EkoEksperymentarium, czyli ekologia dla najmłodszych

Klikaj i ratuj świat naprawdę – twórcy edukacyjnej internetowej gry EkoEksperymentarium.pl zachęcają do odwiedzenia wirtualnego domu pełnego zagadek, dzięki którym najmłodsi uczą się dbać o świat przez najprostsze domowe czynności: zakupy, mycie czy sprzątanie. Unikatowe połączenie dobrego designu, zabawy i prostego przekazu sprawiają, że ekogra to wygodne narzędzie dla nauczycieli i ciekawa propozycja dla rodziców, chcących mądrze spędzić weekendowe przedpołudnie z dziećmi.

EkoEksperymentarium – gra w zielone

Do tej pory nie było gry, która w zabawny i przystępny sposób uczyłaby dzieci segregowania śmieci czy wyjaśniała im zawiłości śladu wodnego. Kolektyw Mamy Projekt proponuje online’ową zabawę, która przez rozwiązywanie łamigłówek uczy zasad ekologii. Jest ona rozwinięciem realizowanego od kilku lat projektu EkoEksperymentarium.

EkoEksperymentarium, czyli ekologia dla najmłodszych
EkoEksperymentarium, czyli ekologia dla najmłodszych

Pokazujemy, że drobne, powtarzalne czynności nie są trudne, a mogą bardzo wiele zdziałać – wyjaśnia Joanna Studzińska z Mamy Projekt, który pod marką EkoEksperymentarium zrealizował dwie wystawy opowiadające o ekologii i wodzie, prezentowane w kilkunastu miastach w Polsce. – Zależy nam, by docierać tam, gdzie są nasi odbiorcy. Stąd pomysł, by przenieść się do internetu i dać wartościowe materiały rodzicom i nauczycielom. Ale przede wszystkim dzieciom – dodaje.

Jak grać w grę EkoEksperymentarium?

Wystarczy wejść na stronę EkoEksperymentarium i dostać się do wirtualnego domu, którego mieszkańcy podpowiadają, jak dbać o świat na co dzień. Na początek autorzy projektu zapraszają do łazienki i kuchni, gdzie ukryte są zagadki. Każde pomieszczenie to około pół godziny zabaw i łamigłówek.

Gra jest mega! Od razu mi się spodobała. Najfajniejszy jest domek i rodzinka. W łazience udało mi się zaoszczędzić dużo wody, a w kuchni dowiedziałam się, po co tak naprawdę trzeba segregować śmieci i dlaczego trzeba zwracać uwagę na to, co się kupuje – mówi 10-letnia Blanka Szywała, która pomagała w testowaniu gry.

EkoEksperymentarium, czyli ekologia dla najmłodszych
EkoEksperymentarium, czyli ekologia dla najmłodszych

Ekoeksperymentarium podaje trudne tematy w przystępny sposób, bo jak podkreślają jego twórcy – kluczem do sukcesu jest wyjaśnienie złożonych kwestii, łatwym językiem i z użyciem odniesień do codzienności. Dzięki temu dziecko może porównać zadania z gry, z własnymi przyzwyczajeniami.

Nie tylko dla dzieci

Projekt jest skierowany nie tylko do dzieci i rodziców, którzy na stronie internetowej znajdą materiały do kreatywnego spędzania czasu. Gra została pomyślana tak, żeby spełniać wymogi programowe z zakresu edukacji środowiskowej, jest więc świetnym materiałem dla nauczycieli do zrealizowania ciekawej lekcji.

EkoEksperymentarium w wersji online pozwali przeprowadzić ich aż siedem w ciągu roku szkolnego, a edukatorzy po zapisaniu się do projektu zyskują dostęp do gotowych scenariuszy i zestawu dodatkowych materiałów. Na stronę ekoeksperymentarium.pl warto wracać, bo już wkrótce w wirtualnym domu otworzą się kolejne pokoje zagadek ekologicznych.

Ekologiczni partnerzy

Mecenasem gry jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

EkoEksperymentarium, czyli ekologia dla najmłodszych
EkoEksperymentarium, czyli ekologia dla najmłodszych

Efektywna edukacja ekologiczna znajduje się w centrum zainteresowania Ministerstwa Klimatu i Środowiska, dlatego wspieramy projekty takie jak Ekoeksperymentarium, które pokazują, że dobre praktyki wdrażane już od najmłodszych lat w naszą codzienność, mogą przynieść wymierne korzyści. Wyzwania związane z przeciwdziałaniem zmianom klimatu i ochroną środowiska nie funkcjonują jedynie na płaszczyźnie technologii i regulacji. To również nasze osobiste wyzwanie, z którym powinniśmy się mierzyć, poprzez kształtowanie właściwych proekologicznych nawyków w naszym codziennym życiu. Nasze osobiste zaangażowanie oraz współpraca na rzecz ochrony środowiska i klimatu ma fundamentalne znaczenie dla trwałego i zrównoważonego rozwoju naszego kraju – mówi Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska, który objął przedsięwzięcie patronatem.

Mamy Projekt

Mamy Projekt to kolektyw artystyczno-produkcyjny, tworzący wartościowe wydarzenia i produkty edukacyjne dla całych rodzin, stawiające na rozwijanie estetyki, promowanie postaw obywatelskich oraz edukację kulturalną i ekologiczną. Przy projekcie ekogry kolektyw współpracuje z ilustratorką Kają Kają z Młode Studio i MishMash Tips – zespołem nauczycielek specjalizujących się w narzędziach edukacji online.

Zobacz również: Tam, gdzie wirusy zimują, czyli NIEMAPA kontra zarazki | Niemapa. Lasy Pomorza Gdańskiego

EkoEksperymentarium, czyli ekologia dla najmłodszych
EkoEksperymentarium, czyli ekologia dla najmłodszych
EkoEksperymentarium, czyli ekologia dla najmłodszych
Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter