Domek letniskowy w Bukowanach projektu studia SENAA

Architekci z czeskiego studia SENAA stworzyli bardzo ciekawy projekt, który jest przykładem połączenia nowoczesnych koncepcji i materiałów z tradycyjnym rękodziełem. Przed Tobą domek letniskowy w Bukowanach.

Domek letniskowy w Bukowanach

Rekonstruowany domek letniskowy leży w zacisznej, wiejskiej alejce. Niestety, odosobnione położenie ma swoje wady – nie pozwalało na dojazd ciężkiemu sprzętowi budowlanemu. Po zbadaniu faktycznego stanu domu biuro musiało zmienić swoje pierwotne plany. Zamiast planowanego remontu starego zbudowano zupełnie nowy budynek, którego bryła i powierzchnia przypominają swojego poprzednika.

Nowoczesny domek letniskowy w Bukowanach
Stylowy domek letniskowy

Nowy dom podzielony jest na kilka odrębnych części. W części murowanej, która pierwotnie pełniła funkcje mieszkalne, znalazła się obecnie sypialnia z łazienką i toaletą. W miejscu dawnej szopy dla kóz zbudowano stalową konstrukcję. Na jej parterze mieści się przeszklony pokój dzienny. Nad nim znajduje się wykonana z drewna nadbudowa, wewnątrz której projektanci umieścili saunę z częścią wypoczynkową.

Działka na stromym zboczu

Działka o powierzchni 230 metrów kwadratowych położona jest na stromo pochylonym sboczu. Budynki wykorzystują na niej każdy skrawek powierzchni. Oprócz samego domu znajduje się tam nowa wiata na rowery, a nad tarasem na dachu powstał schowany w zboczu basen. Roztacza się z niego panoramiczny widok na całą okolicę.

Domek letniskowy w Bukowanach projektu studia SENAA
Domek letniskowy w Bukowanach – SENAA architekti

Dom ma tradycyjną budowę, ale łączy w sobie nowoczesne detale i historyczne technologie wykonania. Na przykład ręcznie wykonany strop poddasza osadzony jest w stalowej konstrukcji, która następnie przechodzi w duże, bezramowe przeszklenia. Tynk, którym wykończono wnętrza, jest tylko barwiony i polerowany – pozbawiony dodatkowej obróbki powierzchniowej. Zaokrąglone narożniki okładzin okiennych i nadproży zmiękczają estetykę domu. Nadbudówka, w której umieszczona jest sauna, została wykonana w tradycyjnej ludowej technice pochodzącej z Japonii. Shou-sugi-ban – bo tak nazywa się ten proces – polega na zastosowaniu przy budowie specjalnie zwęglonego drewna.

Przestronny salon w domku letniskowym w Bukowanach
We wnętrzu króluje beton i drewno

Dzięki połączeniu różnorodnych detali z ciekawym układem przestrzennym, Studio SENAA stworzyło udany projekt pokazujący możliwości realizacji nowoczesnej architektury w historycznym kontekście.


Projekt: SENAA architekti | senaa.cz
Zdjęcia: Alex Shoots Buildings | alexshootsbuildings.com

Zobacz również: Casa Mirador – szklany dom | Joshua Tree Residence

Minimalistyczna sypialnia w jasnych kolorach
Przesuwne drewniane drzwi w sypialni
Beton w salonie w domku letniskowym
Salon z widokiem na ogród
Drewno i beton we wnętrzu domku letniskowego
Beton na ścianie w salonie w domku letniskowych w Bukowanach
Wanna wolnostojąca w łazience w domku letniskowym
Sauna we wnętrzach domku letniskowego
Czarny domek letniskowy projektu SENAA architekti
Taras przy domku letniskowym
Domek letniskowy w Bukowanach projektu studia SENAA
Duże okna w domku letniskowym w Bukowanach
Drewniany stół w salonie w domku letniskowym
Widok z okna na taras w domku letniskowym
Udostępnij ten artykuł
Wpisz szukane słowo i kliknij enter