Fotel Heart Cone Chair projektu Vernera Pantona

Nie ma co ukrywać, że luty to miesiąc zakochanych. Choć byśmy chcieli, nie unikniemy serduszek również w świecie designu! Ten fotel w kształcie serca kojarzy na pewno wielu z Was. „Heart Cone Chair” to projekt Vernera Pantone, produkowany obecnie przez firmę Vitra.

Historia Heart Cone Chair

Zacznijmy od początku. Duńczyk Verner Panton, uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych duńskich projektantów mebli i wnętrz XX wieku. Nie bał się kolorów i odważnych form. Jego styl był bardzo mocno zakorzeniony w latach 60., ale odzyskał popularność pod koniec XX wieku.

Fotel Heart Cone Chair projektu Vernera Pantona

Żeby mówić o „Heart Cone Chair” trzeba wspomnieć o jego starszym bracie, czyli modelu „Cone Chair”. W 1958 roku Verner Panton zaprojektował krzesło „Cone Chair”, które wyglądem przypomina zwinięty płatek róży.

Pomysł i projekt

Panton po odbyciu stażu w pracowni Arne Jacobsena, uznanego już wtedy architekta i projektanta mebli wybrał się w podróż po Europie. Szukał inspiracji, ale również potencjalnych inwestorów. Do Dani wrócił bez partnerów biznesowych, ale za to z głową pełną pomysłów. W 1958 roku urządzając jedną z duńskich restauracji, zaprojektował Cone Chair.

Fotele Heart Cone Chair projektu Vernera Pantona stojące w hotelowym lobby

Rok później „złożył” ze sobą dwa krzesła i stworzył fotel w kształcie serca nadając mu oficjalnie nazwę „Heart Cone Chair”. Z ciekawostek – fotel został premierowo pokazany w witrynie jednego z nowojorskich salonów meblowych. Efekt? Fotel wywołał ogromne zainteresowanie, do tego stopnia, że potrzebna była interwencja policji, która musiała zamknąć ruch uliczny, a następnie nakazała schowanie fotela do wnętrza sklepu!

Mebel doceniony po czasie

Projekty Pantona doceniono dopiero w latach 70. Być może awangardowe formy i intensywne kolory jego mebli wyprzedzały nieco swoje czasy. Spuścizny po designerze strzeże dziś firma Verpan, założona w 2003 roku we współpracy z wdową po Pantonie. Pod marką powstałą od pierwszych sylab imienia i nazwiska twórcy wdraża do produkcji meble i lampy jego projektu.

O innych ikonach designu możecie przeczytać TUTAJ i TUTAJ.

Zobacz również: Artemide – wyjątkowe oświetlenie z włoską duszą | IKEA – historia marki i jej najciekawsze projekty

Fotel Heart Cone Chair w pokoju dziennym
Fotele Heart Cone Chair stojące w salonie
Fotel Heart Cone Chair
Czerwony fotel Heart Cone Chair na szarym tle
Czerwone i czarne fotele Heart Cone Chair stojące w lobby
Czarne fotele Heart Cone Chair w restauracji
Czarny fotel Heart Cone Chair na żółtym tle
Detal fotela Heart Cone Chair zaprojektowanego przez Vernera Pantona
Czerwony fotel Heart Cone Chair zaprojektowany przez Vernera Pantona
Czerwony fotel Heart Cone Chair
Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter