Domowe układanki. Meble, które pomagają być razem

Każdy dom to układanka elementów, które tworzą część prywatną i tę do wspólnego przebywania. Zwłaszcza w salonie. Kilka prostych rozwiązań aranżacyjnych oraz przemyślany wybór mebli sprawią, że stanie się on przestrzenią, w której wszyscy będziemy czuć się dobrze. Zarówno wtedy, gdy zechcemy pobyć sami, jak i spędzając czas z innymi domownikami.

Wspólny pokój dzienny tworzymy zwykle wokół wygodnej sofy – to na niej możemy odpoczywać, pracować albo spędzać czas z bliskimi. W ostatnich tygodniach jej funkcja w ciągu dnia dynamicznie się zmienia. Z sofą Slide nie będzie to problem – dzięki ruchomym siedziskom możemy ją dopasowywać do sytuacji – zamieniając klasyczną kanapę w dwustronną sofę czy w narożnik z szezlongiem.

Domowe układanki. Meble, które pomagają być razem - VOX Solda Slide
Domowe układanki. Meble, które pomagają być razem

To idealny mebel dla tych, którzy wspólnie z bliskimi lubią pracować lub uczyć się na kanapie. Z książką czy laptopem mogą tu usiąść dwie osoby: niezależnie od siebie, ale wciąż blisko. Sofę można wzbogacić o dodatkowe pufy ze schowkami. Dzięki temu zadbamy nie tylko o swoja wygodę, ale też o porządek. A we współdzielonej przestrzeni ten jest na wagę złota.

Porządny odpoczynek

Pełen życia i zmienności salon może przytłaczać co bardziej uporządkowanych. Aby uniknąć wrażenia, że nagle całe nasze życie przeniosło się do jednego pomieszczenia, pomyślmy o subtelnym wydzieleniu stref.  Sercem jednej z nich może się stać regulowany fotel Fint, który ma poręczne schowki oraz dodatkową przestrzeń na odłożenie książki. W komplecie z podnóżkiem (bez poduchy może pełnić rolę stoliczka) stanie się naszą oazą prywatności w otwartej przestrzeni.

Domowe układanki. Meble, które pomagają być razem - VOX Fint
Domowe układanki. Meble, które pomagają być razem

Kolejny krok na drodze do porządku to szafki i regały. Aby ułatwić sobie zadanie warto stawiać na rozwiązania modułowe. Nawet nieustawną przestrzeń sprytnie zagospodarujemy dzięki systemom meblowym. Kolekcja Balance może posłużyć np. do wydzielenia wyspy kuchennej czy regału w pokoju dziecięcym (który można rozbudowywać w miarę dorastania maluchów). Tworzenie własnego mebla jest jak układanie klocków. Poszczególne elementy składa się bez użycia wkrętów czy śrub, a liczba poziomów, które możemy w ten sposób skonstruować, jest uzależniona wyłącznie od naszych potrzeb.

Domowe układanki. Meble, które pomagają być razem - VOX March Balance
Domowe układanki. Meble, które pomagają być razem

– Gdy nagle zaczynamy spędzać więcej czasu w domu z całą rodziną, odkrywamy, jak ważna jest odpowiednia aranżacja przestrzeni oraz dobór mebli. Te dwa elementy są często fundamentami naszej domowej wygody. W Wirtualnym Salonie nasi doradcy pomagają klientom urządzić wnętrza, tak aby odpowiadały potrzebom wszystkich domowników – mówi Anna Małysz-Tyczyńska, Specjalista ds. PR marki VOX.

Domowe układanki. Meble, które pomagają być razem- VOX Match
Domowe układanki. Meble, które pomagają być razem

Dziecięca zabawy, dorosłe porządki

Wybierając meble dla najmłodszych stawiajmy na te, z których nasze pociechy nie wyrosną prędko, albo które możemy potem inaczej wykorzystać. Stolik i taboret z kolekcji Match będą codziennie dostarczały dzieciom inspiracji do nauki i zabawy – na początku mogą być planszą do gry w warcaby, potem zmienimy je w kącik do nauki geografii albo miejsce do rysowania. Wszystko dzięki temu, że blat stolika szybko zmienia swój wygląd za sprawą metalowych nakładek z kolekcji Young Users, które służą do ozdoby mebli w pokoju dziecka. Gdy młodzi użytkownicy trochę podrosną, nakładki będzie można wykorzystać w ich pokojach na frontach mebli, zaś stolik wykorzystamy jako podstawkę w kąciku na kwiaty.

Domowe układanki. Meble, które pomagają być razem - VOX Match
Domowe układanki. Meble, które pomagają być razem

To samo dotyczy małych schowków. Jeśli nasze pociechy mają dużo zabawek, warto znaleźć dla nich miejsce. Regał na zabawki z kolekcji Tuli będzie świetnym domkiem dla pluszaków, a każde z rodzeństwa może mieć swoją przegródkę (i nauczy się dbać o porządek). Później taki regalik można przeznaczyć np. do przechowywania drobiazgów w domowym warsztacie albo jako podręczną biblioteczkę.

Domowe układanki. Meble, które pomagają być razem - VOX Querra Elegance
Domowe układanki. Meble, które pomagają być razem

Niech (wy)trwa!

Tworzenie domowej układanki wymaga wnętrzarskiej dyscypliny. Przestrzeń zmienia się przecież wraz z domownikami i musi sprostać potrzebom wszystkich członków rodziny.  Ważny jest więc odpowiedni dobór materiałów – podłoga musi wyróżniać się wyższą klasą ścieralności, tak by dzielnie znosiła chociażby częstsze przestawianie mebli.

Domowe układanki. Meble, które pomagają być razem - VOX Tuli
Domowe układanki. Meble, które pomagają być razem

– Aby podłoga w tej części domu radziła sobie z intensywnym użytkowaniem musi mieć klasę ścieralności co najmniej AC4 – wtedy mniej straszne będą jej czworonogi i klocki lego. Regularna pielęgnacja (odkurzanie i czyszczenie lekko wilgotnym materiałem) zapobiega trwałym zabrudzeniom oraz niepożądanym uwypukleniom. Gdy wybierzemy panele w jaśniejszych odcieniach, na przykład Querra Elegance Dąb Chester marki VOX – wtedy ewentualne rysy będą się mniej rzucać w oczy. Taka podłoga stanowi też neutralne tło dla salonowej aranżacji – to doskonały wybór, jeśli lubimy dokładać kolejne akcesoria, bawić się kolorami lub przestawiać meble. Pamiętajmy jednak o podklejeniu ich nóżek podkładkami filcowymi – nawet na najtwardszej podłodze widoczne będą ślady wielokrotnego przesuwania mebli – radzi Piotr Szczęśniak, ekspert techniczny marki VOX.

Domowe układanki. Meble, które pomagają być razem - VOX Tuli
Domowe układanki. Meble, które pomagają być razem

Marka VOX

Marka VOX powstała w 1989 roku. Od tego czasu  konsekwentnie umacnia się na pozycji jednej z najbardziej innowacyjnych firm z branży meblarskiej w Polsce. W VOX wierzą, że prawdziwa wolność zaczyna się w domu, a to jak mieszkamy ma ogromny wpływ na nasze życie. Dlatego ich produkty powstają w odpowiedzi na realne potrzeby człowieka, w oparciu o metodologię design thinking. Pracują nad nimi multidyscyplinarne zespoły, w skład których, oprócz projektantów, wchodzą psychologowie, etnografowie czy socjologowie. Ich celem jest nieustanny rozwój i dostarczanie kompleksowych rozwiązań wnętrzarskich. W ten sposób powstają stylistycznie dopasowane do siebie kolekcje mebli, podłóg, drzwi, dodatków oraz systemów ściennych i elewacyjnych.

Co ciekawego ma w swojej ofercie marka VOX? Przeczytajcie jak urządzić pokój dla rodzeństwa, zobaczcie sofę SLIDE z ich oferty oraz kolekcję Ribbon projektu Joanny Leciejewskiej.

Zobacz również: Pracownia ONE DESIGN, czyli Twój wyjątkowy styl we wnętrzu | Cztery zasady urządzania home office

Domowe układanki. Meble, które pomagają być razem - VOX Match
Domowe układanki. Meble, które pomagają być razem - VOX Slide
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter