Budynek na pochyłej działce w górach to coś, co może zachwycać, a jednocześnie wzbudzać obawy. Niemniej nowo wzniesiony domek w formie tradycyjnej chaty, znajdujący się właśnie na samym skraju górskiej wioski, to idealne miejsce do rekreacji zarówno latem, jak i zimą. Wszystko za sprawą otoczenia łąk i lasów, ale również funkcjonalności nieruchomości, do której wzniesienia wykorzystano wyłącznie naturalne materiały. Drewniana chatka w Górach Izerskich to doskonałe miejsce do odpoczynku.
Górska chata dopasowana do krajobrazu i współczesnych trendów
Podstawą podłużnej bryły z dwuspadowym dachem i niewielką przybudówką są drewno, kamień i szkło. Dzięki temu budynek doskonale wtapia się w krajobraz i to bez względu na porę roku. Ciekawym rozwiązaniem jest tutaj nietuzinkowa elewacja domu, która została wykonana z ciemnoniebieskiej okładziny. Smukłości bryle nadają również narożne, duże okna oraz świetlik.
Połączenie przygaszonego granatu z białymi ramami okien czy parapetami doskonale wpisuje się w górski klimat. Jednocześnie dom jest niemal nierozerwalną częścią tego krajobrazu, dlatego też zagospodarowanie terenu ograniczyło się jedynie do znalezienia miejsca na ścieżkę dojazdową i parking wykonany z granitu.
A skoro już o parkingu mowa, to warto podkreślić, że można na nim postawić do czterech samochodów, dzięki temu jest to doskonałe miejsce na wspólne, górskie wypady ze znajomymi. Przy budynku nie mogło zabraknąć także tarasu, wykonanego z desek modrzewiowych, a także kamiennej platformy tuż przy wejściu. Brak granicznej bariery w postaci płotu pozwala na pozostawanie bliżej natury.
Minimalizm w górskim wydaniu
Jak już zostało wspomniane, do wzniesienia tej konstrukcji zostało wykorzystane drewno, w głównej mierze świerk, który zdobi również wnętrze tej górskiej chaty. Na ścianach, suficie i dachu zagościły panele z litego drewna, które zostały zamontowane tak, aby optycznie podwyższyć pomieszczenia. Na podłodze znalazł się natomiast niezwykle praktyczny jastrych cementowy. To rozwiązanie tyleż praktyczne, co designerskie, a przede wszystkim ponadczasowe.
Układ funkcjonalno-przestrzenny stanowią część dzienna połączona z kuchnią oraz jadalnią i kominkiem, czteroosobowa sypialnia oraz część środkowa z sauną i łazienką. W tej przestrzeni nie zabrakło również poddasza, na które można dostać się dzięki schodom w salonie. Drewniany klimat tego wnętrza został przełamany kolorami goszczącymi przede wszystkim na meblach – granatową szafą i musztardową, rozkładaną sofą w sypialni, a także zieloną komodą w przedpokoju.
Nowoczesne górskie wnętrza charakteryzuje minimalizm, który nie zaburza prawdziwego celu odpoczynku w tego typu miejscach, a więc podziwiania natury. Jednocześnie drewniana chata w Górach Izerskich wyróżnia się funkcjonalną przestrzenią, dlatego też jest doskonałą bazą wypadową zarówno dla wielbicieli wędrówek po szlakach, jak i dla tych, którzy piękno górskiego krajobrazu lubią podziwiać jedynie z okna.
Projekt: Markéta Cajthamlová | marketa-cajthamlova.cz
Zdjęcia: Petr Polák | petrpolak.photo
Zobacz również: Dom Szwajcarski – wielofunkcyjny budynek projektu BXB studio | Dom winiarski w samym sercu kompleksu winnic Gurdau