Dom z wapienia – projekt pracowni Toprojekt u podnóża Gór Sokolich

Miejscowość Biskupice w gminie Olsztyn leży u podnóża Gór Sokolich, drugiego co do wielkości leśnego rezerwatu przyrody na terenie Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Wzgórza zbudowane są tu ze skał wapiennych przykrytych lessem. W wielu miejscach spod lessu odsłaniają się nagie skały jurajskie z bogatymi formami rzeźby krasowej. Właśnie tutaj już niedługo powstanie bardzo ciekawy budynek.

Dom z wapienia

Przy takim właśnie głębokim, malowniczym jarze ma powstać Dom z wapienia. Szukając sposobu na jak najlepsze wpisanie budynku w unikatowy krajobraz, architekci z pracowni Toprojekt wzorowali się na jego znaku charakterystycznym – wapiennych skałach odsłaniających się spod lessu. Stosunkowo niewielka wysokość tych uskoków i łagodne ukształtowanie terenu sprawiają, że skały zazwyczaj pokryte są warstwą gleby z roślinnością. Stąd prosta droga do pokrycia ścian wapieniem i zastosowania dachu zielonego.

Dom z wapienia - projekt pracowni Toprojekt u podnóża Gór Sokolich

„Ziemia rodzi kamienie”

Sięgając po lokalny kamień, architekci nawiązali też do tradycji regionu. Na terenach Jury kamienie wapienne od wieków są wyorywane z pól uprawnych. Miejscowa ludność mówi, że „ziemia rodzi kamienie”. Ten budulec składowany początkowo na miedzach, w razie potrzeby wykorzystywany był do murowania ścian budynków i ogrodzeń. Przykłady takich obiektów znaleźć można w każdej miejscowości na Jurze.

Standaryzacja technologii budowlanych w ostatnich latach niemal wyparła ten tradycyjny materiał z użycia, a przecież nadal jest on cechą rozpoznawczą regionu. Za powrotem do jego zastosowania oprócz niewątpliwych walorów estetycznych i konotacji kulturowych przemawia także zasada zrównoważonego rozwoju, preferująca zastosowanie w budownictwie materiałów lokalnie pozyskiwanych.

Dom z wapienia - projekt pracowni Toprojekt u podnóża Gór Sokolich

Okładzina z kamieni wapiennych murowana będzie na głęboką fugę tak, aby zaprawa była prawie niewidoczna. W swojej strukturze ściana ma przypominać murki na miedzach, które budowane są bez zaprawy z układanych na płasko kamieni. W miarę upływu lat miękki kamień zacznie się delikatnie wypłukiwać i przerastać mchem oraz drobnymi roślinami co spowoduje coraz silniejsze scalanie się ścian z podłożem. Zielony jednospadowy dach pokryty bylinami już po kilku latach zaanektują rodzime gatunki, przez co praktycznie zniknie on na tle ściany lasu.

Prosta forma pięknie starzejącego się budynku zafunkcjonuje jako część naturalnego krajobrazu.

Dom z wapienia - projekt pracowni Toprojekt u podnóża Gór Sokolich

Pracownia Toprojekt

Toprojekt to doświadczona pracownia architektoniczna z Rybnika. Biuro ma w swoim dorobku wiele projektów i realizacji dostrzeżonych w Polsce oraz zagranicą. W 2018 roku 2 realizacje pracowni – Rudy Dom oraz Przedszkole w Żorach – zostały nominowane do Nagrody im. Miesa van der Rohe, jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie architektury. Pracownia ma również na swoim koncie bardzo ciekawy projekt, czyli Dom na skrzyżowaniu.

Zobacz również: Tiny House ukryty w drzewach, czyli ucieczka od rzeczywistości | Lipova Living – osiedle w Konstancinie-Jeziornie

Dom z wapienia - projekt pracowni Toprojekt u podnóża Gór Sokolich
Dom z wapienia - projekt pracowni Toprojekt u podnóża Gór Sokolich
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter