Fiński plakat: Pekka Loiri i Kari Piippo

Jak rodziła się tradycja fińskiego plakatu? Na jakich wzorcach i „szkołach” bazowała? Jakie wybitne osobowości odcisnęły na niej swe piętno? Na te i inne pytania odpowie Anna Grabowska-Konwent – kuratorka Galerii Plakatu i Dizajnu Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Fiński plakat

Okazją do tych rozważań będzie twórczość dwóch fińskich grafików: Pekka Loiri i Kari Piippo, bohaterów tegorocznej edycji PERSONY – serii wystaw organizowanych w Wozowni, prezentujących najwybitniejsze osobowości światowego plakatu i dizajnu. Obaj reprezentują pokolenie artystów urodzonych około połowy lat 40. XX wieku.

Fiński plakat: Pekka Loiri i Kari Piippo
PERSONA’2022: Pekka Loiri, Kari Piippo

Piippo i Loiri wpisują się w tradycję fińskiego projektowania, a ich plakaty osadzone są na dwóch filarach: formie i funkcji. Tworzą nie tylko afisze, ale m.in. także logotypy, ilustracje, identyfikacje wizualne, odnosząc wiele sukcesów w kraju i za granicą oraz zdobywając liczne nagrody za swoje projekty.


Fiński plakat: Pekka Loiri i Kari Piippo
Prowadzenie:
Anna Grabowska-Konwent
Kiedy: 27.09.2022 (wtorek), godz. 18.30.
Gdzie: Wydarzenie on-line dostępne na: youtube.com/watch?v=GCuTm-Ra9Rk

Zobacz również: BENTLEY MEETS ART – intrygująca opowieść o pięknie i doskonałości | Mamaville – targi dla przyszłych mam i młodych rodzin w 4 miastach Polski

Fiński plakat: Pekka Loiri i Kari Piippo
Fiński plakat: Pekka Loiri i Kari Piippo
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter