Zioła doniczkowe stały się niezwykle popularnym dodatkiem kulinarnym. Podążamy za tym, co świeże i odnawialne. Eksperymentujemy z ziołami, wprowadzając do swojego domu kolejne gatunki, rzadziej spotykane w tradycyjnej kuchni polskiej. Co więcej, hodowla roślin w 2021 roku jest jednym z trendów, które eksplodowały niczym wulkan. Chcemy otaczać się zielenią i to z każdej strony, w każdym pomieszczeniu. Coraz więcej różnorodnych gatunków roślin możemy zakupić w centrach spożywczych, sklepach ogrodniczych, czy tych z wyposażeniem wnętrz. Zioła zaś stanowią element aranżacji, który od zawsze gościł w domach, bowiem to, co wyhodowane samodzielnie smakuje lepiej. Z naszą pomocą dowiesz się, jakie rośliny wybrać, w jakich pojemnikach je umieścić oraz jak samemu wykonać doniczki do ziół!
Jak hodować zioła w domu?
Do najpopularniejszych ziół hodowanych w Polsce należą, niezmiennie od lat rośliny takie jak mięta, tymianek, czy bazylia. W czołówce znajduje się także melisa, szałwia i majeranek. Coraz częściej na balkonach widzimy również lawendę. Lista ta mogłaby ciągnąć się jeszcze długo, ale nie to jest teraz najważniejsze. Ważne jest, że zioła dzielimy na kategorie, na podstawie których możemy zadbać o ich odpowiednią hodowlę. Oto kilka przydatnych rad na temat hodowli ziół, które możesz wykorzystać w swoim domu.
- Nie zostawiaj ziół w doniczkach, w których zostały zakupione. Warto wybrać doniczki lepszej jakości.
- Plastikowe pojemniki sprawdzą się w przypadku ziół, które wymagają większej wilgotności podłoża, takich jak melisa, estragon, czy mięta.
- Zioła, takie jak tymianek i majeranek preferują doniczki ceramiczne. W nich gleba pozostanie bardziej sucha, czyli taka, jakiej potrzebują te rośliny. Doniczki ceramiczne posiadają pory, przez które ucieka część wody i dobrze utrzymują ciepło podłoża.
- Na dnie pojemnika umieść drenaż z keramzytu lub potłuczonej, glinianej doniczki. Odpowiada on za utrzymanie nadmiaru wody z dala od korzeni, a także wchłanianie jej i oddawanie z powrotem do podłoża w zależności od potrzeb rośliny.
- Odczyn podłoża powinien być dopasowany do wymagań konkretnej rośliny. Zawsze warto poczytać, jakie warunki są odpowiednie dla danego gatunku.
- Następnie należy wybrać odpowiednio żyzne, próchnicze i dość przepuszczalne podłoże, o odczynie dostosowanym do konkretnych wymagań danej rośliny.
Jaka doniczka dla konkretnej rośliny?
Nie tylko warunki ogólne, w których hodujemy roślinę, są ważne. Liczy się również, chociażby kształt, czy wysokość donicy. I tak, mówimy tu również o walorach estetycznych!
Zioła o długich pędach doskonale zaprezentują się w wiszących doniczkach. Możesz tu umieścić na przykład tymianek lub cząber. Doniczki można podwiesić zarówno w mieszkaniu, jak i na balkonie. Więcej na temat wiszących doniczek już za chwilę!
Popularne są również doniczki wykonane z przypadkowych przedmiotów codziennego użytku. Kochamy je ze względu na oryginalny wygląd, a ich cena wynosi tyle, co nic. O tym, jakie produkty możesz wykorzystać, podpowiemy Ci w ostatnim akapicie!
Zanim odwiedzisz sklep, zastanów się, ile ziół znajdzie się w Twoim wnętrzu. Wśród produktów do przechowywania roślin znajdziesz zestawy donicowe. Osłonki do ziół powinny być oddzielne, ale za to możesz postawić je na jednej podstawce.
Białe doniczki z opisem ziół estetycznie wyeksponują naturę w Twojej kuchni i ułatwią korzystanie z liści. Koniec wyszukiwania pojedynczych torebek suszonych ziół w szafce!
Zioła wprowadzają do Twojego wnętrza specyficzny charakter. Dekorują parapety i wpływają na wszystkie zmysły! Doniczka natomiast jest ukoronowaniem ziołowego królestwa. Pozwala na wprowadzenie do hodowli osobowości.
Jakie doniczki na zioła wybrać?
Sklepy oferują różnorodną paletę produktów do przechowywania roślin. Znajdziesz tu doniczki na zioła z każdego materiału i w każdym stylu. Możesz podporządkować swoje osłonki na rośliny pod kolor ścian, mebli lub aktualnego nastroju. Jakie są nasze wybory?
Drewniana, ozdobna postarzana szufladka od Garden thing
Ta postarzana szufladka urzekła nas swoim designem. Zdecydowanie będzie w Twojej kuchni akcentem, wprowadzającym domowe ciepło. Doskonale sprawdzi się jako osłonka na zioła! Jej cena również jest bardzo przystępna. Koniecznie odwiedź sklep Garden thing!
Podwieszana doniczka od Rig Tig
Ta doniczka pasuje do każdej kuchni. Wystarczy jedynie wlać wodę do spodka i pozwolić roślinie na sukcesywne jej wchłonięcie. Doniczkę wykonano z materiałów ulegających całkowitej biodegradacji, co czyni je przyjaznymi dla przyrody oraz środowiska naturalnego.
Zestaw 3 kremowych doniczek na zioła Kitchen Craft Living Nostalgia
Prosta, ale jakże efektowna! Kolekcja Living Nostalgia kształtem i stylem nawiązuje do wyposażenia kuchni znanego z domów naszych babć. W rzeczywistości jednak doskonale łączy się również z nowoczesnym wystrojem wnętrza, czy stonowaną, rustykalną kuchnią angielską.
Mini zielnik z tkaniny od Garden thing
To jeden z naszych ulubionych produktów! Zarówno ze względu na oryginalny wygląd, jak i na cenę! Doskonale zaprezentuje się w każdej kuchni i oszczędzi miejsce. Został wykonany z naturalnych materiałów, zabezpieczonych aby był wodoodporny.
Doniczka na zioła – DIY
Pamiętaj, że doniczkę, która będzie pięknie prezentowała się w Twoim wnętrzu, możesz wykonać zupełnie sam/a. Ta strona medalu oferuje Ci nie tylko możliwość stworzenia niepowtarzalnego projektu za grosze, ale również (być może) odnalezienia nowej pasji! Oto nasze propozycje, dzięki którym Twoje wnętrze zyska unikalny charakter. A to oznacza, że zabieramy się do pracy!
Doniczka drewniana
Czego potrzebujesz?
- 4 plastrów drewna lub drewnianych podkładek do kubków
- Kwadratowej puszki, słoika lub plastikowego pojemnika;
- Kleju uniwersalny do drewna, metalu lub plastiku
Co dalej?
- Dopasuj plastry do pojemnika.
- Pomaluj puszkę/słoik/pojemnik na kolor zbliżony do koloru drewna.
- Przyklej odpowiednio dopasowane plastry drewna za pomocą kleju.
- Umieść roślinkę w doniczce.
I ciesz się swoją drewnianą osłonką!
Osłonki wiszące
Te doniczki sprawdzą się szczególnie na małych powierzchniach. Możesz powiesić je na ścianie, na szafce lub gdzie tylko zechcesz!
Czego potrzebujesz?
- dwóch pojemników (np. na przybory łazienkowe) z tworzywa sztucznego. Te z płaskim tyłem będą wygodniejsze z zawieszeniu. Cena takich pojemników to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.
- wymierzonego paska/sznurka do wykonania atrapy uchwytu.
- dwóch gałek drewnianych do mebli. Tutaj cena to zaledwie kilka złotych.
- kleju na gorąco i taśmy montażowej.
Co dalej?
- Przymocuj uchwyty na ścianie/szafce. Możesz doczepić do nich drewniane gałki do mebli w celach dekoracyjnych.
- Po bokach pojemników umieść otwory, a następnie przymocuj sznurek lub pasek.
- Zawieś osłonki na uchwytach. Możesz dodatkowo przykleić je do powierzchni za pomocą taśmy montażowej.
- Umieść roślinki w osłonkach.
I gotowe!
Doniczki na zioła z przedmiotów codziennego użytku
Niezwykle efektownie będą wyglądały zioła umieszczone w nieco nietypowych doniczkach, które możesz stworzyć z przypadkowych elementów użytku codziennego. Sprawdzą się tu konewki, wiaderka, koszyki wiklinowe, czy nawet kalosze! Dlaczego nie umieścić ziół w ulubionym kubku? Lub w tym z pęknięciem? Pęknięcia na kubkach często uniemożliwiają picie z nich, ale w roli donicy zyskują niepowtarzalny charakter! Na tarasie, balkonie lub w ogrodzie doskonale zaprezentuje się również stare wiadro, lub balia.
Mamy nadzieję, że nasze porady okazały się dla Ciebie inspiracją. Zaskocz swoje mieszkanie i stwórz w nim prawdziwe roślinne królestwo. Powodzenia!
Zobacz również: