Domki letniskowe w miejscowości Borzestowska Huta

Tempo współczesnego życia coraz częściej sprawia, że w wolnych chwilach pragniemy wymknąć się z tętniących miast i skorzystać z dobrodziejstw natury. Wielu z nas zadaje sobie jednak pytanie, jak robić to w sposób zrównoważony, aby nie niszczyć odwiedzanych miejsc, a móc czerpać z ich dzikości i piękna. Taką możliwość stwarzają nam między innymi domki letniskowe w miejscowości Borzestowska Huta na Kaszubach, które zaprojektował Sebastian Marach z YONO Architecture. Proste bryły łączą w sobie inspiracje lokalną architekturą z koncepcją otwartości na otoczenie. Tę ciekawą realizację sfotografował Nate Cook.

Domki letniskowe w miejscowości Borzestowska Huta – szansa na odpoczynek w naturze

Właściciele działki na Kaszubach pragnęli podzielić się pięknem i urokiem tego miejsca z innymi, stąd decyzja o stworzeniu domków na wynajem. Do współpracy zaprosili Sebastiana Maracha z YONO Architecture, którego projekty charakteryzują się funkcjonalnością oraz prostotą w najlepszym tego słowa znaczeniu. Finalnie powstały dwa domki o powierzchni niecałych 50 metrów kwadratowych każdy.

Domki letniskowe Borzestova projektu YONO Architecture
Domki letniskowe Borzestova

Ideą towarzyszącą projektowi od samego początku było zagospodarowanie działki w taki sposób, aby łączyła człowieka z naturą. Mimo sąsiedniej zabudowy udało się zachować intymność, ciszę i spokój, które pozwalają cieszyć się czasem spędzanym z dala od miejskiego zgiełku. Działka poza obrysem budynków stanowi teren biologicznie czynny – złożony z przepuszczalnych powierzchni takich jak trawy, czy kruszywo stabilizowane geokratą.

Tradycja i przeszłość w nowoczesnym projekcie domków letniskowych

Domki letniskowe w miejscowości Borzestowska Huta to projekt, który łączy nie tylko człowieka z naturą, ale także nowoczesność z tradycją. Bryły budynków zostały zainspirowane walorami tradycyjnej kaszubskiej architektury. W projekcie zastosowano klasyczny dwuspadowy dach o symetrycznym kącie nachylenia, a także jednolitą kolorystykę elewacji oraz pokrycia dachowego. Monochromatyczność przełamuje kontrast wnęk okiennych i elewacji, który podobnie jako forma zadaszenia wejść do budynku, przywodzi na myśl architekturę klasycznych domów kaszubskich.

Domki letniskowe w miejscowości Borzestowska Huta - projekt YONO Architecture - foto Nate Cook
Domki letniskowe w miejscowości Borzestowska Huta

To właśnie na wklęsłych i wypukłych elementach brył można dostrzec grę światła i cienia, które w różny sposób odkładają się na formach budynków, nadając im tym samym nowe odsłony w zależności od pory roku. Proste formy zostają ożywione także przez kontrast kolorystyczny między ciemnym ogółem i jasnymi wnękami. Unikalny, ciemny kolor deski elewacyjnej udało się uzyskać japońską metodą wypalania drewna Shou Sugi Ban.

Projekt, który łączy człowieka z naturą

Bryły domów letniskowych dopełniają duże przeszklenia, które od wewnątrz zmieniają się w ekran wypełniony naturą. Ściana lasu oraz tafla wody jeziora widocznego spomiędzy drzew, stają się dzięki temu integralną częścią wnętrza, a tym samym życia mieszkańców. Wewnątrz domków zostały wydzielone cztery pomieszczenia, a każdy z budynków jest przeznaczony dla czterech osób. Domki zostały zaprojektowane w technologii szkieletowej.

Domki letniskowe Borzestova projektu YONO Architecture
Domki letniskowe Borzestova

Bryły projektu Sebastiana Maracha łączą w sobie nowoczesne, odpowiedzialne podejście do korzystania z dobrodziejstw natury, inspiracje tradycyjnym, kaszubskim budownictwem oraz zamiłowanie do ponadczasowej prostoty. Za sprawą wysokiej jakości klasycznych materiałów, domki letniskowe w miejscowości Borzestowska Huta stały się przestrzenią przyjazną zarówno człowiekowi, jak i otaczającej go naturze. W ten sposób powstało wyjątkowe miejsce, u którego źródła leży chęć podzielenia się pięknem kaszubskiej przyrody.


Projekt: YONO Architecture | yonoarchitecture.com
Zdjęcia: Nate Cook | natecookphotography.com

Zobacz również: Dom(ki) w lesie pod Warszawą | POSPOKÓJ – domek letniskowy

Domki letniskowe w miejscowości Borzestowska Huta - projekt YONO Architecture
Domki letniskowe w miejscowości Borzestowska Huta - projekt YONO Architecture
Domki letniskowe w miejscowości Borzestowska Huta - projekt YONO Architecture
Domki letniskowe Borzestova projektu YONO Architecture
Domki letniskowe Borzestova projektu YONO Architecture
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter