Dom w zabudowie bliźniaczej

Realizacja pracowni BAAR to rozbudowa niewielkiego budynku wielkości 3 pokojowego mieszkania zlokalizowanego na poniemieckim osiedlu domów jednorodzinnych. Połączonego jedną ze ścian zewnętrznych z innym budynkiem. Inwestorzy to młoda rodzina z dwójką dzieci, która chciała dostosować go do swoich potrzeb.

Priorytetem dla projektantów Adama Radzimskiego i Karoliny Rączki stało się zwiększenie powierzchni użytkowej domu (w tym: dobudowa garażu i dodatkowych pomieszczeń mieszkalnych)  oraz stworzenie klarownego podziału urbanistycznego gwarantującego efektywniejsze wykorzystanie całej działki.

Ważnym elementem warunkującym kształt rozbudowy było także poszanowanie istniejącego charakteru zabudowy bliźniaczej.  Wyraża się to głównie poprzez zachowanie gabarytów  budynku od strony frontowej działki, kształtu dwuspadowych dachów,  jak i rozbudowy w sposób nie zawłaszczający pierwotnej przestrzeni – rezygnacja z możliwości nadbudowy budynku.

Kluczowy moment projektu to pomysł na scentralizowanie najważniejszych przestrzeni życiowych domu w jednej strefie, znajdującej się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Dzięki temu otrzymaliśmy budynek, którego wnętrze przenika się z otoczeniem w sposób dogodny dla mieszkańców.

Zewnętrznie centralizacja to nowa kubatura (wiatrołap, kuchnia, garaż), oddzielająca powstałe strefy – publiczną (podjazd) i półprywatną (ogród), dając mieszkańcom widok od środka na część wejściową domu jak i niewidoczny dla przechodniów ogród.

Wewnętrznie centralizacja to otwarta część dzienna (serce domu – połączenie holu, kuchni, jadalni z pokojem dziennym), która sprzyja kontaktom rodzinnym, ale daje też możliwość „rozejścia się” do oddzielnych części rodziców i dzieci, znajdujących się na przeciwległych krańcach domu.

W efekcie końcowym powstał nowoczesny i energooszczędny dom, który subtelnie wpisuje się w historyczną tkankę poniemieckiego osiedla domów w zabudowie bliźniaczej. Odpowiadający na nowe potrzeby funkcjonalne mieszkańców, dający im duże poczucie prywatności ale też otwierający się na otoczenie. Dom o spójnym układzie funkcjonalno- przestrzenno-stylistycznym.

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter