Dom Pawilon czerpie z tradycji modernizmu – lekki, prosty i ponadczasowy kształt to cel, jaki przyświecał przy tworzeniu budynku Annie Paszkowskiej-Grudziąż i Rafałowi Grudziążowi z warszawskiej pracowni 81.waw.pl. Surowość i klarowność struktury architekci podkreślili także za pomocą zastosowanych materiałów oraz kolorów.
Dom Pawilon od 81.waw.pl
Dom Pawilon wyróżnia się stonowaną biało-czarną elewacją oraz geometrycznymi bryłami. Został zaprojektowany dla działki o znaczącej różnicy poziomów – uformowanie budynku z kilku mniejszych brył pozwoliło dopasować go do nierówności gruntu. Dodatkowo w projekcie w nietypowy sposób odwrócono funkcje strefy dziennej i nocnej. Dzięki temu zabiegowi od strony ulicy dom sprawia wrażenie parterowego, ale od strony ogrodu ma dwie kondygnacje – jedna jest obniżona względem poziomu ulicy.
„Z zewnątrz budynek sprawia wrażenie modernistycznego pawilonu. Główna część została podkreślona wielkoformatowymi płytami ze spieka kwarcowego z charakterystycznymi żyłami, który jest podzielony horyzontalnymi liniami białych stropów. Kształt dachu odzwierciedla kształt tarasu. Parter został wykończony czarnym, jednolitym spiekiem, który nie stanowi konkurencji dla piętra, a jeszcze bardziej łączy budynek z gruntem” – mówią architekci z pracowni 81.waw.pl.
Stonowane, biało – czarne elewacje doskonale współgrają ze skromną, czytelną w swojej prostocie bryłą domu.
Basen z wyjściem na ogród
Od strony ulicy budynek sprawia wrażenie parterowego, ale od strony ogrodu ma dwie kondygnacje, w tym jedną niewidoczną z przodu. Górna bryła wyglądem przypomina mały, modernistyczny dom pawilon. Ma powierzchnię ok. 100 mkw. i stanowi strefę dzienną.
W osi głównego wejścia umieszczony został basen z bezpośrednim wyjściem na ogród, od którego oddziela go w pełni przeszklona ściana. Z drugiej strony pozostaje zabudowany. Dom został zaprojektowany w taki sposób, że jedną bryłę domu przecina wejście i basen. Powoduje to, że otoczony pomieszczeniami główny hol zyskał naturalne światło poprzez zastosowanie przeszkleń po obu stronach. Skutecznie doświetla ono i ociepla wnętrze, jednocześnie podkreślając bryłę i wejście.
Okna otwierają się głównie na wschód, jedynie z jadalni można podziwiać widok na zachód. Dodatkowo, aby domownicy nie musieli nosić zakupów z garażu przez cały dom, powstała mała winda gastronomiczna, łącząca go ze spiżarnią. Jest to rozwiązanie praktyczne i ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Całość strefy dziennej okala duży taras z głównym otwarciem na wschód i południe, zapewniając doskonałe miejsce relaksu – mówi Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt z pracowni 81.waw.pl.
Otwarta przestrzeń z kuchnią, jadalnią i salonem
Góra to otwarta przestrzeń z kuchnią, jadalnią i salonem. Ścianka z kominkiem oddziela pokój, w którym umieszczony zostanie stół bilardowy. Przesuwne drzwi pozwolą na otwarcie tego pomieszczenia na salon lub całkowite odizolowanie od reszty piętra. Z holu po lewej stronie można przemieścić się do strefy nocnej, gdzie znajduje się łazienka, garderoba, pokój gościnny i strefa master bedroom, czyli oddzielna sypialnia, łazienka i garderoba, połączone w jedną całość.
Na dole zlokalizowany jest m.in. garaż na dwa samochody i wiatrołap, z którego można przejść do holu głównego, gdzie umieszczono spiralną klatkę schodową na piętro. Przy wejściu znalazło się również miejsce na wewnętrzne patio, którego rolą jest doświetlenie gabinetu – dodaje Rafał Grudziąż, architekt z pracowni 81.waw.pl.
Dom Pawilon to kolejny zrealizowany przez pracownię 81.waw.pl projekt niebanalnego budynku. Architekci znani są z opracowywania kształtów domów jednorodzinnych optymalnie dopasowanych do otoczenia i wkomponowanych w krajobraz, ale też spełniających oczekiwania i potrzeby przyszłych mieszkańców.
Pracownia 81.waw.pl
81.waw.pl to warszawska pracownia architektoniczna, której nowoczesne i oryginalne projekty doceniane są nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Stworzona została z pasji przez małżeństwo architektów. Pracownia ma na swoim koncie wiele ciekawych projektów, takich jak: Dom pod linią czy Dom Falujący. Pracownia zdobyła również nagrodę Europe 40 Under 40, przyznawaną przez The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies.
Zobacz również: 340-metrowy Dom dopasowany | RE: BIANCO HOUSE – dom szyty na miarę