Fotel Heart Cone Chair projektu Vernera Pantona

Nie ma co ukrywać, że luty to miesiąc zakochanych. Choć byśmy chcieli, nie unikniemy serduszek również w świecie designu! Ten fotel w kształcie serca kojarzy na pewno wielu z Was. „Heart Cone Chair” to projekt Vernera Pantone, produkowany obecnie przez firmę Vitra.

Historia Heart Cone Chair

Zacznijmy od początku. Duńczyk Verner Panton, uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych duńskich projektantów mebli i wnętrz XX wieku. Nie bał się kolorów i odważnych form. Jego styl był bardzo mocno zakorzeniony w latach 60., ale odzyskał popularność pod koniec XX wieku.

Żeby mówić o „Heart Cone Chair” trzeba wspomnieć o jego starszym bracie, czyli modelu „Cone Chair”. W 1958 roku Verner Panton zaprojektował krzesło „Cone Chair”, które wyglądem przypomina zwinięty płatek róży.

Pomysł i projekt

Panton po odbyciu stażu w pracowni Arne Jacobsena, uznanego już wtedy architekta i projektanta mebli wybrał się w podróż po Europie. Szukał inspiracji, ale również potencjalnych inwestorów. Do Dani wrócił bez partnerów biznesowych, ale za to z głową pełną pomysłów. W 1958 roku urządzając jedną z duńskich restauracji, zaprojektował Cone Chair.

Rok później „złożył” ze sobą dwa krzesła i stworzył fotel w kształcie serca nadając mu oficjalnie nazwę „Heart Cone Chair”. Z ciekawostek – fotel został premierowo pokazany w witrynie jednego z nowojorskich salonów meblowych. Efekt? Fotel wywołał ogromne zainteresowanie, do tego stopnia, że potrzebna była interwencja policji, która musiała zamknąć ruch uliczny, a następnie nakazała schowanie fotela do wnętrza sklepu!

Mebel doceniony po czasie

Projekty Pantona doceniono dopiero w latach 70. Być może awangardowe formy i intensywne kolory jego mebli wyprzedzały nieco swoje czasy. Spuścizny po designerze strzeże dziś firma Verpan, założona w 2003 roku we współpracy z wdową po Pantonie. Pod marką powstałą od pierwszych sylab imienia i nazwiska twórcy wdraża do produkcji meble i lampy jego projektu.

O innych ikonach designu możecie przeczytać TUTAJ i TUTAJ.

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter