Futurystyczne OVO Wrocław. Czy tak wygląda architektura przyszłości?

Futurystyczne OVO Wrocław. Czy tak wygląda architektura przyszłości?

W Polsce z roku na rok przybywa oryginalnych projektów. Jednym z nich jest najbardziej oczekiwana inwestycja ostatnich miesięcy – futurystyczne OVO Wrocław – zaprojektowane przez Asafa Gottesmana z paryskiej pracowni GS Arch, ucznia słynnej Zahy Hadid.

Jedną z najgłośniejszych i najbardziej oczekiwanych inwestycji ostatnich lat w Polsce jest unikatowe OVO Wrocław, zaprojektowane przez pracownię architektoniczną Gottesman Szmelcman Architecture. Pierwszy z projektantów – Asaf Gottesman – to uczeń legendarnej Zahy Hadid, zmarłej wiosną tego roku. Projekt OVO Wrocław, którzy stworzył wraz z Amim Szmelcmanem, to z pewnością pierwsza w kraju budowla tak odważnie i komplementarnie nawiązująca do nurtu architektonicznego zwanego blobitekturą, z wykorzystaniem na taką skalę białego Corianu.

Historyczne inspiracje
Konstrukcja OVO Wrocław umiejętnie czerpie najlepsze wzorce z wrocławskiej architektury. Śmiało nawiązuje do domu handlowego Petersdorffa (obecny Kameleon), inne elementy mogą nasuwać na myśl architekturę Bauhausu, to m.in. wyraziste linie poziome i balkony we wgłębieniach, niektórzy porównują go też do legendarnej Hali Stulecia Maxa Berga.

Charakterystyczny dla obiektu przy Podwalu, przytulonego do ceglanego gmachu Poczty Głównej, jest jednak przede wszystkim indywidualizm. – We Wrocławiu nie ma dwóch takich samych budynków, a różne okresy i style architektoniczne sąsiadują ze sobą, nie powodując dysonansów. Dzięki temu kontekst architektoniczny nie był dla nas zmartwieniem – wyjaśnia Asaf Gottesman, architekt koncepcyjny OVO Wrocław i jeden z inwestorów obiektu.

Futurystyczna koncepcja
OVO Wrocław jest doskonałym przykładem urzeczywistnienia futurystycznych koncepcji i wizji twórców. Oryginalna, owalna bryła przypomina swoim wyglądem kroplę wody. Jej idealny forma nie posiada żadnych wgłębień ani załamań. Trwały, estetyczny kształt zapewnia elastyczny materiał – Corian.

Drugiego takiego obiektu w Polsce nie ma, a co najważniejsze cały ma służyć mieszkańcom i turystom przebywającym we Wrocławiu. – Na etapie konkursu głównym założeniem była budowa międzynarodowego hotelu pięciogwiazdkowego, ale przedmiotem naszej wizji był od zawsze miejski projekt, który obejmowałby dodatkowe, uzupełniające się wzajemnie elementy. Wydawało się oczywiste, że OVO Wrocław będzie nie tylko luksusowym hotelem, więc skupiliśmy się na projekcie nowego, wielofunkcyjnego obiektu, stymulującego życie miasta – mówi Asaf Gottesman.

Multifunkcyjny projekt
Znajdzie się tu oferujący bogate zaplecze konferencyjne hotel DoubleTree by Hilton, prawie 4,6 tys. mkw. powierzchni handlowej i usługowej, 3,8 tys. mkw. powierzchni biurowej i ponad 8,6 tys. mkw. przestrzeni apartamentów.
Dzięki temu funkcje obiektu są imponujące. Oprócz hotelu i pomieszczeń na miejsca spotkań oraz sal konferencyjnych są lokale handlowo-usługowe i gastronomiczne. Jest też centrum fitness z basenem i SPA. Kolejna strefa obejmuje biura oraz szeroki wybór apartamentów różnej wielkości, w tym luksusowe penthousy.

– Zastanawialiśmy się, jak każdy z elementów składowych wpływałby na całość, i pomimo wynikających z naszego planu wyzwań technicznych i logistycznych zdecydowaliśmy, że nasze rozwiązanie jest właściwe – zarówno jako budynek o charakterze komercyjnym, jak i ważny, charakterystyczny obiekt na mapie miasta – opowiada Asaf Gottesman.

Technologiczne otwarcie
Przyjazna architektura przyciągnie wrocławian czy turystów. – Zielone patio OVO stanie się miejscem spotkań i różnych wydarzeń. To otwarcie na interakcje biznesowe, społeczne czy kulturalne sprawi, że budynek będzie aktywnie żył. Z pewnością na mapie miasta stanie się jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów – mówi Ron Ben Shahar, partner Angel Poland Group i jeden z inwestorów OVO Wrocław.

Dbałość o jakość wykończenia i wszystkie detale architektoniczne sprawiają, że jeszcze przed otwarciem budowla stała się wzorem obiektu typu mixed-use.

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter