Czeskie studio Prodesi/Domesi zrewitalizowało domek położony niedaleko zapory Vranov, nadając mu praktycznego charakteru. Efekt ich pracy? Imponujący! Przed Tobą wyjątkowy domek w stylu marynistycznym.
Niewielki domek w stylu marynistycznym
Niewielki domek położony jest wśród gęstej zieleni nieopodal Zapory Wranowskiej. Choć pozornie nie wydaje się zbyt przestronny, to jednak dobra organizacja wnętrza zapewnia sporą przestrzeń mieszkalną. W pokrytym spalonymi słońcem, modrzewiowymi deskami budynku może zatrzymać się nie tylko rodzina właściciela, ale i odwiedzający nieruchomość goście. Wnętrze zaprojektowano w stylu marynistycznym.
Wszędzie pełno jest praktycznych schowków, każdy przedmiot ma swoje miejsce i nie ma tu mowy o niewykorzystanej przestrzeni. W otwartym wnętrzu jest dużo miejsca na wieczorne spotkania. Jednocześnie poddasze zapewnia dużo prywatności. Przytulne wnętrze wyłożone jest świerkowym drewnem, a przez duże przeszklenia roztacza się zapierający dech widok na taflę wody.
Domek na brzegu zapory
Projekt rozpoczął się od rodzinnego zakupu – inwestor nabył od swojego dziadka mały domek na brzegu zapory. Następnie zlecił pracowni Prodesi/Domesi opracowanie koncepcji nowoczesnego, drewnianego budynku, stojącego na istniejących fundamentach. Domek miał oferować wszelkie wygody nowoczesnego budownictwa i stać się wygodną, weekendową i wakacyjną przystanią dla całej rodziny i gości. Architekci musieli dopasować projekt nie tylko do obrysu starych fundamentów, ale też zgrać go z otaczającym krajobrazem.
“Obrys pierwotnej chaty dziadka wyznaczył ramy projektu. Chcieliśmy dobrze wykorzystać każdy dostępny centymetr przestrzeni. Projekt wnętrza był tu równie ważny jak sama budowa nowego domku” – mówi architektka Klára Vratislavová.
W ten sposób udało się dokonać niemożliwego. Na powierzchni o wymiarach pięć na osiem i pół metra zmieścił się salon z pięknym widokiem na akwen wodny, przestronny hol wejściowy z ławką do przebierania się, łazienka, oddzielna toaleta, spiżarnia i pomieszczenie gospodarcze. Do tego piętro zajęte zostało przez większą i mniejszą sypialnię oraz garderobę.
“Przy projektowaniu piętra zastosowaliśmy odwrotną technikę. Najpierw stworzona została przestrzeń na sypialnię, a dopiero później dopasowano do nich sam dach. Pozwoliło to zmniejszyć kubaturę domku do minimum i jednocześnie wtopić go w otoczenie. Chatka sąsiaduje ze starszymi, skromnymi domkami, nie rzucając się w oczy i dobrze komponując z zieloną skarpą nad wodą” – tłumaczy pani architekt.
Projekt inspirowany kabiną statku
Główną inspiracją dla projektu była kabina statku. Wybór był oczywisty ze względu na dominującą w krajobrazie wodę, ale także porządek i doskonałe wykorzystanie przestrzeni na jednostkach pływających. Niewielkie pomieszczenie zostało wykorzystane w 100% – nie ma w nim niepotrzebnie zmarnowanej przestrzeni.
Projekt jest praktyczny i estetyczny zarazem. Imponująco prezentuje się kontrast pomiędzy przestrzenią wewnętrzną i zewnętrzną. Podczas gdy z zewnątrz dom prezentuje się skromnie i funkcjonalnie, wnętrze jest nowoczesne, przestronne i przemyślane w najdrobniejszych szczegółach.
Studio architektoniczne Prodesi/Domesi
Studio architektoniczne Prodesi założyli w 2002 roku architekci Pavel Horák i Václav Zahradníček. Jego rozwinięciem jest druga spółka – Domesi. Obie firmy opracowywują kompleksowe projekty architektoniczne budynków wykonanych wyłącznie z drewna. W swoim portfolio projektanci mają ponad dwieście konstrukcji drewnianych budowli, nie tylko jednorodzinnych, ale też i większych.
Studio zdobyło szereg nagród, krajowych i zagranicznych, w tym 3x Big See Awards w Lublanie w Słowenii, czy ostatnio nagrodę Dřevostavba roku 2020 w kategorii “Nowoczesne budynki” za projekt przedszkola we Všetatach. Właściciele prowadzą regularnie wykłady i prelekcje na temat architektury drewnianej, publikując również artykuły na ten temat. Prócz tego są organizatorami corocznej imprezy – Salonu dřevostaveb – na której promowana jest nowoczesna architektura drewniana.
Zdjęcia: BoysPlayNice
Zobacz również: Kościół błogosławionej Marii Restytuty | Tee House – ośrodek wypoczynkowy w czeskich Beskidach