Franzo Rattan – rattanowe meble w stylu vintage

Trudno znaleźć biznes, którego jeszcze obecnie nie ma na rynku. A jednak Annie Mazurek, założycielce Franzo Rattan udało się wpaść na pomysł, którego jeszcze nikt do tej pory nie urzeczywistnił. Wszystko dzięki intuicji i zamiłowaniu do Indonezji gdzie powstają rattanowe meble.

Pomysł na meble rattanowe okazał się strzałem w dziesiątkę. Od czego właściwie się zaczęło?

Franzo Rattan to efekt podążania za intuicją. Kiedy podejmuję wybór, nie wchodzą w grę kompromisy. Zaczęło się od rattanowego łóżeczka vintage, które chciałam zakupić dla mojego syna Franka. Poszukiwania nie były łatwe, ale upór się opłacił. Kiedy Franio z niego wyrósł i chciałam je sprzedać, zupełnie naturalnie wpadł mi do głowy pomysł na rattanowe meble vintage dla dzieci. Okazało się, że to była absolutna nisza w Polsce i jestem pierwsza, mimo że tego wcześniej nie planowałam. Zaczęłam sprowadzać meble vintage.

Franzo Rattan - rattanowe meble w stylu vintage - meble z rattanu

Odkrywałam różne rodzaje plecenia, jakość wykonania, niepowtarzalność wzorów. Te meble, mimo kilkudziesięciu lat, prezentowały się wspaniale. Miały charakter, były wygodne i świetnie wykonanie przez renomowane europejskie fabryki. Kiedy rodzina pytała ”kto to kupi?”, ja poznawałam pierwszych klientów, którzy okazywali się bardzo ciekawymi ludźmi i mieli niesamowite wnętrza. To było niezwykle inspirujące i motywujące. Dość szybko zauważyłam, że vintage ma wiele ograniczeń, dlatego chciałam więcej rattanu. Więcej wzorów, możliwości, rodzajów plecenia, większej dostępności produktów, współpracy z projektantami.

Dlaczego Indonezja?

Indonezja, w której dzisiaj powstają nowe kolekcje mebli Franzo, była w moim sercu zawsze. Podróż na Jawę, gdzie pośród zielonych pól ryżowych, wyplatane są meble, wiązała się z niezapomnianymi emocjami. Były łzy w oczach, adrenalina. Fakt, że nasze przedmioty powstają właśnie tam, ma dla marki ogromne znaczenie. To miejsce bardzo bogate kulturowo. Tu prawie każdy jest artystą.

Franzo Rattan - rattanowe meble w stylu vintage - meble z rattanu

Twórczość dzieje się na zapleczu każdego domu, teatr na ulicach to codzienność, a świadomość estetyki widać w najdrobniejszych szczegółach. Indonezja inspiruje do twórczego życia, pełnego swobody, bliskości natury, spokoju, sztuki obecnej w naturalny, bezpośredni sposób. Przedmioty, które powstają w tak wyjątkowym miejscu, noszą w sobie całą tę niezwykłą, bardzo pierwotną energię.

Skąd pomysł na nazwę marki Franzo Rattan?

Franzo to początki imion moich dzieci: 5-letniej Zosi i 3-letniego Franka. To oni podarowali mi najważniejszy przystanek w życiu. Macierzyństwo to kosmiczny czas, kobieta odkrywa swoją naturalną i wielką siłę. Mnie ta podróż zaprowadziła do rattanu.

Franzo Rattan - rattanowe meble w stylu vintage - meble z rattanu

Zdradzisz nam, co składa się na wyjątkowość rattanu i tworzonych z niego mebli?

Rattan jest niezwykłym naturalnym surowcem. Pochodzi z palmy rotangowej, która rośnie w Azji Południowo-Wschodniej. Jest mocny, lekki, plastyczny i wytrzymały. Plecenie pozwala uzyskać dynamikę. Powstaje mebel, na który można patrzeć jak na rzeźbę. Z czasem nabiera pięknej szlachetności, dzięki czemu jest ponadczasowy. Jest też jednym z najszybciej rosnących surowców wykorzystywanych do produkcji mebli. Jego pnącza osiągają długość nawet 240 metrów.

Franzo Rattan - rattanowe meble w stylu vintage - meble z rattanu

To bardzo ważne, żeby korzystać dziś z surowców świadomie i rozważnie, z troską o naszą przyszłość. Meble z rattanu są ręcznie wyplatane przez rzemieślników. Kiedy obserwowałam Indonezyjczyków przy pracy, byłam zauroczona, z jakim szacunkiem i znajomością surowca traktują rattan. Jest w tym uważność, spokój, medytacja. Dzięki temu każdy przedmiot nosi w sobie energię osoby, która go tworzy. Proces jest pracochłonny, a na samym końcu, kiedy rattan jest opalany ogniem, cały przedmiot może stanąć w ogniu przez chwilę nieuwagi. Czas i znajomość techniki sprawiają, że produkt, który trafia w nasze ręce, nie jest zwykłym meblem, ale ma sobie coś bardzo autentycznego i pięknego.

Franzo Rattan - rattanowe meble w stylu vintage - meble z rattanu

Stoi za nim człowiek, który w wykonanie dla nas mebla włożył serce, pracę i znajomość rzemiosła przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Ręczne wykonanie to największy atut mebli Franzo z naturalnego rattanu. Trwałość surowca i ponadczasowość sprawiają, że te rzeczy mogą iść z nami całe życie i być przekazywane następnym pokoleniom.

Jakie jeszcze inspirujące rzemiosło wykonuje się na tych terenach?

Kultura Indonezji, w której powstają nasze meble to ocean inspiracji. Idąc np. do fabryki batiku czy ikatu możemy obserwować kobiety, które tkają materiały tradycyjnymi technikami i farbują naturalnymi barwnikami. Przyglądając się takiemu procesowi produkcji, przedmiot, który oglądamy finalnie, ma inną wartość. Jego niedoskonałość jest znakiem indywidualności. Konkretny wzór to tożsamość i oznacza przynależność do danego regionu.

Franzo Rattan - rattanowe meble w stylu vintage - meble z rattanu

Mam poczucie, że otaczając się w domu przedmiotami, które powstają tradycyjnymi, rzemieślniczymi metodami, wybieramy bardziej świadome życie. Nie gromadzimy przypadkowych rzeczy, a te które mamy, są dla nas na tyle cenne, że chcemy je przekazywać z pokolenia na pokolenie.  Chcę, żeby nasze meble z rattanu tworzyły otoczenie, które będzie inspirujące i w którym będzie się chciało fajnie żyć i robić ciekawe rzeczy. Estetyka ma znaczenie.

W słabych wnętrzach mniej jest energii do działania. A Franzo Rattan to zaproszenie do twórczego życia. Warto szukać czegoś autentycznego dla siebie. Czegoś co nas uzupełnia, albo z czym pozostajemy w twórczym dialogu.

Franzo Rattan - rattanowe meble w stylu vintage - meble z rattanu

Czym dla Ciebie jest dobrze zaprojektowany produkt?

Dobrze zaprojektowany produkt powinien spełniać swoje funkcje. Dobrze, że coraz rzadziej myślimy w kategoriach „ozdabiania” przedmiotami przestrzeni, a pozwalamy im na ich własną indywidualność i życie. Najbardziej nie lubię, jak oczekuje się od przedmiotu, że będzie uniwersalny i będzie do wszystkiego pasował. Uważam, że cudownie jak nie do końca pasuje, ale za to ma własny wyraz i dynamikę. Dlatego na przykład uwielbiam szezlong Salome.

Franzo Rattan - rattanowe meble w stylu vintage - meble z rattanu

Dobrze zaprojektowany produkt ma swoją wartość i tu dochodzimy do kluczowej kwestii. Cena a jakość – jak to połączyć?

Dlaczego w ogóle chcieć to łączyć? Raczej może łączyć to na poziomie wnętrz – są przedmioty, które mogą być wystarczająco dobre i nie kosztować wiele. Są też takie, w które chcemy zainwestować więcej, bo wiemy, że mają dla nas większą wartość. Cena wynika nie tylko z jakości, lecz ze względu na proces produkcji. Dla niektórych wysoka jakość generuje produkt idealny, bezbłędny. Dla mnie jakość to niepowtarzalność, historia powstania i nie należy jej mylić z luksusem.

Franzo Rattan - rattanowe meble w stylu vintage - meble z rattanu

Czy myślisz czasem o marce w kontekście osiągnięcia sukcesu?

W ogóle nie myślę w tych kategoriach. Chciałabym dać naszym klientom możliwość obcowania z przedmiotami, które noszą w sobie jakąś historię i opowieść, nadają otoczeniu znaczenie. Słucham intuicji i chcę z uwagą przyglądać się Indonezji, w której powstają nasze meble. Wszystko, co ważne jest tam.

Franzo Rattan - rattanowe meble w stylu vintage - meble z rattanu

Czego możemy spodziewać się w przyszłości od marki Franzo Rattan?

Wkrótce pojawi się kolejna rattanowa kolekcja. Czas rattanu w Polsce dopiero nadchodzi. To bardzo ekscytujący moment. Przygotowuję też projekt mebla z naturalnego rattanu ze świetnymi projektantkami, które od dawna podziwiam.

Zobacz również: Designerskie lampy marki Sielacz – rozświetl swoje wnętrze | SALAK studio – wyjątkowe meble i akcesoria do wnętrz

Franzo Rattan - rattanowe meble w stylu vintage - meble z rattanu
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter