Feng shui we wnętrzach – zadbaj o harmonię w domu

Feng shui we wnętrzach - foto Christelle BOURGEOIS - Unsplash

Przy aranżacji naszych wnętrz często napotykamy wiele przeszkód i dylematów – zarówno przy układzie mebli, dekoracji, jak i doborze kolorów. Jeśli zależy nam na wprowadzeniu do naszego życia harmonii, porządku, czy też czujemy potrzebę zmiany – warto zapoznać się z zasadami filozofii feng shui. Ta chińska recepta na lepsze życie, wykorzystująca życiową energię, poprzez zmiany w mieszkaniu pomoże odmienić także życie jego domowników. Przeczytaj i dowiedz się jak zastosować filozofię feng shui we wnętrzach!

Co to jest feng shui?

Feng shui – wielu z nas kojarzy te słowa. Niektórzy podchodzą do tej filozofii entuzjastycznie, inni bardziej sceptycznie. Ta koncepcja narodziła się w starożytnych Chinach i do dziś cieszy się popularnością. Dosłownie z języka chińskiego oznacza to „wiatr i woda”, co w pewien sposób podsumowuje główne idee tej filozofii. Najważniejszym jej założeniem jest życie w harmonii, które przynosi spokój i zapewnia stabilność i zdrowie.

Lepsze mieszkanie – lepsze życie

Koncepcja feng shui opiera się na założeniu, że mieszkanie odzwierciedla wnętrze jego domowników. Według tej filozofii, wprowadzenie zmian w wystroju naszego mieszkania lub domu pomoże zadbać o harmonię dookoła nas. Filozofia ta zachęca również do życia w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.

Feng shui we wnętrzach - foto Samantha Gades - Unsplash
Domowe biuro urządzone zgodnie z feng shui – foto Samantha Gades

Podstawowym elementem feng shui jest energia chi, której przepływ powinniśmy odpowiednio kontrolować. Właściwe zagospodarowanie energią życiową w naszych wnętrzach pozytywnie wpłynie na wiele obszarów naszego życia.

Zasada pięciu żywiołów – pięć elementów feng shui

Przy urządzaniu mieszkania według zasad feng shui warto zapoznać się z jedną z najważniejszych – zasadą pięciu żywiołów. Opiera się ona na przekonaniu, że w odpowiednim przepływie energii pomóc ma odpowiednie ułożenie pięciu elementów, które stanowią podstawowe siły wszechświata, wywodzące się bezpośrednio z natury. Jest to drzewo, ogień, metal, woda i ziemia. Poprzez harmonijne ułożenie ze sobą tych elementów, możemy zapewnić optymalny przepływ energii.

Drzewo kojarzone jest z kolorem zielonym, symbolizuje wzrost i życie. Ogień oddaje młodość, jego kolor to czerwony. Ziemia zaś jest podstawą filozofii feng shui, symbolizującą dojrzałość, atrakcyjność i pożywienie. Jej kolor to żółty. Metal symbolizuje nieugiętość, ale też materialny dobrobyt, kojarzony jest z kolorem szarym. Woda zaś oddaje komunikację, sukces, narodziny i śmierć, jej kolor to niebieski.

Dodatkowo te pięć elementów pozostaje ze sobą w ścisłym związku – drewno karmi ogień, ogień tworzy ziemię, ziemia nosi w sobie metal, metal zbiera wodę, woda odżywia drewno. Nie jest tajemnicą, że feng shui opiera się na zamiłowaniu do naturalnych materiałów – każdy bowiem ma konkretne zadanie i znaczenie.

Zasada yin i yang

Kolejną ważną zasadą w koncepcji feng shui jest zasada yin i yang. Są to dwie podstawowe siły, które przez wzajemne równoważenie się umożliwiają swobodny przepływ energii chi. Te dwie energie są sobie przeciwstawne, ale zarazem od siebie zależne, dlatego dążą ku sobie i aby we wszechświecie zapanowała harmonia, powinny się uzupełniać.

Feng shui we wnętrzach - foto yi sk - Unsplash
Rośliny – ważny element wprowadzający dobrą energię do wnętrza – foto yi sk

Podobnie w naszych wnętrzach, warto zadbać o odpowiednie ulokowanie i rozłożenie yin i yang, tak aby zapewnić naszemu mieszkaniu dobrą energię. Warto zatem odpowiednio dobrać elementy wystroju zgodnie z zasadami feng shui pod względem tego, które pomieszczenia będą pasowały do energii yin, a które do yang.

Energia yin i yang

Energia yin reprezentuje element bierny, spokojny, dlatego świetnie sprawdzi się w salonie, sypialni czy łazience. Kolorami tej energii są biel, czerń, zieleń, błękit i brąz. Energia yang to natomiast element aktywny, silny, który sprawdzi się w gabinecie czy kuchni. Kolorystycznie kojarzy się z czerwienią, żółcią i pomarańczem.

Feng shui: siatka bagua

Zasady feng shui są często ściśle związane z układem naszego mieszkania. Otoczenie, w jakim człowiek przebywa, może bowiem znacząco wpływać na dobre samopoczucie. Kolejną zasadą feng shui jest siatka bagua.

Jest to diagram podzielony na dziewięć kwadratów – odpowiednich stref, z których każda reprezentuje inną sferę życia. Są to kolejno kariera, wiedza, małżeństwo, rodzina/zdrowie, dzieci, bogactwo i pieniądze, sława, reputacja i pomocni ludzie.

Feng shui we wnętrzach - foto tu tu - Unsplash
Feng shui to starożytna filozofia aranżacji wnętrz – foto tu tu

Ten układ pomaga wyznaczyć miejsce dla poszczególnych pomieszczeń w domu, wskazuje także jak najlepiej je urządzić. Wystarczy ten wykres nałożyć na plan domu i już mamy wyznaczone miejsce dla określonych wnętrz.

Elementy feng shui

Zasady feng shui jednak nie sprowadzają się tylko do obcobrzmiących teorii i pojęć. Wiele z nich instynktownie sami stosujemy, bo po prostu ułatwiają funkcjonowanie na co dzień. Życie z zasadami feng shui oznacza na przykład porządek w mieszkaniu. Każda rzecz powinna mieć swoje miejsce, dominować powinny meble zamknięte – szafy i komody. Powinniśmy także regularnie sprzątać i odkurzać – kurz bowiem blokuje energię chi.

Feng shui we wnętrzach - foto Kari Shea - Unsplash
Postaw na naturalne materiały – foto Kari Shea

Podobną zasadą jest unikanie trzymania w domu niepotrzebnych rzeczy, czy zepsutych przedmiotów. One mogą także wprowadzać złą energię do naszego domu. Podobnie uschnięte czy obumierające rośliny – powinniśmy się jak najszybciej ich pozbyć z naszego domu.

Zasady feng shui często sprowadzają się do życia w zgodzie z naturą – dlatego tak ważne jest dbanie o rośliny, czy stosowanie głównie materiałów naturalnych. Dużą rolę odgrywa także wykorzystanie światła słonecznego we wnętrzach – dlatego salon powinien znajdować się w południowej części, zaś sypialnia we wschodniej bądź północnej.

Warto zadbać także o wietrzenie pomieszczeń – czyste i świeże powietrze w domu wprowadzi do naszego wnętrza dobrą energię, która może nam pomóc w wielu dziedzinach życia.

Kolory Feng shui

Dobór kolorów także jest niezwykle istotny w urządzaniu wnętrza zgodnie z feng shui. Dominować powinny przede wszystkim neutralne, jasne, ciepłe kolory. Świetnie sprawdzą się zatem naturalne kolory ziemi, delikatny brąz, złamana biel, szary bądź piaskowy – kolory budujące efekt przytulności, komfortu czy spokoju.

Feng shui we wnętrzach - foto Christelle BOURGEOIS - Unsplash
W tej filozofii ważny jest dobór kolorów – foto Christelle BOURGEOIS

Możemy jednak wykorzystać kolory także do ożywienia pokoju, stawiając na bardziej jaskrawe akcenty. Warto jednak pamiętać, że przewaga danego koloru daje przewagę jego energii. Jeśli mamy zatem wolną przestrzeń w swoim domu do zagospodarowania, warto najpierw przemyśleć na jakiej energii najbardziej nam zależy, a potem dobrać kolory według jej zasad.

Energia a kolory

Warto pamiętać jednak o tym, aby przy aranżacji wnętrz unikać ciemnych i ponurych kolorów. Podobnie meble o ostrych formach czy twarde materiały – te elementy mogą bowiem zakłócać spokój w naszym domu. Dobrym wyborem będzie uniwersalny kolor brzoskwiniowy – symbolizuje długowieczność.

Podobnie ciepłe barwy symbolizują zdrowie i powodzenie, zatem wprowadzenie ich do naszego wnętrza, może znacznie pomóc nam poprawić sytuację życiową.

Feng shui w domu: rzeczy, na które należy uważać

Wprowadzenie zasad feng shui może się wydawać prostym zadaniem, jednak aby zastosować tę filozofię w swoim domu, trzeba dużo pracy, myślenia i wyczucia. Bez wątpienia jednak wypełnienie mieszkania dobrą energią, poczucie bezpieczeństwa i harmonii jest warte wysiłku.

Feng shui we wnętrzach - foto Jojo Yuen - Unsplash
Wypełnij mieszkanie dobrą energią – foto Jojo Yuen

Należy pamiętać o tym, żeby zmiany wprowadzać stopniowo, powoli. Zbyt nagłe i radykalne zmiany mogą doprowadzić do nieplanowanych zawirowań w naszym życiu. Warto zacząć od pilnowania, żeby w domu panował porządek oraz postawić na naturalne materiały.

Nie należy także wprowadzać żadnych zmian na siłę. Jeśli dane rozwiązanie nie jest zgodne z filozofią feng shui, ale nam odpowiada, nie zmieniajmy go wbrew sobie. Feng shui przede wszystkim ma podnieść naszą jakość życia – dlatego stawiajmy przede wszystkim na rozwiązania, które są z nami spójne.

Zasady Feng shui w salonie

Salon jest najbardziej publicznym miejscem w naszym domu – zatem powinny tutaj znaleźć się elementy służące zarówno odpoczynkowi, jak i wspólnemu spędzaniu czasu.

Warto podkreślić środek salonu – okrągły dywan z naturalnej tkaniny bądź stolik wprowadzi do naszego salonu harmonię. Wszelkiego rodzaju siedziska – fotele, kanapy – powinny znajdować się przy linii ściany, jak najbardziej w głębi pokoju. Dzięki temu energia życiowa z drzwi nie będzie kierować się bezpośrednio na osobę siedzącą. Osoba siedząca będzie miała widok na całość pomieszczenia i drzwi, co zapewnia bezpieczeństwo i pozwala się zrelaksować.

Feng shui we wnętrzach - foto Daniel Chen - Unsplash
Feng shui w salonie – foto Daniel Chen

Salon jako przeważnie największe pomieszczenie powinien także być odpowiednio jasny i oświetlony – warto o tym pamiętać przy aranżacji salonu i zadbać o kilka źródeł światła. Natężenie światła powinno być idealnie zrównoważone między jasnością a ciemnością. Najlepiej, żeby salon był także odpowiednio nasłoneczniony – okna nie powinny być naprzeciw siebie, czy drzwi do pomieszczenia. Na linii okno drzwi zaś powinno znajdować się jak najmniej elementów.

Feng shui w sypialni

W sypialni najważniejszy jest odpoczynek, warto zatem dbać o harmonijny przepływ energii. Feng shui w sypialni może korzystnie wpłynąć na naszą strefę odpoczynku czy pomóc w problemach ze snem.

Łóżko powinno być wykonane z ciepłego, naturalnego materiału – na przykład drewna. Podobnie pościel, narzuta, dywan czy inne meble powinny być naturalne – jako elementy dotykające bezpośrednio naszego ciała. Przód łóżka powinien zaś najlepiej opierać się na stabilnej ścianie, z daleka, ale wprost drzwi wejściowych, tak aby z łóżka było widać drzwi i całe pomieszczenie. Nie powinno także znajdować się na linii drzwi okno. Budujemy w ten sposób poczucie bezpieczeństwa i harmonię sprzyjające odpoczynkowi.

Odpoczynek w stylu feng shui

Z kolei przestrzeń pod łóżkiem powinna być jak najbardziej uporządkowana – w ten sposób zapewnimy sobie komfortowy odpoczynek. Jeśli zaś chcemy zapełnić czymś szuflady łóżka, warto trzymać rzeczy jak najdalej od głowy. Bałagan pod głową podczas odpoczynku może bowiem blokować różne obszary naszego życia.

Feng shui we wnętrzach - foto Spencer - Unsplash
Feng shui w sypialni – foto Spencer

W sypialni urządzenia elektroniczne nie powinny znajdować się w pobliżu łóżka. Po lewej stronie łóżka możemy za to postawić wysoki mebel – na przykład szafę. Najlepiej w tym pomieszczeniu nie umieszczać lustra – może powodować niepokój. Lepiej unikać także akwarium czy motywów wodnych. Świetnym pomysłem za to będzie wprowadzenie do sypialni roślin oczyszczających powietrze.

Kuchnia w stylu feng shui

Kuchnia jest przestrzenią podporządkowaną energii yang, warto o tym pamiętać układając plan mieszkania. Przede wszystkim w kuchni warto zatroszczyć się o porządek – dobrym pomysłem będą pojemne szafki czy meble w przyjaznych, ciepłych kolorach.

W kuchni także warto zaaranżować pomieszczenie z myślą o świetle dziennym. Zlewozmywak warto umieścić pod oknem z ładnym widokiem. Warto także pamietać o tym, aby szczelnie zakręcać wszystkie kurki – kapiąca woda to według feng shui uciekające bogactwo.

Odpowiednia energia w naszej kuchni

W tym pomieszczeniu warto także uważać na różne elementy – należy unikać stawiania kuchenki obok zlewu, czy lodówki, jako że reprezentują wrogie elementy (ogień i woda). Można je oddzielić na przykład rośliną.

Kuchnia bez wątpienia jest pomieszczeniem, w którym kumuluje się energia, dlatego należy pamiętać o tym, aby zamykać drzwi wejściowe, tak by nadmiar energii nie krążył po mieszkaniu. Odpowiednia aranżacja kuchni w zgodzie z zasadami feng shui może wprowadzić korzystne zmiany w naszym domu.

Dekoracje z energią chi

Dekoracje raczej nie są typowe dla wnętrz w stylu feng shui – nadmiar dodatków może prowadzić do gromadzenia na nich kurzu, ale także rozproszenia uwagi. Jeśli jednak chcemy udekorować nasze miejsce zamieszkania, warto postawić najpierw na rośliny domowe i kwiaty. Świetnie sprawdzi się na przykład niedużych rozmiarów grubosz, znane drzewko szczęścia.

Feng shui we wnętrzach - foto Minh Pham - Unsplash
Dekoracje nie powinny rozpraszać uwagi – foto Minh Pham

Dobrym rozwiązaniem mogą być także japońskie symbole szczęścia, takie jak kot Manekinami Neko czy Daruma. Warto wprowadzać dodatki, które mogą korzystnie wpływać na nasze samopoczucie – świece, misy dekoracyjne z wodą, kadzidełka czy potpourri wprowadzą do naszego wnętrza przytulny charakter.

Ściany mogą ozdobić zdjęcia naszych najbliższych, miękkie tkaniny, obrazy z motywami naturalnymi. Warto postawić także na różnego rodzaju trofea, świadczące o sukcesach domowników – korzystnie wpłyną na nasze samopoczucie i będą motywacją do działania. W formie dodatków sprawdzą się także różnego rodzaju kryształki, dzwokni chińskie czy akwarium.

Chińskie remedia na złą energię

Aranżacja naszego mieszkania zgodnie z filozofią feng shui może wprowadzić w nasze życie wiele pozytywnych zmian. Niezależnie od tego, czy wierzymy we wpływ dobrej energii chi na nasze życie, czy też nie, z pewnością elementy wystroju wnętrz według feng shui mogą mieć zastosowanie przy harmonijnej aranżacji wnętrz.


Zobacz również: