Dom to…? Duży stół w przestronnym wnętrzu, ulubione zakamarki, ciepłe wspomnienia z dzieciństwa, szczególny widok z okna… Tak swój dom wyobrażała sobie wyjątkowa inwestorka. Jej marzenie o przystani dla całej rodziny spełnił zespół IFA Group na czele z architektem Kamilem Domachowskim. Asymetryczna bryła, zaskakujące rozwiązania i naturalne wykończenie sprawiły, że 146-metrowy “Dom Zosi” stał się przestrzenią o niepowtarzalnym charakterze. Namiastkę tego klimatu możemy poznać dzięki zdjęciom Hanny Połczyńskiej (wnętrza), Jakuba Nanowskiego i Piotra Andzela.
Asymetryczna bryła kryjąca w sobie wyjątkowe wnętrze
Zlokalizowany w Gdańsku “Dom Zosi” już na pierwszy rzut oka wyróżnia się asymetryczną bryłą z mansardowym dachem. Aby maksymalnie wykorzystać tę nietypową przestrzeń, zespół IFA Group zorganizował wnętrze aż na czterech poziomach. Z parteru, gdzie mieści się część dzienna, prowadzą schody na półpiętro z gabinetem pana domu. Wyżej, na piętrze, znajdują się łazienki, pralnia oraz sypialnie wraz z dodatkową garderobą i pokojem kąpielowym w strefie rodziców. Natomiast z pokoi dziecięcych można dostać się na dwie antresole.
Przemyślany układ funkcjonalny powstał z uwzględnieniem wędrówki słońca po niebie, dlatego sypialnie są zlokalizowane w części północno-wschodniej. Dbałość o nieprzegrzewanie pomieszczeń, która była jedną z głównych wytycznych od właścicieli, podyktowała także rozmieszczenie okien. Tym, co wyróżnia projekt tego domu, jest też oryginalne wykorzystanie wszystkich zakamarków. Warto zwrócić uwagę na łazienkę ukrytą w linii schodów oraz umieszczony obok niej sekretarzyk, czy kredens w jadalni, który został wpuszczony w ścianę.
“Dom Zosi” – miejsce pełne indywidualnych rozwiązań
Inwestorka przez cały czas pracy nad projektem pozostała niezwykle zaangażowana i od początku jasno określała swoje oczekiwania. Marzyła o tym, aby kuchnia, jadalnia i salon pozostały otwarte, przestronne i stanowiły serce domu. W jadalni stanął wygodny stół dla całej rodziny z wydzielonym miejscem na naukę i zabawę dla dzieci, a w pokoju kawowym do przyjmowania gości znalazło się siedzisko z przedłużonych schodów. Ten oryginalny pomysł ma swoje źródło we wspomnieniu inwestorki z dzieciństwa, kiedy to często bawiła się na schodach.
Ważnym pomieszczeniem stał się także pokój rodzinny do zabaw, pełniący również funkcję biblioteki. W wysokim na 4-metry pomieszczeniu udało się wyeksponować rodzinny księgozbiór. W poruszaniu się po półkach pomaga czerwona, przesuwna drabina. Przedłużeniem przestrzeni domowych są dwa tarasy – zachodni skierowany na ogród oraz wschodni przeznaczony do spędzania czasu przy porannej kawie. Natomiast nad wiatą garażu powstał zielony dach widoczny z gabinetu na półpiętrze
Naturalne wykończenie – subtelny urok surowości
Tym, co wyróżnia “Dom Zosi” pośród innych projektów jest również rozplanowanie okien. Właścicielka chciała, aby stanowiły one coś w rodzaju ram okalających obrazy malowane na zewnątrz przez naturę, a przy tym nie były typowym dużym przeszkleniem. Uwagę zwraca, chociażby podłużne okno tuż pod stropem w jadalni i małym salonie, pozwalające na obserwowanie nieba. Zamiast nadproża zastosowano duży nadciąg, który na piętrze stał się oryginalnym wyznacznikiem linii wezgłowia łóżka w sypialni rodziców.
Projekt IFA Group wyróżnia się też surowym wykończeniem. Znajdziemy tu nieotynkowany strop z pustaków ceramicznych, lastryko na podłodze, stalowe balustrady, sklejka i drewno w naturalnym wybarwieniu, ściana z akustycznych płyt perforowanych w oryginalnym zielonym kolorze, czy posadzka z żywicy poliuteranowej i tynki cementowo-piaskowe na piętrze. Dodatkowo na ścianach pojawiają się obrazy z kolekcji inwestorów. Zabawa tak surowymi fakturami zaskakuje, ale jednocześnie tworzy niepowtarzalny klimat, który sprawia, że “Dom Zosi” pozostaje jedyny w swoim rodzaju.
Projekt: IFA Group | ifagroup.pl (Zespół projektowy: Kamil Domachowski, Karolina Wood-Domachowska, Maciej Busch, Adrianna Jemioł, Jakub Brzuchański)
Zdjęcia budynku: Perspektywa – Jakub Nanowski | Piotr Andzel
Zdjęcia wnętrza: Kroniki – Hanna Połczyńska | kroniki.studio
Zobacz również: Projekt domu jednorodzinnego w Branicy od YONO Architecture | Mikrokamienica – 70-metrowy budynek mieszkalny na ulicy Twardowskiego w Krakowie