Ciekawe położenie geograficzne i bogate walory krajobrazowe powodują, że jest to miejsce niepowtarzalne. Zlokalizowane jest kilkanaście kilometrów na południe od Krakowa, na tzw. grzbiecie góry mogilańskiej. W takim kontekście przestrzennym i kulturowym projektanci z doomo studio architektoniczne poszukiwali inspiracji projektowej. Postanowili zreinterpretować zapomniany już w architekturze mieszkaniowej styl zakopiański, kojarzony z nieodległymi terenami Podhala. W zaprojektowanym budynku, charakterystyczny jest stromy dach, z okapami wystawionym mocno poza obrys ścian. W ten sposób powstała wyrazista, rozpoznawalna trójkątna bryła poddasza.

Dom oparty jest na cokole, który razem z okapami dachu i ażurowymi balustradami tworzy coś na kształt werandy (przyłap). Dopełnieniem koncepcji jest drewno. Cedrowym gontem obity jest dach i ściany szczytowe, deskami cokół. Ten naturalny materiał zmienia się w czasie, „żyje” razem z porami roku i pogodą. W stylu zakopiańskim pojawia się wiele detali i zdobień, których celowo projektanci nie zastosowali. Zredukowali środki wyrazu, aby zaprojektować współczesny dom, odpowiadający na potrzeby inwestora, a jednocześnie wpisujący się w krajobraz kulturowy regionu.

Podejmując się wykonania projektu, zawsze kierujemy się potrzebami inwestora. Równolegle poszukujemy kontekstu, który często staje się podstawą koncepcji architektonicznej. Tym bardziej, gdy kontekst jest tak wyraźny, jak w przypadku opisywanej inwestycji.

Autorzy projektu: arch. Jarosław Krysiak, arch. Barbara Borowik-Krysiak

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter