tym, co na zewnątrz (ogród, taras, patio) a tym, co jest już po drugiej stronie przeszklenia – wewnątrz.

Pracownia Mus Architects

Pracownia Mus Architects skupia się na działalności w dziedzinie nowoczesnej architektury i urbanistyki, architektury wnętrz i wzornictwa poszukując nowych koncepcji, rozwiązań i form zachowując jednocześnie prymat funkcjonalności. 

Różnorodność form projektów pracowni Mus Architects wynika bezpośrednio z faktu zakotwiczenia całości złożonego procesu projektowego w koncepcji bazowej, pierwotnej myśli, która staje się iskrą inicjującą projekt – iskrą, która nie gaśnie do końca procesu projektowania i realizowania architektury. 

Pracownia ma na swoim koncie wiele ciekawych projektów takich jak: siedzibę firmy Pivexin Technology czy nietypowy dom Czarna Skała.

Zobacz również: RE: BRRRDA HOUSE – dom w mazurskim klimacie | Barka Cieślika – harmonia doskonała w projekcie Daniela Cieślika

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter