DzenSpaceClub Apartment – przestrzeń dla młodej kobiety

Olga Fadina zamienia mieszkanie w bloku w nowoczesną przestrzeń do medytacji i odpoczynku. Przed Tobą projekt DzenSpaceClub Apartment.

Projekt DzenSpaceClub Apartment

Nazwa projektu Olgi Fradiny – DzenSpaceClub Apartament – powstała w trakcie jego tworzenia. Wszystko zaczęło się od mieszkania do wynajęcia, które stopniowo przekształciło się w prywatną przestrzeń dla zleceniodawczyni, jej miejsce medytacji i prowadzenia ceremonii herbacianych z bliskimi przyjaciółmi.

Ciemny pokój z krzesłem pod oknem

Klientka – Katya Bakhirka – to wszechstronnie utalentowana młoda kobieta. Jest nie tylko właścicielką marki odzieżowej Bakhira Apparael, ale także piosenkarką hip-hopową i założycielką fundacji charytatywnej pomagającej ratować rdzennych mieszkańców Amazonii.

Mieszkanie w poradzieckim bloku

Projektowane mieszkanie znajduje się w pięciopiętrowym, poradzieckim bloku. Ponieważ powierzchnia lokalu nie przekracza 45 metrów kwadratowych, konieczne były głębokie przeróbki, dzięki którym lokal stał się nowoczesnym apartamentem mogącym spełnić wszystkie założenia projektu.

DzenSpaceClub Apartment - pojekt Olga Fradina - foto Yevhenii Avramenko

Dzięki przesunięciu ściany dzielącej łazienkę, przedpokój i pokój dzienny, powstała o wiele większa łazienka, mogąca pomieścić pełnowymiarowy natrysk. Z kolei w przedpokoju stało się możliwe zamontowanie o wiele większych schowków. Sypialnia znalazła się tam, gdzie wcześniej była kuchnia. Po tych zabiegach elementy DzenSpaceClub ułożyły się, jak dziecięca układanka i można było zająć się projektowaniem wystroju wnętrza.

Poza krzesłami i sofą wszystkie meble projektowała Olga Fadina. Pozwoliło to na optymalne wykorzystanie przestrzeni i stworzenie jednolitej koncepcji. Wielofunkcyjna przestrzeń obejmująca strefę kuchenną, jadalnię, domowe biuro, garderobę i salon herbaciany nie jest przeładowana przedmiotami i zachowuje lekką formę. Pomagają w tym stonowane kolory i ciemny sufit, który optycznie podwyższa pomieszczenie. Pomieszczenia wewnątrz apartamentu nie są oddzielone drzwiami, co daje poczucie większej przestrzeni.

Duże, okrągłe lustro wiszące na granatowej ścianie w salonie

Myśl przewodnia

Myślą przewodnią projektu było stworzenie ciemnoszarej podłogi i wykorzystaniu w projekcie drewnianych krzeseł. To połączenie sprawdziło się doskonale. Na podłodze, ścianach, elewacjach w kuchni i wbudowanych schowkach zastosowano gładki mikrocement. Stanowi on doskonałe tło dla drewnianego stolika do herbaty wykonanego według projektu Olgi, drewnianych, rattanowych krzeseł firmy Eichholtz, drewnianych półek, bambusowych krzeseł, sizalowego dywanu oraz drewnianych wykończeń sufitu.

Czarny stół z dwoma fotelami

Projektantka lubi mieszać różne style, starając się nie podążać za przemijającą modą, a raczej nadawać swoim dziełom bardziej ponadczasowy charakter. DzenSpaceClub to połączenie etno z modernizmem. W apartamencie prym wiodą krzesła Aristide marki Eichholtz. Projekt tego modelu wzorowano na prawdziwej ikonie designu z połowy XX stulecia – krzesłami Pierre’a Jeannereta, wykonanymi dla indyjskiego miasta Chandigarh w ramach projektu Le Corbusiera.

Olga zaprojektowała półkę z przesuwanymi drzwiami, która jest hołdem dla modernistycznego projektu Riflesso Charlotte Perriand z 1958 roku. Ten motyw powtarza też czarny, okrągły, drewniany stół wykonany przez ukraińską pracownię Staritska maysternya. Meble o prostych, geometrycznych formach doskonale pasują do ascetycznego wystroju – tradycyjnych, ukraińskich hleczyków – ceramicznych naczyń projektu Vos`my Komory i Olgi Fradiny.

Obraz wiszący na granatowej ścianie w projekcie DzenSpaceClub Apartment

Sypialnia nie jest duża – zmieściły się w niej najbardziej niezbędne przedmioty – łóżko, lustro, szafka nocna i półka z wieszakami na ubrania. Nad wezgłowiem łóżka wisi obraz „Płonący krzew” współczesnego ukraińskiego artysty Aleksandra Bogomaza. Kolorystyka obrazu pasuje do otoczenia, a jednocześnie dzieło przypomina tybetańskie tanki, łącząc w sobie wpływy kultury orientalnej i chrześcijańskiej.


Projekt: Olga Fradina | olgafradina.com
Zdjęcia: Yevhenii Avramenko | instagram.com/egnavrmnk/

Zobacz również: Norse – piękny apartament w Kijowie | Bogdanova Bureau i projekt apartamentu w Kijowie

Ciemne kolory w projekcie DzenSpaceClub Apartment
Granatowa ściana w pokoju i drewniane półki na ścianie
Drewniane półki w mieszkaniu
Ciemne wnętrze w projekcie zenSpaceClub Apartment
Okrągłe lustro w ciemnej ramie w projekcie zenSpaceClub Apartment
Czarna kuchnia w projekcie zenSpaceClub Apartment
Okrągły czarny stolik w projekcie zenSpaceClub Apartment
Granatowe ściany w mieszkaniu
Granatowa ściana w sypialni z dużym łóżkiem
Szara łazienka z prysznicem w projekcie zenSpaceClub Apartment
Biurko do pracy w projekcie DzenSpaceClub Apartment
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter