Galeria Morawska powstała 150 lat temu. Dzisiaj jednym z najgorętszych punktów na designerskiej mapie Europy. Powierzchnia muzeum sztuki użytkowej zajmuje aż sześć budynków na terenie Brna. Można w niej podziwiać nie tylko współczesne prace twórców, ale również dzieła wybitnych mistrzów, których wartość artystyczna stale rośnie. Wyjątkowość miejsca to nie tylko bogactwo dziedzictwa, ale również moc atrakcji dla wszystkich pokoleń.
Galeria, która przetrwała wojnę, przełom wieków i zawirowania techniczne
W zbiorach Galerii Morawskiej można znaleźć ponad 200 tysięcy dzieł sztuki. Zbiory prezentowane są zarówno w formie stałych wystaw, jak i czasowych ekspozycji. Każda kolekcja to artystyczno-designerska inspiracja, która ukazuje nie tylko nowoczesne nurty, ale również średniowieczne dzieła i rozwiązania użytkowe. Taka rozpiętość sprawia, że to miejsce, w którym odnajdą się wszyscy – bez względu na wiek, gust i poczucie estetyki.
Z racji tego, że wyjątkowe centrum designu kusi pięknem od 1873 roku, ma również swoją historię i kilka rekonstrukcji. Pierwsza z nich miała miejsce zaraz po wojnie i obejmowała nie tylko naprawę zniszczeń spowodowanych konfliktem zbrojnym, ale również dostosowanie przestrzeni do współczesnych potrzeb. Mogłoby się wydawać, że miejsce zostało dostosowane do współczesnych realiów, gdyby nie fakt, że kolekcji stale przybywało…
W związku z tym na przełomie wieków Galeria Morawska przeszła kolejną rekonstrukcję i tym razem została przekształcona w muzeum z imponującą przestrzenią wystawienniczą. Obiekt, w którym można było podziwiać ponadczasowy design, wyjątkowe rzemiosło i niepowtarzalne dzieła sztuki, został także rozbudowany. Z czasem jednak okazało się, że wykorzystane rozwiązania technologiczne nie są wystarczająco satysfakcjonujące.
Właśnie dlatego potrzebna była kolejna renowacja, podczas której specjaliści zupełnie odmienili wnętrze, usuwając z niego niepraktyczne rozwiązania i zdecydowanie poprawiając jego funkcjonalność. Dzięki temu powróciła wyjątkowa przestrzeń wydawnicza, a dziś zwiedzający mogą cieszyć się wygodą poruszania się nie tylko na poszczególnych piętrach, ale również pomiędzy nimi.
Ponad stuletnia galeria dostosowana do współczesności
Unikalny podział przestrzeni w postaci gablot sięgających sufitu przyczynił się również do tego, że możliwe było wyeksponowanie niewystawionych dotychczas obiektów, których piękno było skrywane przed światem tylko ze względu na fakt braku miejsca. Galeria Morawska została także podzielona na poszczególne strefy, dzięki którym możliwe jest wydzielenie różnorodnych kolekcji i wystaw.
Podczas gdy parter przeznaczony jest na wystawy pop-artu, wydarzenia, imprezy studenckie oraz projekty na niewielką skalę, z holu można dostać się do poszczególnych sekcji wystawy ART DESIGN FASHION, której kontynuacja znajduje się na pierwszym piętrze. Ciekawą strefą jest również respirium zaprojektowane przez Davida Karáska, które jest jednocześnie strefą relaksu oraz płynnym przejściem z wnętrza muzeum na taras.
Co ciekawe, tę część Galerii Morawskiej można przekształcić także w kawiarnię, salę eventową, a nawet przestrzeń warsztatową. Drugie piętro zaprasza natomiast aktualnymi wystawami dzieł czołowych artystów czeskich. Muzeum Sztuki Użytkowej w Brnie jest zarówno pewnego rodzaju instytucją pamięci, jak i miejscem ochrony zbiorów oraz wpływową inspiracją na przyszłość.
Centrum designu na miarę naszych czasów
To miejsce, w którym można podziwiać minioną historię, kulturę, sztukę i rozwój cywilizacji, ale też zasmakować teraźniejszości, a wszystko za sprawą licznych koncertów, projekcji i konferencji poświęconym współczesnemu wzornictwu. Co więcej, w tej przestrzeni znalazło się miejsce na unikalne laboratorium DESIGNLAB, w którym można stworzyć naszywki, ubrania i akcesoria modowe, a wszystko przy użyciu najnowszych technologii.
Galeria Morawska jest także pewnego rodzaju hołdem dla czeskich twórców. Tutaj każdy mebel, element oświetleniowy czy wzór na tapecie został zaprojektowany przez rodzimych artystów. Na koniec warto wspomnieć także o tym, że na terenie muzeum można dokonać zakupu prac znanych artystów oraz marek i w ten sposób przemycić piękno do naszych wnętrz prywatnych.
Design można podziwiać nie tylko we wnętrzach stworzonych przez znakomitych projektantów – warto zetknąć się z nim również na neutralnym polu. Okazją do tego bez dwóch zdań jest zwiedzenie Galerii Morawskiej i zapoznanie się zarówno z jej eksponatami, jak i nowoczesnym wnętrzem, które jest inspiracją samą w sobie i dowodem na to, że nawet doskonałe projekty można uczynić jeszcze bardziej funkcjonalnymi i dostosowanymi do współczesnych potrzeb.
Miejsce: Moravian Gallery | moravska-galerie.cz
Zdjęcia: BoysPlayNice | boysplaynice.com
Zobacz również: Muzeum Norbertanek Żukowskich – wyjątkowa opowieść o kobietach | Rudolfinum – rewitalizacja przestrzeni wejściowej