Dywanowy – kiedy dywan opowiada Ci niewiarygodne historie

Marka Dywanowy powstała w głowie założycielki już w 2014 roku. To wtedy Magda Komorowska zachwyciła się metodą ręcznego taftowania dywanów. To właśnie ten zachwyt nad nieskończonością możliwości dał jej impuls do stworzenia rzeczywistej firmy. Takiej opcji dla Klienta indywidualnego jeszcze wtedy w Polsce nie było. Wtedy właścicielka marki Dywanowy zaprojektowała swój pierwszy wzór, dywan LUBIĘ LEŻEĆ. 

Dywanowy temat

Na przestrzeni lat, Magda Komorowska złapała mnóstwo kontaktów, a jej działalność przyjmowała różne formy. Według niej, na tamten czas rynek Klienta indywidualnego chyba jeszcze nie był gotowy na tak spersonalizowaną usługę. Dziś jest inaczej. Ponieważ w dywanowy temat wpadła po uszy, zaczęła doradzać klientom i architektom, jaki dywan wybrać do wnętrza. Robi to zresztą do dziś, ale środek ciężkości zdecydowanie jest już po stronie jej autorskich projektów.

Dywany marki DYWANOWY - projekt Magda Komorowska
Dywany marki DYWANOWY – projekt Magda Komorowska

„Chciałabym przywrócić należną wagę zmysłowi dotyku i pobudzać swoimi projektami do interakcji. Moje dywany mają być zachętą do kontaktu i przeżywania emocji” – Magda, założycielka marki Dywanowy.

Dlaczego właśnie dywany?

 „Dywany niejako same do mnie przyszły i długo sama się nad tym zastanawiałam. Dopiero niedawno przyszła odpowiedź. Wnętrzarstwem, sztuką i designem interesowałam się, odkąd pamiętam, ale moja ścieżka wykształcenia jakoś pobiegła zupełnie obok tego tematu” – twierdzi Magda Komorowska.

To ogromna potrzeba wolności w obszarze kreacji i bezkompromisowość sprawiły, że zdecydowała się właśnie na dywany. Właścicielka marki Dywanowy nie zniosłaby oglądania swojego dzieła (realizacji projektu wnętrza), które ktoś jednak na końcu zmienia.

Dywany marki DYWANOWY - projekt Magda Komorowska
Dywany marki DYWANOWY – projekt Magda Komorowska

Projekt i wykonanie dywanu od A do Z jest jej i nikt go nie zmieni, bo właśnie ten wzór wybrał. Oprócz tego dywany zdają się najbardziej liberalną formą architektury. To chyba jedno z niewielu elementów wyposażenia wnętrza, dzięki któremu bez budowania ścian możemy wydzielić przestrzeń, jaką tylko będziemy chcieli. Znów wolność.

Zalety produktów Dywanowy

Zalety wełnianych dywanów to temat rzeka. Pochłaniają dźwięki w pomieszczeniu, poprawiają nasze samopoczucie; przyciągają i zatrzymują kurz, który potem wciąga odkurzacz – dbają o czyste powietrze. Swoją pierwotną formę i kolor zachowują przez wiele lat, są bezpieczne, ognioodporne, ulegają biodegradacji, są doskonałą izolacją cieplną. I wreszcie na poziomie zmysłów, łagodzą napięcia fizyczne – chodzenie boso po dywanie jest jak łagodny masaż dla stóp.

A specjaliści od neurodesignu twierdzą, że nasze naturalne zamiłowanie do „namacalnych” tekstur, znajduje swoje wyjaśnienie na poziomie wręcz fizjologicznym, stymuluje bowiem wydzielanie oksytocyny – hormon o działaniu uspokajającym. To najważniejsze zalety dywanów, według Magdy.

Dywany marki Dywanowy są ponadto wytwarzane w 100% z nowozelandzkiej wełny. Tkane są przez rzemieślników z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, a to daje gwarancję należytego podejścia do materiału. Do wytkania każdego z nich zużywana jest dokładna ilość wełny, tak aby nie marnować jej na odpady.

Dywany marki DYWANOWY - projekt Magda Komorowska
Dywany marki DYWANOWY – projekt Magda Komorowska

Sama wełna występuje w kilku jedynie naturalnych kolorach, pozostałe barwione są przez ludzi tylko naturalnymi barwnikami. Najpierw wzór rysowany jest na płótnie, które rozpinane jest na drewnianej ramie. W to płótno wstrzeliwane są włókna. Od spodu dywan powlekany jest potem masą kauczukową, a następnie powlekany bawełnianym materiałem i wykańczany dookoła taśmą.

Wolność 

 „Wolność to mój numer jeden w hierarchii wartości, jakie wyznaję. W każdym obszarze życia” – mówi Magda Komorowska.

Projektowanie dywanów, choć czasem to słowo wydaje mi się być jakieś nadmuchane w tym kontekście, jest jak malowanie obrazów. Tutaj nie istnieją ograniczenia. Od kształtu, koloru po grubość farby, naniesionej pędzlem na płótno – wszystko ma tu znaczenie. W przypadku dywanów taką możliwość daje ręczne taftowanie.

Dywany marki DYWANOWY - projekt Magda Komorowska
Dywany marki DYWANOWY – projekt Magda Komorowska

Wełna może być strzyżona na różnych wysokościach. Właścicielka marki Dywanowy próbowała różnych rzeczy w życiu zawodowym, ale do dziś twierdzi, że niepodważalnym faktem, co do jej osoby jest to, że jakiekolwiek ograniczenie po prostu ją dusi.

#dywanyzbliżają

„U mojej babci leżał niezwykle wzorzysty dywan, ale jednocześnie dość regularny i prosty. Byłam małą dziewczynką, potrafiłam godzinami leżeć na nim i palcem wodzić po tych wzorkach, co najmniej jakbym jakąś drogę pokonywała lub błądziła w labiryncie. Bywało, że z bratem matchboxami szaleliśmy po tych „zakrętach”” – zwierza się twórczyni marki Dywanowy.

Wspomina także o włochatym dywanie, na którym odbywały się wszelakie starcia na planszach gier, dostępnych w PRL. Okazuje się, że z dywanami mogą być związane wspaniałe wspomnienia. Tak również powstał hasztag stworzony przez Magdę: #dywanyzbliżają.

Dywany marki DYWANOWY - projekt Magda Komorowska
Dywany marki DYWANOWY – projekt Magda Komorowska

Podczas tworzenia, wszystko potrafi stać się inspiracją. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób to wykorzystamy. Kadry zdjęć to coś, co inspiruje Magdę najbardziej. Również natura, bo to ona dostarcza niezmierzonej ilości inspiracji dla połączeń kolorystycznych, po prostu gotowce, wystarczy być uważnym na to, co nas otacza. Sztuka i architektura również – to absolutna studnia bez dna.

„Tworzenie dywanowych wzorów jest trochę zapisem tego, co we mnie żywe w danym momencie” – twierdzi właścicielka marki Dywanowy.

Dywanowy i kolekcja EMOCJE

DYWANOWY - kolekcja EMOCJE - dywan DOTYK

EMOCJE to kolekcja zainspirowana życiem i emocjami, które w nim towarzyszą. Na dywanach, niczym na płótnie, zostały uchwycone momenty, które zna każdy z nas. Dzięki nim możemy zatrzymać przy sobie te emocje i przeżywać je za pomocą wszystkich zmysłów. EMOCJE to historia o zbliżaniu się do siebie. Do siebie samego, do siebie nawzajem. To opowieść o zaufaniu, akceptacji i miłości oraz o tym, że razem to taka intymność, w której po prostu można więcej.

ZBLIŻENIE

ZBLIŻENIE jest pierwszym projektem z kolekcji EMOCJE i właściwie od niego wszystko się zaczęło. Został zaprojektowany z potrzeby bliskości. ZBLIŻENIE to naturalny, wełniany dywan oszczędny w kolorystyce. Oryginalna tekstura dzięki zastosowaniu zróżnicowanych wysokości runa ciętego i pętelkowego pobudza zmysły.

DYWANOWY - kolekcja EMOCJE - dywan ZBLIŻENIE
DYWANOWY – kolekcja EMOCJE – dywan ZBLIŻENIE

To manifest Magdy Komorowskiej nawołujący do bliskości, do przywrócenia należnej wagi zmysłowi dotyku i kontaktu. Poprzez nieregularność linii wyznaczających ludzkie twarze, nawołuje do poszanowania unikalności i niepowtarzalności. Są to bowiem wartości, które w dzisiejszym świecie spotykamy coraz rzadziej. Zbliżenie nawołuje, aby je doceniać i trzymać blisko siebie.

DOTYK

DOTYK to drugi projekt w kolekcji EMOCJE. Uzdrawiająca wszystko kolej rzeczy, kiedy pozwolisz sobie na zbliżenie, zaufaj, pozwól sobie na dotyk. To koi. Leczy duszę. I tak, jak każdy z produktów Magdy niesie ze sobą opowieść. DOTYK to naturalny, wełniany dywan.

DYWANOWY - kolekcja EMOCJE - dywan DOTYK
DYWANOWY – kolekcja EMOCJE – dywan DOTYK

Organiczne, wypukłe formy łącza się w zmysłowym tańcu, przepasane czarną wstęgą. W kontraście do miękkiego runa ciętego całego dywanu, czarna linia wykonana jest w strukturze pętelki. Przedstawia znak czasu – elektryzujący czar nieznanego.

RAZEM

RAZEM zamyka kolekcję EMOCJE. Razem to taka intymność, w której można więcej. Jeśli to nie tylko pusta obietnica, bycie razem jest zawsze zapowiedzią rozwoju. Magda twierdzi, że w projektowaniu tego wzoru pomogła jej magia. Gdy w głowie właścicielki marki był już gotowy plan, że kolekcja ma swoją nazwę, że właśnie zostaje zamknięta, że wspólnym mianownikiem są kolory, zabawa strukturą i kształtem, narodziła się chęć czegoś więcej….i wtedy przyszła do niej młodsza córka.

DYWANOWY - kolekcja EMOCJE - dywan RAZEM
DYWANOWY – kolekcja EMOCJE – dywan RAZEM

Zapytała mamę co robi, przyłączyła się. Ostatni projekt kolekcji EMOCJE zrobiły RAZEM. “Zaufaj, a zadzieje się magia” – radzi Magda Komorowska. Słowa te są jednocześnie tak proste i trudne w interpretacji. Ten dywan zaprojektowany został miłością. Dywany marki Dywanowy tworzą niezwykłe historie otoczone ciepłem i miękkością, nie tylko tworzywa z jakiego są wykonane, ale również formy i przekazu.

Wszystkie dywany  wykonane są w 100% z czystej, nowozelandzkiej wełny, metodą ręcznego taftowania. Właścicielka marki dba zarówno o jakość, jak i perfekcję wykonania. Dlatego jej produkty wytwarzane są przez rzemieślników z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem. Do wytkania każdego z nich zużywana jest dokładna ilość wełny, tak by nie marnować jej na odpady.

DYWANOWY - kolekcja EMOCJE - dywan RAZEM
DYWANOWY – kolekcja EMOCJE – dywan RAZEM

Nie ma bowiem cenniejszego materiału, niż ten którym obdarowała nas sama natura. Wszystkie trzy wzory z kolekcji EMOCJE można zamówić w niemal dowolnym wymiarze lub wprowadzić własne połączenia kolorystyczne. Dzięki temu mamy możliwość stworzenia indywidualnego, miękkiego płótna, aby namalować na nim własną historię.

„Bądźcie uważni na to, co wokół was, wrażliwi, empatyczni i odważni. I nie umniejszajcie roli dywanów we wnętrzach” – radzi Magda Komorowska.


Marka: Dywanowy | dywanowy.com

Zobacz również: Dywany w wydaniu galeryjnych dzieł sztuki w rozpływającej się formie | 7 powodów, dla których warto wybrać dywany wełniane do swojego domu. Poznaj zalety i wady!

DYWANOWY - kolekcja EMOCJE - dywan RAZEM
DYWANOWY - kolekcja EMOCJE - dywan RAZEM
DYWANOWY - kolekcja EMOCJE - dywan DOTYK
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter