Dom z lat 20-tych

Dom z lat 20-tych

Dom powstał w latach 20-tych na zamówienie dyrektora huty szkła. Co ciekawe, budynek posadowiony został na betonowej płycie (nie na klasycznym fundamencie) i posiadał własny tunel ewakuacyjny. W latach 80-tych willa pełniła funkcję stołówki, po czym popadła w ruinę.

Realizacja projektu przez Loft Szczecin rozpoczęła się na wiosnę 2014. Największym wyzwaniem i kosztem było odrestaurowanie stolarki okiennej, wszystko pozostało w oryginale. Projekt wnętrz w założeniu stylistycznie nawiązywać miał do epoki, jednak w dość swobodnej i świeżej interpretacji. Luksfery użyte w nowo powstałej ścianie również pochodzą z okresu dwudziestolecia międzywojennego. W całym domu wykorzystano gniazdka i włączniki z czarnego bakelitu.

Zamiast kominka, który znajduje się obecnie w łazience (odłączony z przyczyn technicznych) właściciele korzystają z oryginalnego, pochodzącego z lat 50-tych francuskiego piecyka gazowego. Jak mówi architekt, piecyk nigdy nie był używany, posiadał nawet oryginalną metkę, po wymianie instalacji na nowoczesną działa bez zarzutu.

Meble kuchenne i stół do jadalni zaprojektowane i wykonane zostały specjalnie na potrzeby realizacji. Większość mebli i lamp pochodzi z aukcji i od kolekcjonerów. Lampy w salonie to współczesny projekt firmy Atelier Areti. Lampy nad blatem kuchennym to projekt Alvara Aalto.

 

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter