Dzikilas – świece o zapachu polskiego lasu w Twoim domu

Naturalne świece zapachowe są niezwykle popularnym dodatkiem do naszych wnętrz – często chcemy w ten sposób wprowadzić do naszego domu przytulną atmosferę i niepowtarzalne zapachy. Taka wizja przyświecała również założycielce marki Dzikilas, produkującej wyjątkowe, ręcznie robione, naturalne, ekologiczne świece inspirowane zapachem polskiej przyrody i pobliskiego lasu. Porozmawialiśmy z Anią Jabłońską-Kasznią o historii marki i jej inspiracjach.

Założyłaś dzikilas jako swój drugi biznes po 40, w trakcie budowy domu, z dwójką dzieci. Skąd w takich okolicznościach pojawił się pomysł produkcję naturalnych świec?

Też się zastanawiam, skąd mi to przyszło do głowy. Prawda była taka, że w momencie, kiedy narodził się pomysł na Dzikilas, budowa domu była już na etapie wykończenia. My właśnie się do niego wprowadziliśmy, dzieci miały już 5 lat, a zatem stawały się coraz bardziej samodzielne, zaś moja druga firma z racji istnienia już od ponad 12 lat była swego rodzaju „samograjem”.

Ania Jabłońska-Kasznia - założycielka marki Dziki Las
Ania Jabłońska-Kasznia – założycielka marki Dziki Las

Za to otaczające nas „okoliczności przyrody” były wyjątkowo piękne i inspirujące. Do tego poczułam, że coś za spokojnie zaczyna się robić w moim życiu zawodowym, troszkę podwiewa nudą i dobrze byłoby ten czas sobie jakoś zapełnić. A że należę do osób, które cały czas muszą być w ruchu padło na kolejny biznes.

Produkujesz świecie w duchu ekologicznym i filozofii slow life – jakie ekologiczne rozwiązania wyróżniają twoje produkty?

Świece Dzikilas produkowane są ręcznie i powoli w niewielkich partiach w mojej leśnej manufakturze. Tworzę ja na podstawie własnych receptur, które powstawały metodą prób i błędów. Wszystkie elementy, z których wykonane są moje świece oraz opakowanie powstały w Polsce. Jest to jedną z głównych idei, która przyświeca mi od początku całego pomysłu. Naczynie ceramiczne, pokrywka, knot, olejki eteryczne oraz woski powstały w Polsce, w takich samych małych manufakturach jak moja.

Świece z dzikiegolasu wykonane w 100% z wosku rzepakowego oraz naturalnych certyfikowanych olejków eterycznych i zapachowych. Wosk rzepakowy jest przyjazny środowisku, biodegradowalny, produkowany wyłącznie z surowców uprawianych w Europie, niemodyfikowanych genetycznie. Natomiast knoty są w 100% ekologiczne certyfikowane, wyprodukowane bez użycia środków chemicznych z niebielonej bawełny, powleczone naturalnym woskiem roślinnym.

Ekologiczna świeca marki Dziki Las
Świeca dziki szlak leśny

Ceramiczne naczynia są zaprojektowane przeze mnie i wykonane ręcznie w Polsce. Po wypaleniu świecy można je myć ręcznie lub w zmywarce i wykorzystać jako cukiernicę, pojemnik na biżuterię, czy długopisy, a nawet osłonkę na kwiaty. Chodzą słuchy, że te największe służą nawet jako miseczki do zupy. Drewniana pokrywka, która również jest mojego projektu, wykonana jest z bukowego, nieimpregnowanego drewna.

Cały proces projektowania, poszukiwania podwykonawców trwał prawie dwa lata – nie chciałam iść na skróty, ale z drugiej strony nigdzie też mi się nie spieszyło, co zdecydowanie miało wpływ na finalny wygląd i jakość świec.

Skąd czerpiesz inspiracje na zapachy swoich świec?

Pierwszym kryterium wyboru były zapachy, które ja uwielbiam. Stąd między innymi pojawił się świeży i nieoczywisty zapach ogórka w świecy „Ogórek w pokrzywach”, czy soczystego ciemnego winogrona w świecy „W dzikie wino zaplątani” – oba te zapachy są naszymi niekwestionowanymi bestsellerami. Idealnie, gdy zapachy są nietypowe tak jak w tych produktach, ale również intrygujące i przy okazji niespotykane w innych świecach na rynku.

Ekologiczne świece marki Dziki Las
Ekologiczne świece marki Dziki Las

Oczywiście, zanim dany zapach trafi do naszych świec, testuję wiele różnych zapachów danego typu. Powodem jest jakość i intensywność danych olejków – na przykład zapach piernika będzie u każdego producenta inny. Gdy mam już wybrane zapachy, zasiadamy z rodziną i przyjaciółmi i dyskutujemy które zapachy trafiają w nasz gust, a które niekoniecznie. To jest jeden z przyjemniejszych etapów mojej pracy.

Wspominałaś, że tworzysz świece z wosku rzepakowego – co go wyróżnia od zwykłego wosku?

Wosk rzepakowy jest ekologiczną alternatywą dla tradycyjnych świeczek, które wykonywane są z parafiny. Świece wykonane z parafiny uznawane są za produkty niebezpieczne nie tylko dla człowieka, ale także dla środowiska naturalnego. Producenci świec parafinowych nie muszą informować o wszystkich surowcach, na których bazie powstały świeczki, poza tym konsekwencją palenia świec parafinowych jest wydzielanie się do powietrza związków chemicznych takich jak formaldehyd czy benzol.

Ekologiczna świeca marki Dzikilas
Ekologiczna świeca Dzikilas o zapachu kawy i wanilii

Parafina jest zdecydowanie najmniej ekologicznym i bezpiecznym surowcem, który używa się do tworzenia świeczek. Wybierając jednak wśród pozostałych ekologicznych alternatyw, warto brać pod uwagę, skąd sprowadzany jest dany wosk. W dzikimlesie wykorzystuję wosk rzepakowy, który pochodzi z europejskich upraw rzepaku. Dzięki temu nie generujemy tak dużego śladu węglowego, jak producenci naturalnych świec zapachowych sojowych, którzy często wybierają import z dalekich krajów.

Często wspominasz o tym, jak istotny jest odpoczynek i czas z rodziną, mieszkasz nieopodal lasu – jak znajdujesz w tym wszystkim czas na pracę?

Faktycznie nie jest łatwo. Mam ten przywilej i szczęście, że mieszkam w bezpośrednim sąsiedztwie lasu, wystarczy, że wyjdę za furtkę i już jestem w lesie. Wizja spaceru, pobiegania czy wycieczki rowerowej jest bardzo kusząca zwłaszcza w ciepłe i słoneczne dni. Na szczęście jestem osoba bardzo pracowitą i obowiązkową – idealna kandydatka na pracoholiczkę. Często jednak widok za oknem przypomina mi, że warto zrobić przerwę lub około 17 zakończyć pracę na dziś.

Dla kogo głównie produkowane są twoje świeczki?

Moja klientka to kobieta 18-45 lat, wykształcona i nowoczesna, aktywna zawodowo. Wiecznie w niedoczasie, łącząca wiele ról życiowych. Aktywnie korzysta z social mediów, jest na bieżąco z modą, ale nie stara się ślepo podążać za trendami. Ma swój styl, częściej nosi trampki niż szpilki. Lubi ładne rzeczy, docenia dobry design i wysokiej jakości składniki. Najlepiej odpoczywa na łonie natury, chodź nie pogardzi SPA i wypadem z babskim gronie, choć zazwyczaj i tak kończy się jak zwykle: rodzina, dzieciaki i wiecznie coś do zrobienia. Największy luksus to czas dla siebie: kąpiel, medytacja czy wino z przyjaciółką. Marzy o chwili samotności i uprawia ekwilibrystykę, żeby tę chwilę wykroić.

Ekologiczna świeca marki Dzikilas
Świeca marki Dziki Las o zapachu melisy z lawendą

Marka Dzikilas

Dzikilas to wyjątkowe, ręcznie robione świece z wosku rzepakowego. Produkowane są ręcznie, powoli w małej, leśnej manufakturze, w towarzystwie dzików i saren zaglądających przez okno, gdy akurat komponowane są leśne aromaty. Wszystko tutaj jest lokalne – naczynka, knoty, pokrywki czy olejki to w 100% polska produkcja. Bez plastiku, bez chińskich produktów, bez GMO, biodegradowalne.


Marka: Dzikilas | dzikilas.com

Zobacz również: Nomad Ceramics – ceramika artystyczna | WZÓR Woodwork – rodzinna łódzka stolarnia

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter