Fotel Eames z kotem Steinberga – limitowana edycja 500 sztuk

Vitra wprowadza na rynek limitowaną edycję 500 sztuk Eames Fiberglass Armchair z kotem Steinberga. Ta wyjątkowa edycja, stworzona we współpracy z Eames Office i Herman Miller, odtwarza rysunek naszkicowany na fotelu przez rumuńsko-amerykańskiego artystę Saula Steinberga w latach 50. XX wieku.

Eames i Steinberg

Wkrótce po tym, jak Charles i Ray Eames opracowali krzesło Shell, ich dobry przyjaciel Saul Steinberg odwiedził ich biuro w Los Angeles przy 901 Washington Boulevard. Artysta i architekt zyskał już sławę dzięki swoim humorystycznym i czasami prowokacyjnym rysunkom ludzi i zwierząt – zwłaszcza kotów – którymi wielokrotnie przekraczał granice wyznaczone przez tradycyjne media.

Fotel Eames z kotem Steinberga - limitowana edycja 500 sztuk
Fotel Eames z kotem Steinberga

Podczas swojego pobytu Steinberg spontanicznie chwycił za pędzel i narysował kilka żywych postaci na meblach, podłogach i ścianach studia. Jedną z narysowanych postaci był śpiący kot. Steinberg sprawił, że „uciął” on sobie drzemkę na siedzisku jednego z foteli. Zrelaksowany, z zamkniętymi oczami, wydaje się, że znalazł idealne miejsce na odpoczynek i pozostanie zjednoczony z nim na zawsze.

Odtworzenie oryginalnego rysunku

Aby jak najwierniej odtworzyć kota Steinberga na każdym meblu, oryginalne krzesło – które jest w posiadaniu Instytutu Eames w Kalifornii – zostało zeskanowane przez specjalistyczną firmę, a uzyskany plik 3D posłużył do stworzenia szablonu.

Saul Steinberg
Saul Steinberg

Zadanie odtworzenia rysunku kota Steinberga na każdym pojedynczym krześle zostało powierzone wykwalifikowanemu artyście i wykonane ręcznie przy użyciu farby, która została starannie dobrana, aby była jak najbardziej zbliżona do oryginału.

Po ręcznym nałożeniu ilustracji kota, powłoka jest ręcznie numerowana, uszczelniana lakierem ochronnym i opatrywana specjalną etykietą. Rysunek kota Steinberga został wykorzystany za zgodą Fundacji Saula Steinberga.

Eames Fiberglass Armchair with Steinberg Cat
Eames Fiberglass Armchair with Steinberg Cat

Krzesło z włókna szklanego

W 1948 roku Charles i Ray Eames wzięli udział w „International Competition for Low-Cost Furniture Design” organizowanym przez nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, zgłaszając krzesło z siedziskiem uformowanym tak, aby pasowało do konturów ludzkiego ciała wraz z koncepcją różnych podstaw. Ich projekt zdobył drugą nagrodę. Metalowa konstrukcja okazała się jednak zbyt skomplikowana i kosztowna, aby mogła trafić do masowej produkcji.

Eames Fiberglass Armchair with Steinberg Cat
Eames Fiberglass Armchair with Steinberg Cat

Poszukiwania alternatywnych materiałów doprowadziły ich w końcu do żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym. Materiał ten, wcześniej niewykorzystywany w przemyśle meblarskim, pozwolił parze z powodzeniem opracować projekt konstrukcji obudowy do produkcji na dużą skalę.

Fotel Eames z kotem Steinberga - limitowana edycja 500 sztuk
Fotel został wyprodukowany w limitowanej liczbie 500 sztuk

Marka: Vitra | vitra.com

Zobacz również: Panton Chair – historia kultowego krzesła | Krzesło Honza projektu hanczarstudio w wersji inspirowanej Solpolem

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter