Domek letniskowy na fundamencie starego garażu

Na skraju półwyspu Jollas w Helsinkach, architekci pracowni ORTRAUM zaprojektowali „12”- wyjątkowy domek letniskowy. Ten liczący 72 m² domek z drewna został zaplanowany jako dodatek do istniejącego domu o powierzchni 150 m², wybudowanego w latach 60. Co jest w nim takiego niezwykłego? Został on zbudowany na istniejącym fundamencie starego garażu!

Domek letniskowy projektu pracowni ORTRAUM

Architekci z pracowni ORTRAUM postawili sobie za cel zrealizowanie projektu o istotnym znaczeniu dla środowiska. Chcieli przede wszystkim pokazać,  że można budować w poszanowaniu dla otoczenia. „12″ ma służyć jako modelowa konstrukcja dla architektury przyjaznej dla środowiska i wypełniać projekty w kontekście wykończenia podmiejskiego. Domek letniskowy zbudowano na istniejącym fundamencie betonowym (6x6m) starego garażu, całkowicie unikając prac ziemnych na miejscu. Elementy drewniane zostały zrobione na zamówienie i zainstalowane na betonowej podstawie w ciągu jednego dnia.

Domek letniskowy wybudowany na fundamencie starego garażu - projektu pracowni ORTRAUM

Naturalna wentylacja

Budynek jest naturalnie wentylowany. Dach pochyla się na południe i jest wyposażony w panele słoneczne, dostarczając energię do zasilania gruntowej pompy ciepła głównego domu. Dzięki temu architektom udało się wdrożyć rozwiązania możliwie najbardziej ekonomiczne w przyszłości i przede wszystkim bezpieczne dla środowiska.

Domek letniskowy wybudowany na fundamencie starego garażu - projektu pracowni ORTRAUM

Bryła domu podzielona jest na dwa poziomy. Każdy z nich to konstrukcja o nieregularnym kształcie, która opiera się na prostokątnym bloku. Architekci mieli za zadanie stworzenia tam przestrzeni zarówno dla dzieci, jak i dorosłych jak np. studio nagrań. Wnętrze jest niezwykle monochromatyczne, wręcz surowe, ale tego chcieli inwestorzy. Zresztą świetnie dogadali się z architektami, którzy podeszli do projektu tego domu jak do rzeźby – tworząc niezwykle dynamiczny w odbiorze obiekt. Z każdej perspektywy wygląda inaczej.

Domek letniskowy wybudowany na fundamencie starego garażu - projektu pracowni ORTRAUM

Pracownia ORTRAUM

Architekci z pracowni ORTRAUM koncentrują się w swojej pracy na stworzeniu unikalnego rozwiązania dla każdego ze swoich klientów. Oprócz osobistego zaangażowania, architekci z pracowni prowadzą również intensywne badania podczas każdego projektu. Specjalizują się w opracowywaniu nowych elementów prefabrykowanych i rozszerzają możliwości tworzenia nowych projektów.

Zdjęcia: Marc Goodwin

Domek letniskowy wybudowany na fundamencie starego garażu - projektu pracowni ORTRAUM Domek letniskowy wybudowany na fundamencie starego garażu - projektu pracowni ORTRAUM Domek letniskowy wybudowany na fundamencie starego garażu - projektu pracowni ORTRAUM Domek letniskowy wybudowany na fundamencie starego garażu - projektu pracowni ORTRAUM Domek letniskowy wybudowany na fundamencie starego garażu - projektu pracowni ORTRAUM Domek letniskowy wybudowany na fundamencie starego garażu - projektu pracowni ORTRAUM Domek letniskowy wybudowany na fundamencie starego garażu - projektu pracowni ORTRAUM Domek letniskowy wybudowany na fundamencie starego garażu - projektu pracowni ORTRAUM

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter