Eklektyczne mieszkanie w Poznaniu: 70-metrów pełne życia

Energetyczne kolory, zabawa geometrią i swobodne łączenie stylów – nie są to pierwsze skojarzenia, które przychodzą do głowy, gdy myślimy o rodzinnym i przytulnym wnętrzu. Projektantom z Moosh Design Studio – Mikołajowi Sołtysiakowi i Grzegorzowi Kurzawie – udało się znaleźć sposób na połączenie tych elementów, czego efektem jest eklektyczne mieszkanie w Poznaniu. 70-metrowe wnętrza w funkcjonalnej i ponadczasowej aranżacji sfotografowało Follow The Flow.

Modernizm w przytulnym wydaniu – jak zaprojektować miejsce rodzinnych spotkań?

Eklektyczne mieszkanie w Poznaniu to 70-metrowa przestrzeń o ciepłym i domowym charakterze. Ponadczasową bazę tworzą kolory ziemi wzbogacone o mocne akcenty inspirowane kolorami bauhausu. W projekcie pojawiają się także nawiązania do skandynawskiej prostoty, klasycznej geometrii i elementów retro. Architektom z Moosh Design Studio zależało na tym, aby zaakcentować inspiracje stylem modernistycznym. Choć rzadko bywa on kojarzony z rodzinną atmosferą, w tym projekcie udało się odkryć jego przytulne oblicze.

Eklektyczne mieszkanie z dynamicznym akcentem kolorystycznym

Głównym założeniem było zachowanie pierwotnego układu, obejmującego salon z aneksem, sypialnię, dwie łazienki i biuro, i stworzenie aranżacji sprzyjającej spędzaniu czasu z bliskimi. W strefie jadalnianej stanął rozkładany dębowy stół – idealny, aby przyjmować gości. Tuż obok znalazł się wykonany na wymiar aneks kuchenny. Zdecydowanie nie jest to typowa polska kuchnia – kosz znajduje się pod blatem roboczym (a nie pod zlewem), a sztućce są przechowywane w wysokiej zabudowie naprzeciwko zmywarki.

Eklektyczne mieszkanie w Poznaniu – detale z charakterem

Inspiracją do aranżacji strefy dziennej stał się plakat od Bauhaus Archive, wyeksponowany na jednej ze ścian w salonie. To on zapoczątkował wykorzystanie kolorowych detali, wśród których warto wyróżnić ręcznie robioną ceramikę, antyczne, dmuchane szkło czy kobaltową popielnicę oraz kolekcję książek na nowoczesnym regale. Charakter salonu to także nietuzinkowe meble, takie jak welurowa sofa od Aris Concept zestawiona z geometrycznymi stolikami kawowymi od Fer. Całość ocieplają dębowe deski podłogowe i przyjemny w dotyku dywan MO rugs.

Jasne mieszkanie z kolorowymi akcentami i roślinami

Aby organizacja codziennego życia w mieszkaniu była prosta i wygodna, architekci zaproponowali wyraźny podział funkcji. Strefę prywatną od dziennej oddziela mały korytarz, w którym wzrok przyciąga futurystyczna lampa oraz gradient – zdjęcie zachodu słońca z wakacji w Korfu. W korytarzu stanęła zaoblona szafa na wymiar z dwuskrzydłowym otwieraniem, które pozwoliło w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. Do funkcjonalnych rozwiązań należy również przerobienie mniejszej łazienki na pomieszczenie gospodarcze z pralką i suszarką.

Funkcjonalna i przyjazna strefa prywatna z domowym biurem – jak zachować balans?

Zagospodarowanie przestrzeni w korytarzu pozwoliło zrezygnować z dodatkowej zabudowy w sypialni. Dzięki temu udało się zmieścić w niej duże i wygodne łóżko z wezgłowiem z orzechowego forniru. Po obu stronach stanęły stoliki nocne od Kave Home wraz z kinkietami. Aranżację dopełniła niewielka konsola. Podobnie jak w salonie, znalazło się tu miejsce na wyszukane dekoracje i książki oraz żywą zieleń. Odmienny charakter ma łazienka, w której główną rolę odgrywają faktury – dębowa szafka z corianowym blatem oraz szary gres odcięty czarną listwą przed sufitem.

Eklektyczne mieszkanie z niebanalnymi rozwiązaniami dekoracyjnymi

Sporym wyzwaniem dla projektantów z Moosh Design Studio był wąski i długi pokój biurowy. Aby zrównoważyć przytłaczające proporcje, Mikołaj Sołtysiak i Grzegorz Kurzawa zdecydowali się podzielić go na dwie części za pomocą kurtyny. W ten sposób powstała duża garderoba, która oddziela strefę pracy od reszty pomieszczeń, sprzyjając skupieniu. Eklektyczne mieszkanie w Poznaniu zostało zaprojektowane w trosce o maksymalną wygodę właścicieli, co widać w najdrobniejszych detalach – zarówno funkcjonalnych, jak i estetycznych.

Mikołaj Sołtysiak i Grzegorz Kurzawa - Moosh Design Studio
Mikołaj Sołtysiak i Grzegorz Kurzawa – Moosh Design Studio

Projekt: Moosh Design Studio | moosh.com.pl
Zdjęcia: Follow The Flow | followtheflowstudio.com

Zobacz projekty innych mieszkań w Poznaniu:

Eklektyczne wnętrze z bielą i odważnymi detalami
Przestrzeń pełna życia: mieszkanie z elementami designu
Harmonia stylu i funkcjonalności w poznańskim apartamencie
Zaprojektowane z pasją: przestronne i stylowe mieszkanie
Przytulne i modne mieszkanie z nutą sztuki współczesnej
Eleganckie mieszkanie z designerskimi lampami i meblami
Stylowe mieszkanie z wyjątkowymi dziełami sztuki
Komfortowa przestrzeń życiowa z eleganckimi akcentami
Biało-szara łazienka z dużą białą umywalką
Domowe biuro z widokiem na Poznań
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter