Dorota Koziara i Tomasz Augustyniak autorami projektu mebla miejskiego

Dorota Koziara i Tomasz Augustyniak autorami projektu mebla miejskiego

Tereny zielone i spacerowe, rozbudowana sieć ścieżek rowerowych, a także plac z fontanną i promenada łącząca Centrum z rondem Rataje to miejsca spotkań i rekreacji, które będą służyć mieszkańcom miasta i przyjezdnym. Jednym z najatrakcyjniejszych obiektów na promenadzie będzie rzeźba – mebel miejski zaprojektowany przez polskich projektantów.

W sąsiedztwie powstającego Centrum Posnania zmianom ulegają nie tylko okoliczne ulice, ale cały obszar poznańskiej Łaciny. Już jesienią opuszczone miejsce na Ratajach zostanie zagospodarowane i oddane poznaniakom. Będzie ono wykończone wysokiej jakości materiałami, zostaną też posadzone drzewa i klony zieleni.

Na placu przed głównym wejściem i na promenadzie łączącej Posnanię z rondem Rataje powstaną też instalacje wodne – wyłożony kamieniami strumyk oraz fontanna z podświetleniami, otoczona ławkami i zielenią. Wszystko to, by w upalne dni mieszkańcy mieli gdzie odpocząć.

Nowy deptak w Poznaniu

Na stutrzydziesto metrowej alei łączącej Posnanię z rondem Rataje poza ciekawą i nowoczesną architekturą, a także miejscami do wypoczynku, znajdzie się trzydziestometrowa powierzchnia wystawiennicza. W przyszłości będzie ona mogła służyć do ekspozycji prac artystycznych. – Promenada będzie miejscem otwartym dla każdego. Ma to być przestrzeń spotkań, relaksu i rekreacji, a organizowane tam wydarzenia mają przyciągać mieszkańców i przyjezdnych – mówi Lidia Deja, szef marketingu i PR firmy Apsys, inwestora Posnanii. – Chcemy, aby teren wokół Posnanii był wygodną i nowoczesną przestrzenią, przyjazną dla ludzi – dodaje.

Dopełnieniem promenady i placu będą nowoczesne punkty gastronomiczne – wolnostojące foodtracki z jednej strony, a z drugiej położone na parterze Posnanii polskie i międzynarodowe restauracje i kawiarnie z wejściami z poziomu placu, ogródkami letnimi i zimowymi, a przede wszystkim różnorodnym menu. Powyżej na pierwszym piętrze znajdzie się przestronne i ciekawie zaaranżowane miejsce ze stolikami na 700 miejsc i tarasem widokowym na sąsiadujący plac.

Scena Posnania

Jednym z najciekawszych obiektów, jakie zostaną ustawione na promenadzie w pobliżu Centrum jest „Scena Posnania”. Będzie ona miejscem zachęcającym do spędzania czasu i wypoczynku, łączącym w sobie funkcje użytkowe i estetyczne. Do zaprojektowania mebla inwestor zaprosił Dorotę Koziarę i Tomasza Augustyniaka – wybitnych poznańskich designerów, których prace zostały docenione na międzynarodowych wystawach – Przestrzeń publiczna jest miejscem, w którym często zatrzymujemy się na chwilę żeby odpocząć. Ważne jest więc tworzenie miejsc harmonijnych, dających ludziom szansę na  relaks – mówi Tomasz Augustyniak.

Mebel będzie zbudowany z horyzontalnie ułożonych płyt betonowych, między które zostaną wkomponowane drewniane elementy. Poza funkcją siedzenia i relaksu, będzie mógł też pełnić rolę otwartej sceny na potrzeby różnego rodzaju wydarzeń. –   Tworząc ten projekt chcieliśmy zaoferować miastu nie tylko mebel uliczny i miejsce relaksu, ale przede wszystkim Nową Scenę Posnania, otwartą dla wszystkich – mówi Dorota Koziara, współautorka projektu. Oddanie przestrzeni wspólnych planowane jest na wrzesień, na kilka tygodni przed otwarciem samego Centrum.

O Posnanii

Posnania to centrum handlowo-lifestylowe i największa inwestycja handlowa realizowana obecnie w Polsce i Europie Środkowej o wartości 1,2 mld zł. Jesienią 2016 r., na 100 tys. m2 nowoczesnej powierzchni handlowej kompleksową ofertę zaprezentuje 300 lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych marek, w tym 40 wielko i średnio powierzchniowych sklepów, 220 butików, 40 restauracji i kawiarni.

Posnanię wyróżni również ponadstandardowa obsługa klienta i liczne usługi oparte na nowych technologiach. Posnania jest pierwszym obiektem handlowym na świecie zaprezentowanym w technologii wirtualnej rzeczywistości (virtual reality).

Posnania posiada również prestiżowy certyfikat BREEAM Interim z oceną ,,very good”, świadczący o energooszczędności obiektu i dbałości o środowisko. Budowie obiektu towarzyszy modernizacja okolicznych ulic. Koszt inwestycji w rozwój infrastruktury drogowej i uzbrojenie niezagospodarowanego dotąd terenu o powierzchni 60 hektarów sięgnie ponad 80 mln zł.

We wrześniu br. Posnania została uznana za jedną z najlepszych inwestycji handlowych w Europie i otrzymała prestiżową rekomendację organizatorów tegorocznej edycji konkursu „The European Property Awards” odbywającego się w Londynie.

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter