Domy prefabrykowane czyli domy gotowe

Ile trwa budowa domu jednorodzinnego? Dużo zależy od projektu i sprawności wykonawcy, ale często to proces trwający wiele miesięcy, a czasem nawet lat. Montaż konstrukcji domu w Raszynie trwał 7 dni. Lubimy nowe technologie a jeszcze bardziej wtedy kiedy możemy mówić o niższych kosztach np. eksploatacji. Dzisiaj postanowiliśmy przybliżyć Wam temat, który sami od kilku dni zgłębiamy – domy prefabrykowane, określane również jako domy gotowe.

Domy prefabrykowane to innowacyjne rozwiązanie na polskim rynku budownictwa drewnianego, import z krajów skandynawskich i zachodu, gdzie niezmiennie cieszy się ogromnym uznaniem. Drewniany szkielet prefabrykowany, to obecnie jedna z najnowocześniejszych i zarazem najbardziej popularnych technologii wznoszenia domów. Poszczególne elementy budynku realizowane są na podstawie projektu w suchych warunkach odpowiednio wyposażonej hali produkcyjnej z materiałów doskonałej jakości a elementy przetransportowane na miejsce przeznaczenia, zmontowane są w bardzo krótkim czasie.

Dzięki niezwykłej precyzji, technologia domów prefabrykowanych pozwala na budowanie doskonałej jakości domów energooszczędnych, pasywnych, a także zero energetycznych przy mniejszym (niż w przypadku tradycyjnych technologii) nakładzie finansowym i czasowym. Ściany domu prefabrykowanego mają budowę szkieletową, należy jednak pamiętać iż charakteryzują się masywniejszą bryłą od lekkich domów kanadyjskich ze względu na większe przekroje, oraz obustronne poszycie wszystkich ścian zewnętrznych i wewnętrznych odpowiednią płytą drewnopochodną.

Do podstawowych zalet gotowych domów z prefabrykatów należą:

  • Najwyższa jakość każdego elementu – wykonywanie części składowych w specjalnie dostosowanej fabryce, zamiast na placu budowy, pozwala na dokonanie bardzo precyzyjnej obróbki każdego elementu Dzięki temu gotowe domy prefabrykowane są doskonałe już na poziomie detali a wszelkie niezgodności projektowe wychwytywane zostają na etapie produkcji elementów.
  • Niezwykle krótki czas realizacji – technologia domów prefabrykowanych jest w tej dziedzinie absolutnie bezkonkurencyjna. W czasie około 3-4 miesięcy od rozpoczęcia prac na budowie, można wprowadzić się do gotowego domu.
  • Termoizolacja zapewniająca oszczędność energii – przegrody zewnętrzne wykonywane są prawie wyłącznie z materiałów termoizolacyjnych, dzięki temu, a także niezwykłej szczelności łączeń poszczególnych przegród i dodatkowych elementów, są to doskonałe domy energooszczędne, jak i pasywne.
  • Wieloletnia trwałość – dzięki precyzyjnie dobranym materiałom, a także najwyższej precyzji wykonania, gotowe domy prefabrykowane są bardzo odporne na działanie czasu oraz czynników zewnętrznych.
  • Technologia ta pozwala na realizację dowolnego projektu, zarówno utrzymanego w klasycznej stylistyce, jak i opartego o odważne i nowoczesne wizje architektoniczne.

Zobaczcie realizację firmy Tadeks Fertig Haus będąca głównym wykonawcą obiektu, specjalizująca się w budowie domów w tej technologii.

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter