Ellement Architects i projekt dla rodzinnej firmy Pilana Karbid

Pracownia Ellement Architects stworzyła projekt budynek produkcyjno – administracyjny dla szybko rozwijającej się firmy rodzinnej. Konstrukcja z zielonym dachem i przezroczystymi przestrzeniami wspiera komunikację wewnątrz firmy. Nowy budynek spełnia surowe normy produkcyjne.

Pilana Karbid to młoda i rodzinna firma produkująca narzędzia z węglików spiekanych (m.in. wiertła). Marka ma siedzibę w strefie przemysłowej w pobliżu Hulín, która ma 85-letnią tradycję produkcji narzędzi skrawających. W ciągu ośmiu lat ich istnienia nastąpił rozwój produkcji i dziś firma zatrudnia 45 osób. Dzięki rozwojowi powstała potrzeba budowy nowego budynku fabrycznego. Nowa hala produkcyjna i budynek administracyjny zostały zbudowane w dwóch etapach. Szybki rozwój firmy sprawił, że budynki musiałby być zbudowane blisko siebie. W ten sposób komunikacja wewnątrz budynku i zachowanie “bliskości” tały się głównym tematem projektu architektonicznego pracowni Ellement Architects.

Ellement Architects i projekt dla rodzinnej firmy Pilana Karbid

Projekt pracowni Ellement Architects

Obszar fabryczny firmy PILANA to zabudowana i ruchliwa przestrzeń. W projekcie nowego budynku konieczne było rozważenie jego ograniczonych możliwości dalszej rozbudowy na otaczającym go terenie. Początkowo zbudowano parterową halę. Później uzupełniono ją trzypiętrowym budynkiem z wystającym górnym piętrem, które później będzie można rozbudować.

Ellement Architects i projekt dla rodzinnej firmy Pilana Karbid

Prostokątna hala na spełnia surowe normy produkcyjne. Jest tu wystarczająco dużo naturalnego światła, które przenika przez okna i świetliki celowo skierowane na północ. Przestrzeń jest uporządkowana i przejrzysta. W obiekcie temperatura utrzymywana jest na poziomie około 24 ° C. Hala posiada zielony dach, po którym można spacerować oraz jest poryta płytami warstwowymi.

Siedziba firmy Pilana Karbid

Trzypiętrowy budynek administracyjny oparty jest na monolitycznym, betonowym szkielecie, który jest widoczny we wnętrzu. Poszczególne biurom, pod względem wysokości pomieszczeń, bliżej pokojom w domu jednorodzinnym niż dużym biurom znajdującym się na otwartej przestrzeni. Ważną cechą komunikacyjną wewnątrz budynku jest małe zadaszone atrium, które przepuszcza światło dzienne.

Ellement Architects i projekt dla rodzinnej firmy Pilana Karbid

Ściany w holu i w części administracyjnej są w większości przezroczyste. Szyb windy i główne wejście zaakcentowany został niebieskim kolorem firmy. Dzięki przemyślanemu projektowi bez problemu można zajrzeć z jednego budynku do drugiego, a także oglądać prace produkcyjne z zewnątrz. Odwiedzający mogą zobaczyć ruch w budynkach i odwrotnie, pracownicy mogą zobaczyć odwiedzających. W atrium znajdują się galerie, które służą jako miejsca spotkań oraz droga wiodąca na zielony dach, z którego widać między innymi wzgórza Hostýn.

Wraz z nowymi budynkami przebudowano także pobliski parking. Zasadzone zostały m.in. nowe sadzonki drzew, aby uzupełnić zieleń na dachu.

Ellement Architects i projekt dla rodzinnej firmy Pilana Karbid

Pracownia Ellement Architects

Pracownia architektoniczna Ellement Architects została założona w 2002 roku. Koncentrują się na projektowaniu i realizacji projektów urbanistycznych, przestrzeni publicznych, obiektów komercyjnych i domów jednorodzinnych. Pracownia zajmuje się również renowacjami, projektowaniem wnętrz oraz projektowaniem produktów.

Zobacz również: Nowoczesny i inteligentny dom dla młodej rodziny | Dom na Lazurowym Wybrzeżu

Ellement Architects i projekt dla rodzinnej firmy Pilana Karbid Ellement Architects i projekt dla rodzinnej firmy Pilana Karbid Ellement Architects i projekt dla rodzinnej firmy Pilana Karbid Ellement Architects i projekt dla rodzinnej firmy Pilana Karbid Ellement Architects i projekt dla rodzinnej firmy Pilana Karbid Ellement Architects i projekt dla rodzinnej firmy Pilana Karbid Ellement Architects i projekt dla rodzinnej firmy Pilana Karbid Ellement Architects i projekt dla rodzinnej firmy Pilana Karbid Ellement Architects i projekt dla rodzinnej firmy Pilana Karbid Ellement Architects i projekt dla rodzinnej firmy Pilana Karbid Ellement Architects i projekt dla rodzinnej firmy Pilana Karbid Ellement Architects i projekt dla rodzinnej firmy Pilana Karbid Ellement Architects i projekt dla rodzinnej firmy Pilana Karbid Ellement Architects i projekt dla rodzinnej firmy Pilana Karbid

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter