Projekty placówek edukacyjnych to duże wyzwanie, jednak architekci MTA doskonale odnajdują się w tego typu przedsięwzięciach. Dowodem jest budynek przedszkola, a właściwie dwóch placówek, w których pierwszą przygodę z nauką może rozpocząć aż 110 dzieci. To kompromis pomiędzy klasycznym przedszkolem miejskim a pedagogiką waldorfską, której celem jest przede wszystkim wychowanie dzieci w wolności. Budynek znajduje się w pobliżu zbiegu rzek Jizera i Oleška, na obrzeżach miasta Semily.
Dwa przedszkola w jednym pasywno-ekologicznym budynku
Dwa niezależne, dwuklasowe przedszkola w jednym obiekcie? Dlaczego nie? Celem tego projektu było właśnie stworzenie niejako dwóch odrębnych placówek ze wspólnym zapleczem oraz kuchnią. Oprócz tego, na terenie przedszkola znajdują się cztery sale lekcyjne, wiata do przechowywania rowerów i odpadów komunalnych, pawilon z narzędziami i zabawkami oraz altany, stworzone z myślą o obu placówkach.
Co ważne, budynek spełnia parametry standardu domu pasywnego i zrównoważonego rozwoju. Ogrzewanie zapewniają pompa ciepła oraz gazowy kocioł kondensacyjny. Kontrolowana wentylacja to zasługa dwóch centralnych jednostek wentylacyjnych z odzyskiem ciepła. Projektanci zamontowali również rolety zaciemniające, które latem zmniejszają niepożądane nagrzewanie się budynku promieniami słonecznymi.
Niecodzienny układ funkcjonalno-przestrzenny – dla wygody dzieci i opiekunów
Bryła głównego budynku oddziela teren ogrodu od parkingu, a jego krzywizna minimalizuje wzajemne zacienienie z sąsiednimi budynkami. Architekci zdecydowali się na ciekawe rozwiązanie układu funkcjonalno-przestrzennego – sale lekcyjne są rozmieszczone w układzie kołowym wokół dwóch centrów grawitacyjnych, czyli atriów. Atria oddzielają różne części układu, ale służą również jako centrum komunikacji i przestrzeń do wspólnych działań.
Ten pomysł ułatwia pracę opiekunom, którzy z centralnego miejsca budynku mogą kontrolować sytuację i wiedzą, co się dzieje zarówno w przedszkolu, jak i wokół niego. Projektanci zadbali również o to, aby wykończenie współgrało z edukacyjnym charakterem tego miejsca. Kolorystycznym motywem przewodnim jest tutaj koło chromatyczne Ostwalda, a dokładniej siedem wybranych kolorów nawiązuje do tęczy – czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i różowy.
A skoro już o kolorach mowa, to warto wspomnieć również o tym, że choć układu obu przedszkoli są identyczne, to jednak projekty różnią doborem materiałów i palety barw. W części waldorfskiej podłogi, meble i ściana nawet zabawki wykonane są z drewna. Natomiast sale przedszkola Treperka przypominają niejako kolorowe pudełka. Przestrzenie i elementy do przechowywania zostały zaprojektowane jako meble do zabudowy, z myślą o bezpieczeństwie dzieci, a więc bez żadnych wystających elementów.
Zabawa wewnątrz i na zewnątrz
Projektanci zadbali również o komfort przedszkolaków i wychowawców, dlatego też z tarasu można dostać się do wszystkich pomieszczeń, również tych sanitarnych. Przestrzeń zewnętrzna jest osłonięta nawisem dachowym, dzięki czemu cała koncepcja tworzy strefę przejściową do ogrodu. To tutaj najmłodsi użytkownicy mogą cieszyć się niczym nieskrępowaną zabawą z różnymi elementami rekreacyjnymi, takimi jak karuzela, zacieniona strefa relaksu na kopcu ze zjeżdżalnią czy liny do wspinaczki.
Niecodzienny projekt pracowni MTA był wyzwaniem nie tylko ze względu na wymagania związane ze stworzeniem przestrzeni placówki edukacyjnej, ale również z uwagi na konieczność połączenia dwóch przedszkoli w jednym budynku. Nowoczesne rozwiązania sprawiły jednak, że obiekt odpowiada potrzebom obu systemów nauczania, a jednocześnie sprzyja dobrej zabawie!
Projekt: MTA | marektopic.cz
Zdjęcia: BoysPlayNice | boysplaynice.com
Zobacz również: Przedszkole Montessori w Jabloncu nad Nysą – tu nie ma miejsca na nudę | Przedszkole First Steps na Wilanowie projektu Mum Studio