Fotel Klubowy Chips od TON projektu Lucie Koldova

Łagodne łuki, kontrastujące materiały i ręcznie gięte drewno. Fotel klubowy Chips jest zdominowany przez imponujące, transparentne oparcie w kształcie ziemniaczanego czipsa, które sięga aż do podłoża stanowiąc jednocześnie jego podstawę.  Mebel dla marki TON zaprojektowała czeska projektantka Lucie Koldova.

Fotel klubowy Chips TON

„Lubię pracować z transparentnymi materiałami, więc zaprojektowałam wizualnie lekkie, ale celowo przewymiarowane oparcie, wypełnione perforowaną tkaniną, obramowaną ręcznie giętym drewnem” wyjaśnia sekrety modelu Chips Lucie Koldová. Jej charakterystyczny styl, znany z projektów opraw świetlnych, pozwala na harmonijne, wzajemne przenikanie otoczenia i fotela. „Od początku chciałam stworzyć fotel zdefiniowany przez łagodne łuki oraz wygodę siedzenia, zachęcający od pierwszego spojrzenia. To wyrazisty model z własną historią. W przeciwieństwie  do klasycznego fotela, chciałam żeby był sexy” dodaje projektantka.

Czerwony Fotel Klubowy Chips - TON - projekt Lucie Koldova

 

Chips trafia w sedno. Wyraziste, przewiewne oparcie, będące jednocześnie fragmentem podstawy fotela, kształtem przypomina ziemniaczany chips. Lekkie oparcie kontrastuje z grubym siedziskiem, ułożonym na giętoklejonej formatce drewna. Komfort siedzenia zwiększa dodatkowa poduszka pod plecy. “Spodziewałam się, że najtrudniejszą częścią projektu będzie uformowanie oparcia. Co zaskakujące, okazało się najwięcej uwagi poświęcić trzeba było podstawie, która wraz z oparciem przenosić będzie duże siły wywierane przez użytkowników” wyjaśnia projektantka.

Fotel Klubowy Chips - TON - projekt Lucie Koldova

Łagodne łuki, kontrastujące materiały

Oprócz swych intrygujących kształtów, Chips jest interesujący również ze względu na technologię ręcznego gięcia. Wszystko zaczyna się od parowania bukowego drewna w specjalnych łaźniach parowych, gdzie pozostaje przez kilka godzin. Po uplastycznieniu, drewno umieszczane jest w metalowych formach, zabezpieczane specjalnymi kołnierzami, które pozawalają nadać mu nowe kształty. Następnie drewno jest suszone i sezonowane przez kilka tygodni, a potem szlifowane, bejcowane i lakierowane. W Bystřice pod Hostýnem meble produkowane są w ten sposób od 1861 roku.

Fotel Klubowy Chips - TON - projekt Lucie Koldova

Projektantka Lucie Koldova

Lucie Koldova to wysoko ceniona czeska projektantka, która ukończyła Akademię Sztuk Pięknych, Architektury i Wzornictwa w Pradze w 2009 roku. Po ukończeniu studiów pracowała w Paryżu i tam stworzyła Balloons and Muffins, swoje pierwsze i bardzo udane kolekcje oświetleniowe. Dziś pracuje w Pradze, gdzie tworzy obiekty do codziennego użytku, obiekty galeryjne, oprawy z limitowanych edycji, szklane rzeźby i meble. Jej prace znajdziemy w portfolio różnych firm i  wielu galeriach, w tym w Galerii S. Bensimon, La Chance, Haymann Edition i Chevalier Édition.

Czarny Fotel Klubowy Chips - TON - projekt Lucie Koldova Złoty Fotel Klubowy Chips - TON - projekt Lucie Koldova

Ciemny Fotel Klubowy Chips - TON - projekt Lucie Koldova Złoty Fotel Klubowy Chips - TON - projekt Lucie Koldova
Jasny Fotel Klubowy Chips - TON - projekt Lucie Koldova Czarny Fotel Klubowy Chips - TON - projekt Lucie Koldova
Szary Fotel Klubowy Chips - TON - projekt Lucie Koldova

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter