Zmęczeni codziennym hałasem, w wolnych chwilach szukamy schronienia blisko natury. Z regeneracyjnego potencjału przyrody doskonale zdawała sobie sprawę architektka Joanna Ryś-Ucherek, która, wraz z mężem Piotrem, stworzyła Domek Walowa na wynajem. Kameralna ostoja powstała w Beskidzie Wyspowym, jedynie 1,5 godziny od Krakowa. Tym, co ją wyróżnia, są proekologiczne rozwiązania, bryła otwarta na pobliski las i przyjazna gościom aranżacja w stylu japandi. Wszystko to w swoim obiektywie uchwyciła Joanna Krowiranda.
Proekologiczne rozwiązania w budowie domu – jak minimalizować negatywny wpływ architektury na środowisko?
Niewielki Domek Walowa na wynajem stanął we wsi Walowa Góra w Beskidzie Wyspowym. Architektce, a zarazem właścicielce domu, zależało na tym, by nowo powstały budynek pozostał w harmonijnym dialogu z otoczeniem. Stąd wejście przez rozległe drzwi tarasowe oraz liczne przeszklenia, tworzące wrażenie przenikania się wnętrz i lasu. Jednym z kluczowych założeń stało się również ulokowanie bryły na działce w taki sposób, by nie ingerować w zastany drzewostan. W efekcie udało się zachować 20-letnią brzozę – drzewo uznawane za symbol odradzającego się życia – i wpisać ją w taras w kształcie litery „L”.
Projekt składa się z dwóch przenikających się brył – minimalistycznego budynku na planie prostokąta oraz tarasu z drewnianą, szkieletową konstrukcją. Dwuspadowy dach o stromym nachyleniu pod kątem 45 stopni wykończono grafitową blachą na rąbek, natomiast elewację pokryły deski opalane w technice Shou Sugi Ban. Dzięki obróbce ogniem udało się podkreślić naturalną strukturę drewna, a także zwiększyć jego trwałość oraz odporność na działanie wody, promieni UV i szkodników. Ponadto proces opalania wyeliminował konieczność stosowania chemicznych impregnatów, dzięki czemu zminimalizowano negatywny wpływ na środowisko.
Naturalne kolory i materiały w aranżacji, która łączy skandynawską prostotę ze wschodnią harmonią
Efektem procesu obróbki drewna, wybranego przez inwestorów ze względów ekologicznych, była ciemna kolorystyka elewacji. Głęboka czerń z przebijającym brązem stanowi nawiązanie do pni pobliskich drzew, a przy tym wyróżnia się na tle soczystej zieleni. Gra kontrastów ma swoją kontynuację w prostym i minimalistycznym wnętrzu. W aranżacji dominują jasne odcienie naturalnych materiałów takich jak świerkowo-sosnowe drewno z lokalnego tartaku, użyte do stworzenia konstrukcji antresoli i skosów dachu, oraz mikrocement Fest Floor, który pokrył podłogi na parterze i ściany łazienki.
Na takim tle wyróżniają się ciemne dodatki w postaci oświetlenia sufitowego, sprzętów AGD i armatury od marki Mexen. Akcent kolorystyczny stanowią także zielone fronty aneksu kuchennego Egger, którym towarzyszą płytki Marazzi – Ceppo di gre. Warto zwrócić uwagę na fakt, że architektka Joanna Ryś-Ucherek i jej mąż Piotr samodzielnie wykonali większość prac wykończeniowych – począwszy od malowania, przez wykończenie w mikrocemencie i montaż mebli, aż po największe wyzwanie, czyli montaż siatki hamakowej na antresoli tak, by stanowiła bezpieczne miejsce wypoczynku.
35-metrowy Domek Walowa na wynajem – aranżacja dla siedmiu osób
W związku z tym, że powierzchnia zabudowy domku stanowi jedynie 35-metrów, architektka postawiła na jasne i otwarte wnętrza, które pozwoliły uniknąć wrażenia przytłoczenia. Stworzony przez nią open space może maksymalnie pomieścić siedem osób, przy rozłożonej sofie, a standardowo z wykorzystaniem samych sypialni – pięć. Na parterze, oprócz strefy dziennej ze sporym stołem jadalnianym, w pełni funkcjonalnym aneksem i wypoczynkiem, znalazła się także łazienka. Dodatkowo za przeszklonymi drzwiami zaprojektowano małą, prywatną sypialnię z dwuosobowym łóżkiem.
Na antresoli ze skosami powstała dodatkowa przestrzeń użytkowa z umieszczoną w centrum siatką hamakową. Obok oryginalnej przestrzeni relaksu znalazło się dwuosobowe łóżko. W głębi udało się także zmieścić drugie łóżko – tym razem jednoosobowe – oraz biurko z miejscem do pracy. Połączenie troski o maksymalną funkcjonalność z naturalną i ponadczasową estetyką sprawia, że Domek Walowa na wynajem stanowi idealne schronienie od codziennego zgiełku i pośpiechu. Jednocześnie jest doskonałym przykładem architektury, która dba nie tylko o człowieka, ale i środowisko.
Miejsce: Domek Walowa | domek-walowa.pl
Projekt: Joanna Ryś-Ucherek
Zdjęcia: Joanna Krowiranda | joannakrowiranda.com
Zobacz również:
- 350-metrowy Japandi Holiday House w Mielnie – wyjątkowy dom wypoczynkowy
- Polacy wybierają wakacje w krajach śródziemnomorskich: co nowego w sezonie 2024?