Nic nie daje takiej satysfakcji jak stworzenie czegoś samemu. A jeśli w dodatku jest to przedmiot funkcjonalny, który nie tylko zapewnia rozrywkę, ale także służy naturze, to duma rośnie podwójnie. Free‐ride to longboard z recyklingu od MRSatelier, którego celem jest promocja ekologicznego miejskiego środka transportu do własnoręcznego wykonania. Sprawdzi się szczególnie wśród osób, które szukają alternatywy dla drogich, markowych longboardów. Dziś podpowiemy Ci jak go zrobić!
Projekt Free-ride
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat samego projektu Sławomira Koteckiego Mino, to zapraszamy Cię do TEGO ARTYKUŁU. A jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wykonać swój własny longboard z recyklingu to zostań z nami! Cena longboarda z recyklingu może być mniejsza od ceny nowej deski nawet o 75%, a koszt jej zrobienia zwraca się w mniej więcej 2 miesiące porównując do kosztów przejazdów komunikacją miejską.
Longboard – zrób to sam!
Z czego powstał longboard? Ze skrzynki po owocach! Gdzie je znaleźć? Przy okolicznych warzywniakach. Są wyrzucane przez przedsiębiorców jako bezwartościowy odpad. Nie zdają oni sobie sprawy z tego, że taka skrzynka może otrzymać drugie życie i to dość ekstremalne!
Rozmiar longboardu, który proponujemy to ok. 80cmx23cmx1,2cm.
Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:
- 10 skrzynek z odzysku po owocach
- 1 litr bio żywicy lub kleju epoksydowego
- 2 x włókno szklane
- Polistyren ekstrudowany
- Worek próżniowy i odkurzacz
- Nożyk
- Wyrzynarka
- Wiertarka
- Zszywacz mechaniczny lub tapicerski
- Papier ścierny
- 2 x trucki
- 4x kółka longboardowe
- 4x łożyska do kółek
- Grip
Oto 7 kroków do wykonania własnego longboard’u. Powodzenia!
- Wybierz kształt swojego przyszłego longboard’a. Zmierz i odrysuj go w polistyrenie ekstrudowanym. Następnie nadaj mu odpowiedni kształt za pomocą nożyka. W efekcie uzyskasz formę, która będzie potrzebna na późniejszym etapie.
- Ze skrzynek wyodrębnij deski o grubości do 2mm. Z nich należy zszyć 4 płaskie plansze, zszywając deski na zakładkę w cegiełkę, górną i dolną warstwę należy przykleić za pomocą mocnej taśmy malarskiej w motyw jodełki. Plansza powinna być nieco większa niż przygotowana forma. Łącznie potrzebujesz 6 plansz.
- Kolejny krok to sklejenie przygotowanych plansz i włókna szklanego bio żywicą lub klejem. Zacznijmy od dołu: plansza, żywica, włókno szklane, żywica, plansza, żywica, plansza, żywica, plansza, żywica, plansza, żywica, włókno szklane, żywica, plansza. Sklejka powinna mieć grubość między 1,2 a 1,8 cm.
- Sklejkę połóż na wcześniej przygotowanej formie. Całość umieść w worku próżniowym i użyj odkurzacza, by pozbyć się powietrza. Pozwoli to nadać odpowiedniej formy i krzywizny sklejce.
- Zostaw do wyschnięcia 3 dni, a następnie zdejmij worek.
- Czas na wycięcie odpowiedniego kształtu za pomocą wyrzynarki. Twój longboard ma już odpowiedni kształt. Teraz pora na szlifowanie. Powierzchnie powinny być gładkie. Kolejna czynność to lakierowanie, które ma na celu zabezpieczyć powierzchnie.
- Pora na grip – przyklej go na górze deski. Dzięki niemu nie będziesz się na niej ślizgał.
Po tej obróbce pozostaje Ci montaż niezbędnych elementów do jazdy – trucków i kółek. I gotowe! Życzymy udanych podróży!
MRSatelier
MRSatelier to pracownia Sławomira Koteckiego Mino. Projektant ma korzenie polsko‐ekwadorskie. Urodził się w Ekwadorze, tam też rozpoczął nedukację wczesnoszkolną. Po drodze mieszkał jeszcze we Francji, a finalnie zakotwiczył w Polsce. Zróżnicowane środowiska wpłynęły na jego kreatywność, co zaowocowało również decyzją o studiach projektowych.
Zobacz również: