„Fuck The Porcelain” – wystawa podczas TRŁ FRESH w Warszawie

Glitch LAB i Targi Rzeczy Ładnych zapraszają na wystawę i premierę niezwykłego projektu „Fuck The Porcelain” podczas TRŁ FRESH! 11-12 września w Centrum Praskim Koneser!

Wystawa i premiera projektu „Fuck The Porcelain”

Czy wiecie, że co roku tysiące ton produkowanej w Polsce i na świecie porcelany nie przechodzą fabrycznej kontroli jakości i dostają stempel „Gatunek III”, czyli odpad? Miano to, w języku przemysłowym, nie przysługuje jednak obiektowi niezdatnemu do użytkowania, a jedynie temu, który zawiera więcej niż 4 skazy oddzielające go od ideału – i to skazy często niezauważalne gołym okiem.

Łatwość z jaką odrzucamy trzeci gatunek, uznając go za bezwartościowy, to błąd systemu – GLITCH – strata na jaką nie możemy sobie pozwolić w obliczu kryzysu klimatycznego i kurczących się naturalnych zasobów. Szacuje się, że ilość zużytej zastawy stołowej, która jest wyrzucana, tylko w Japonii w ciągu jednego roku przekracza 100 000 ton. Jeśli do tej liczby dodamy odpady przemysłowe, czyli wypalone produkty odrzucone z produkcji ze względu na swoje wady, ich łączna liczba to 140 000 ton.

"Fuck The Porcelain" - wystawa podczas TRŁ FRESH w Warszawie
„Fuck The Porcelain” – wystawa podczas TRŁ FRESH w Warszawie

Wystawa „Fuck The Porcelain” to manifest mający na celu zmianę tego paradygmatu. Przy produkcji stołowej porcelany, ze względu na wysokie standardy spożywcze, używane są kaolin, kwarc i skaleń najlepszej jakości. Niestety, to co jest zaletą porcelanowych obiektów, czyli ich niepalność i nierozpuszczalność, czyni z nich niezniszczalny, a tym samym prawie nieprzetwarzalny materiał, który rokrocznie tracimy w nieodwracalny sposób (o poniesionych kosztach energetycznych i wodnych niezbędnych w procesie produkcji nie wspominając).

A zapotrzebowanie na porcelanę rośnie….W 2020 roku światowy rynek ceramicznych zastaw stołowych do użytku komercyjnego został wyceniony na 32,5 miliarda USD i oczekuje się, że sięgnie on 51,5 miliarda USD z końcem 2027 r.

Kolektyw Glitch LAB

Glitch LAB to powołany w 2020 roku dynamiczny, trzyosobowy kolektyw, który używając ceramicznej materii, chce zwrócić uwagę na błędy i wyzwania otaczającego nas systemu poprzez krótkoseryjne manifesty produktowe. Pierwsza odsłona Glitch LAB – Fuck The Porcelain, to projekt mający na celu przywrócenie trzeciego gatunku i nadanie mu nowego życia poprzez interwencję artystyczną i tym samym zwiększenie jego wartości rynkowej oraz zbudowanie unikatowej i dostępnej tylko na Targach Rzeczy Ładnych kolekcji produktów. 

Wystawa „Fuck The Porcelain” prowokuje nas do oceny tego, jak współcześnie wartościować obiekt.

"Fuck The Porcelain" - wystawa podczas TRŁ FRESH w Warszawie
„Fuck The Porcelain” – wystawa podczas TRŁ FRESH w Warszawie

Zespół Glitch

Marta Łempicka

Artystka. Jako manager budynku Bałtyk w Poznaniu, zajmowała się się organizacją oraz produkcją wydarzeń artystycznych i kulturalnych na terenie Przystani Sztuki. Doświadczenie zdobywała m.in. w Modus Design Marka Cecuły, co zaowocowało później założeniem kolektywu projektowego WATERLOVE, w składzie z Isią Czartoryską oraz Arkadiuszem Szwedem; w dziale Marketingu School of Form Uniwersytetu SWPS współpracowała zarówno z projektantami, jak i studentami, koordynując eventy na terenie uczelni oraz wystawy na targach i festiwalach w Polsce.

Joanna Rymaszewska

Studentka ostatniego roku Domestic Design w School of Form Uniwersytetu SWPS w Warszawie; w 2019 roku: autorka ekspozycji w ramach wystawy JAJO organizowanej przez School of Form pod kuratelą Arkadiusza Szweda, współautorka dwóch projektów (i) od/rzeczy – Łódź Design Festival oraz (ii) Pokrzywa – Malta  Festival Poznań; w 2020 roku autorka tłumaczeń na język angielski opracowania kuratorskiego oraz opisów ekspozycji w ramach wystawy Dobra Śmierć (kuratorzy: Arkadiusz Szwed, Marta Łempicka, Katarzyna Andrzejczyk-Briks).  

Arkadiusz Szwed

Designer, reprezentant pokolenia ceramików dla których proces technologiczny w ceramice jest świadomie zaburzany przez projektanta w celu uzyskania formy pokazującej relację między procesem a dziełem. Zajmuje się zarówno dizajnem użytkowym, twórczością konceptualną i edukacją z dziedziny wzornictwa przemysłowego oraz pracą kuratorską. Jego twórczość to kolaż wiedzy technicznej, wrażliwości i kreatywności.

Dorota Stępniak – kuratorka wystawy Glitch. Fuck The Porcelain

Dorota Stępniak to założycielka Fundacji Content Story. Inicjatorka, kuratorka, badaczka, felietonistka, strateżka i edukatorka na rzecz branży kreatywnej. Wierząca, że krytykować to znaczy doceniać i budować lepsze, ciekawsze, rozważniejsze, zdrowsze i zbilansowane. Jej praca to działanie na pograniczu projektowania doświadczeń, nauki, sztuki, technologii, mody i designu.

TRŁ FRESH! i TRŁ PRINT
11-12 września, godz. 11-19
Centrum Praskie Koneser, Warszawa,
Bilety 10 zł (obowiązuje wspólny bilet na TRŁ FRESH! I TRŁ PRINT!)

Zobacz również: TRŁ FRESH – polski design znów w Warszawie | TRŁ PRINT – plakatowe święto wraca do Centrum Praskiego Koneser

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter