Redakcja ELLE Decoration rozpoczyna 8. edycję konkursu Młodzi na Start!

Już po raz ósmy redakcja ELLE Decoration organizuje konkurs dla młodych projektantów, kreatorów,  studentów szkół artystycznych i dla każdego, kto marzy o sukcesie w świecie designu.

Dokładnie osiem lat temu pomysł zainicjowała i wprowadziła w życie naczelna Elle Decoration – Małgorzata Szczepańska. W ten sposób zbudowano solidną platformę umożliwiającą rozpoczęcie lub kontynuowanie drogi projektowej dla wielu zdolnych ludzi.

Idea konkursu zrodziła się z potrzeby promowania twórców ciekawych rzeczy użytkowych, którzy stawiają pierwsze kroki na trudnej drodze wzornictwa. Projektanci, dla których udział w konkursie był dobrym startem do dalszego projektowania to np. Magdalena Tekiela, Alicja Patanowska, Adam Ankiewicz. Osiągnęli oni wymierne sukcesy krajowe i międzynarodowe. Jednak konkurs to nie tylko odkrywanie nowych twarzy, ale też edukacja i otworzenie drogi do kontaktów na linii pojektant-producent-konsument. Jest wydarzeniem uświadamiającym, że dobrze zaprojektowany przedmiot użytkowy ma za zadanie łączyć funkcję i formę. Aby mógł spełniać te zadania, powinien odpowiadać na potrzeby konkretnego odbiorcy. Projektant musi więc mieć świadomość i wiedzę, po co i dla kogo tworzy swój produkt.

Temat każdej edycji konkursu zawsze formułuje Pani Małgorzata Szczepańska. Jak twierdzi, mają one za zadanie zachęcać do refleksji i zadań projektowych. To także pewna prowokacja, zmuszenie do pogłębienia wiedzy dotyczącej technologii, konstrukcji czy historii wzornictwa.

Tematem tegorocznej edycji jest: Mój design. Zaprojektuj dowolną formę użytkową. Prace można zgłaszać do 16.05.2019 r. za pośrednictwem strony konkursowej:  www.elle.pl/decoration/mlodzinastart

W puli nagród znajduje się aż 20 000 zł. Wybrane przez jury prace zostaną zaprezentowane na wystawie podczas prestiżowego festiwalu Gdynia Design Days, z której relację będzie można oglądać w magazynie ELLE Decoration i w social mediach. Jury będzie zwracało szczególną uwagę na projekty rzetelnie odpowiadające na hasło konkursu, czyli przede wszystkim estetyczne i dobrze wykonane. Wszystkie prace po konkursie wrócą do właścicieli, zaś projektanci będą poszukiwać swojej drogi na rynku.

W kapitule konkursowej, która od ośmiu lat wybiera obiecujących młodych projektantów, zasiadają: Małgorzata Szczepańska – redaktor naczelna ELLE Decoration, Ewa Janczukowicz-Cichosz – kierownik Centrum Designu Gdynia, Ewa Gołębiowska – dyrektor Zamku Cieszyn, Ryszard Balcerkiewicz – członek zarządu Noti, Marek Adamczewski – projektant, wykładowca akademicki, Tomasz Augustyniak – projektant.

Mecenasami konkursu są Miasto Gdynia, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny i Centrum Designu. Partnerem wydarzenia jest Zamek Cieszyn, a Patronami Medialnymi są: ELLE, Domo+, Chilli Zet, designteka.pl i PLN Design.

Redakcja ELLE Decoration już od 19 lat wspiera polskie wzornictwo, a Konkurs Młodzi na Start dla wielu laureatów stał się początkiem wielkiej kariery.

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter