Drewniana elewacja domu – piękna z natury

Drewno niesie ze sobą znakomite możliwości zarówno konstrukcyjne, jak i dekoracyjne. Dlatego tak chętnie wykorzystujemy je m.in. w wystroju wnętrz. Ale przecież odpowiednio dobrane i zaimpregnowane świetnie sprawdzi się również w zewnętrznych częściach budynku. Przypomina o tym dom wykończony z udziałem materiałów dostarczonych przez firmę DLH. Nowoczesną, minimalistyczną bryłę wzbogacił tu ażur drewnianej elewacji wentylowanej. 

Drewniana elewacja domu

Trudno o lepszą rekomendację dla produktów oferowanych przez DLH – od elementów konstrukcyjnych elewacji oraz szklanego zadaszenia tarasu, przez okładziny elewacyjne, aż po deskę tarasową – niż fakt, że wszystkie trafiły do kluczowej inwestycji realizowanej przez firmę w 2022 roku. Jakie konkretnie przesłanki przemawiały za tym wyborem? Jak przebiegała realizacja? Jak będzie w przyszłości wyglądać konserwacja domu z drewnianą elewacją? I ile to wszystko kosztuje? Te i wiele innych kwestii poruszyliśmy w rozmowie z wykonawcą oraz inwestorem.

Drewniana elewacja domu - piękna z natury - projekt DLH - foto Yassen Hristov

Kompozycja bryły budynku i decyzja, by wprowadzić tu wentylowaną elewację drewnianą, rodziły się równocześnie. – Gdy powstawała koncepcja domu, wiedziałem, że będę chciał zastosować drewno na elewacji, choć jeszcze bez rozstrzygania, jakie i na jak dużej powierzchni. Stopniowo sprawa ewoluowała w stronę decyzji, by w trosce o spójność nie włączać innych materiałów. Efektem jest elewacja całkowicie drewniana – wspomina inwestor, pan Jerzy. Co ciekawe, projekt budynku odpowiadający wymiarom i układowi działki został wybrany z katalogu. Jedynie elewacja została rozwiązania całkowicie na nowo z pomocą architekta i doradców z DLH. 

Drewno, które okaże się trwałe

Wybór drewna na elewację nie był sprawą prostą. Istotne role odgrywały tu kwestie wizualne, użytkowe, a także finansowe. – Po wieloaspektowej analizie bieżącej oferty i rozpatrzeniu kilku wariantów stanęło na stosunkowo niedrogim świerku skandynawskim w partiach pokrycia oraz modrzewiu w elementach konstrukcyjnych, łatach i kontrłatach – mówi Zbigniew Kupidura, Szef Produktu DLH.

Drewniana elewacja domu - piękna z natury - projekt DLH - foto Yassen Hristov

Ekspert wyjaśnia, że mamy tu do czynienia z elewacją ażurową, w pełni wentylowaną. Z tego powodu nie było obaw przed zastosowaniem drewna iglastego, które samo w sobie nie jest wprawdzie najtrwalsze, jednak po odpowiednim zaimpregnowaniu i przy dobrej wentylacji będzie służyło przez lata. W trosce o to eksperci z DLH zarekomendowali m.in. odsunięcie łat od muru na specjalnych elementach dystansujących. 

Kolor odporny na upływ czasu

Inspiracji do wykonania elewacji z ciemnego drewna inwestorowi dostarczyły zdjęcia domów obłożonych drewnem palonym. Ta tradycyjna technika do dziś stosowana jest m.in. w Japonii. –Początkowo wszystko miało być w jednym kolorze, ale kiedyś zachwyciłem się elewacją z kontrastującymi glifami. Po szybkiej konsultacji z architektem opracowującym elewację zdecydowaliśmy się na podobne rozwiązanie – wspomina pan Jerzy. Złocisty brąz przełamuje i rozjaśnia ciemną bryłę, dodaje jej lekkości.

Drewniana elewacja domu - piękna z natury - projekt DLH - foto Yassen Hristov

Specjaliści z DLH przewidzieli, że barwa drewna będzie się z biegiem czasu zmieniać. Dlatego zarekomendowali pomalowanie elewacji na odcień hebanu. Zastosowanie wysokiej jakości preparatów spowolni procesy starzenia, a naturalna patyna nie będzie się odróżniać kolorem. – Odnowienie elewacji trzeba będzie wykonać nie wcześniej niż za 5 lat, a następny raz, jak zapewnia producent, za kolejną dekadę – mówi Zbigniew Kupidura. 

Warto zwrócić uwagę, że naturalne drewno zastosowano także w ogrodzeniu domu. Z kolei w przypadku tarasu wybór padł na deskę kompozytową z kolekcji Solid Struktura. Jej odcień najlepiej skomponował się z całością elewacji. Dodatkowo ten rodzaj materiału gwarantuje dożywotnią trwałość koloru. A we wnętrzach? Drewno pojawiło się i tu, m.in. na podłodze leży jodełka z polskiego dębu termowanego. Przede wszystkim jednak skoro na zewnątrz jest tak wiele drewna, w środku jego udział został zbalansowany innymi materiałami. Prostota, umiar, harmonia – do tych ideałów wyraźnie zmierzali twórcy realizacji. 

Drewniana elewacja domu - piękna z natury - projekt DLH - foto Yassen Hristov

Jak podkreśla inwestor, za sprawą zaangażowania doświadczonych fachowców z DLH budowa przebiegała sprawnie. Wyzwania dostarczyło tylko zadaszenie tarasu, a zastosowane tam rozwiązania rodziły się w trakcie realizacji. – Musieliśmy zamówić specjalne belki z drewna konstrukcyjnego BSH, o grubości 40 cm i rozpiętości między słupami 11 mb. Do ich montażu niezbędny okazał się dźwig – mówi z kolei Zbigniew Kupidura. 

Ile to wszystko kosztuje

Konstrukcja domu pana Jerzego jest murowana, a izolacja termiczna oraz tynk zostały wykonane w bardzo tradycyjny sposób do etapu, w którym można by nałożyć warstwę tynku silikonowego, płytek klinkierowych lub, jak tutaj, drewna. – Poszycie drewniane kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za metr kwadratowy, wszystko zależy od gatunku i wymiaru zastosowanego materiału. Ale przecież każdy materiał elewacyjny kosztuje – zaznacza Zbigniew Kupidura.

Drewniana elewacja domu - piękna z natury - projekt DLH - foto Yassen Hristov

W przypadku pana Jerzego był to wybór budżetowego zamiennika dla drewna palonego, o którym była mowa wcześniej. Odpowiednio wybarwione drewno to tańszy, ale nie mniej efektowny wariant. Może służyć za dowód, że nawet w przypadku ograniczonych środków nie musimy rezygnować z  planów czy marzeń o estetycznej elewacji.


Zdjęcia: Yassen Hristov | yassenhristov.com

Zobacz również: Mława House – projekt domu w duchu nowoczesnego minimalizmu | Rewitalizacja Ogrodów Świętej Barbary w Warszawie

Drewniana elewacja domu - piękna z natury - projekt DLH - foto Yassen Hristov
Drewniana elewacja domu - piękna z natury - projekt DLH - foto Yassen Hristov
Drewniana elewacja domu - piękna z natury - projekt DLH - foto Yassen Hristov
Drewniana elewacja domu - piękna z natury - projekt DLH - foto Yassen Hristov
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter