Garderoba na poddaszu – jak ją urządzić?

Garderoba na poddaszu - foto Adrienne Leonard - Unsplash

Świetnym sposobem na ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni domowego poddasza jest urządzenie garderoby. Zagospodarowanie skosów może jednak stanowić wyzwanie. Zastanawiasz się, jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń i urządzić funkcjonalną garderobę pod skosami? Poznaj nasze wskazówki.

Garderoba na poddaszu – zaskakująco wygodne rozwiązanie

Poddasze jest trudną do aranżacji przestrzenią ze względu na skosy, które wyraźnie ograniczają powierzchnię do wykorzystania. Nie zawsze możliwe jest urządzenie tam pokoju, dlatego warto wykorzystać dostępne miejsce na przechowywanie odzieży, czy sprzętów domowych. Często najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza na niskim poddaszu, jest aranżacja garderoby.

Garderoba na poddaszu - foto Adrienne Leonard - Unsplash
Garderoba na poddaszu to wygodne rozwiązanie – foto Adrienne Leonard

Nie każdy jednak może zdecydować się na specjalne pomieszczenie do przechowywania ubrań. Warto wtedy rozważyć drugą opcję, jaką jest mała garderoba na poddaszu. Wbrew pozorom zastąpienie tradycyjnej szafy, komody, czy małych szafek garderobą, pozwoli zyskać dodatkową przestrzeń w domu oraz ułatwi dbanie o ład i porządek.

Ergonomiczna i funkcjonalna garderoba pod skosami – wskazówki

Aby garderoba na poddaszu spełniała swoje zadanie, warto zaplanować jak najbardziej funkcjonalne zagospodarowanie tej przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem aranżacyjnym jest umieszczenie mebli w szeregu malejącym. Pozwala to w pełni wykorzystać przestrzeń skosów, aby zamienić niewygodne zakamarki w przydatne pomieszczenie do przechowywania ubrań.

Warto postawić na wieszaki, dzięki którym łatwiej będzie zmieścić odzież nawet w niewielkiej przestrzeni. Mogą one być odsłonięte – takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się na przykład we wnętrzach inspirowanych stylem industrialnym – lub ukryte w zabudowie, jeśli stawiamy na elegancję i prostotę.

Złote wieszaki w garderobie - foto Caleb Lucas - Unsplash
Wieszaki w garderobie ułatwiają jej organizację – foto Caleb Lucas

Przy aranżacji garderoby na poddaszu warto też zastosować pojemne szuflady. Mogą się one okazać lepszym rozwiązaniem od tradycyjnych szafek z półkami. Zwłaszcza jeśli szukamy wygodnego sposobu na przechowywanie odzieży zimowej, takiej jak swetry czy puchowe kurtki. Świetnym rozwiązaniem będzie także uzupełnienie garderoby mniejszymi organizerami, tak aby mniejsze akcesoria także miały wyznaczone miejsce.

Jak urządzić garderobę na poddaszu, która będzie pojemna?

Trzymając się zasady malejącego szeregu, w najwyższym punkcie najlepiej umieścić wieszaki na płaszcze lub sukienki. Te ubrania powinny być zawieszone na wysokości około 150 cm, najlepiej w odstępie 40-50 cm od tylnej ściany. Koszule, żakiety, czy t-shirty, potrzebują mniej miejsca, więc mogą znaleźć się obok. Niżej można umieścić półki lub szuflady na pozostałą odzież, a przestrzeń tuż przy skosie i podłodze świetnie nada się na to, aby przechowywać w niej buty. Przy aranżacji garderoby warto też uwzględnić mniejsze szufladki na torebki, biżuterię czy małe akcesoria.

Taki podział dostępnej pod skosami przestrzeni pozwoli nie tylko pomieścić wszystkie ubrania oraz dodatki, ale także ułatwi dbanie o porządek i zmniejszy ryzyko uszkodzeń przechowywanej odzieży i przedmiotów.

Garderoba pod skosem – jakie meble wybrać?

Ważnym krokiem podczas przygotowywania pomieszczenia pod garderobę jest wybór mebli. W przypadku poddasza ze skosami jest to szczególnie istotne, aby garderoba mogła być w pełni funkcjonalna i pojemna.

Aby urządzić garderobę pod skosami, często wybiera się meble wykonane na zamówienie. Pozwalają one maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i dostosować układ garderoby do potrzeb domowników.

Garderoba na poddaszu - foto Olena Sergienko - Unsplash
W garderobie na poddaszu warto postawić na meble na wymiar – foto Olena Sergienko

Można je jednak zastąpić meblami modułowymi, które również świetnie się sprawdzą przy organizacji przestrzeni garderoby. Opcja ta wymaga nieco więcej kreatywności, by odpowiednio ułożyć szafki i półki, ale jest łatwiej dostępna i nieco tańsza. Można wypróbować ułożenie mebli w różnych konfiguracjach, tak by znaleźć najwygodniejszy układ.

Wyposażenie garderoby na poddaszu – przydatne akcesoria

Aby utrzymać w garderobie porządek, dobrze jest zorganizować dostępną przestrzeń. Pomocne w tym będą różne rodzaje pojemników.

Wiklinowe kosze idealnie nadadzą się do przechowywania ubrań takich jak swetry czy cieplejsze bluzy i pozwolą zapewnić przewiew. W większych pojemnikach można też schować na przykład sezonową odzież – szaliki, czapki, czy rękawiczki, albo sprzęt sportowy. Natomiast niewielkie pudełka i organizery świetnie sprawdzą się, by przechowywać bieliznę czy drobne dodatki.

Aby garderoba na poddaszu była kompletna, warto umieścić w niej także lustro. Może się ono znaleźć na ścianie lub być wbudowane w szafę.

Mała garderoba na poddaszu – pomocne rozwiązania

Jeśli mamy do czynienia z małą garderobą, w której ubrania przechowywane są dość ciasno, warto wziąć pod uwagę rozwiązania takie jak wysuwane wieszaki lub kosze na prowadnicach. Pozwolą one uzyskać łatwy dostęp do ubrań i wygodniej sięgać po potrzebne rzeczy oraz zachować w garderobie porządek.

Jasne ubrania w garderobie - foto Alyssa Strohmann - Unsplash
Postawą jest dobra ogranizacja – foto Alyssa Strohmann

Takie rozwiązanie może być też pomocne przy aranżacji garderoby połączonej z sypialnią. Oszczędność miejsca przy jednoczesnym zachowaniu wygody i funkcjonalności, będzie szczególnie ważna, kiedy nie możemy sobie pozwolić na przeznaczenie całego pomieszczenia na garderobę.

O czym trzeba pamiętać podczas aranżacji garderoby na poddaszu?

Projekt garderoby na poddaszu powinien uwzględnić także bardzo istotną, choć często pomijaną kwestię.

Przede wszystkim, gdy planujemy urządzenie pokoju, który ma pełnić funkcję garderoby, powinniśmy zadbać o odpowiednią wentylację. Przepływ powietrza jest kluczowy dla utrzymania czystości i higienicznego przechowywania odzieży.

Ubrania poukładane w garderobie - foto Dhruv Patel - Unsplash
Zadbaj o dobrą wentylację garderoby – foto Dhruv Patel

W przypadku garderoby łączonej z sypialnią sprawa jest prostsza. Sypialnia zwykle posiada okno i kratkę wentylacyjną, które zapewniają odpowiednie warunki. Jeśli planujemy aranżację garderoby w osobnym pokoju, konieczne jest upewnienie się, że w pomieszczeniu jest dobry przepływ powietrza.

Aby garderoba na poddaszu była higieniczna, najlepiej jest zamontować we wnętrzu kratkę wentylacyjną. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie drzwi z niepełnym zamknięciem, tak by szczelina przy podłodze zapewniała stały dopływ powietrza. Warto zastanowić się, czy niezbędna jest nam pełna zabudowa garderoby, czy też chcemy zdecydować się na odsłonięte wieszaki i przy okazji zaoszczędzić nieco miejsca.

Garderoba pod skosem – oświetlenie

Ważną kwestią w przypadku takiego projektu jest odpowiednie doświetlenie wnętrza. Pokoje na poddaszu często oświetlają okna dachowe. Jednak nawet jeśli w pomieszczeniu znajduje się okno lub garderoba jest częścią sypialni, naturalne światło może okazać się niewystarczające. Warto więc rozważyć zamontowanie dodatkowego oświetlania szaf, które dotrze we wszystkie zakamarki.

Konieczne jest też zadbanie o odpowiednią roletę, która uchroni ubrania od ciągłej ekspozycji na promienie słoneczne i tym samym zapobiegnie szybkiemu płowieniu czy blaknięciu.

Garderoba na poddaszu - foto Tamara Schipchinskaya - Unsplash
Zadbaj o dobre oświetlenie – foto Tamara Schipchinskaya

Jeśli natomiast garderoba na poddaszu nie ma okna, konieczne będzie oświetlenie całego wnętrza. Warto wtedy zastanowić się, jakie światło najlepiej sprawdzi się w przypadku danego wnętrza. Obecnie dostępne jest wiele możliwości, takich jak podświetlenie półek lub szuflad, czy oświetlenie listwowe, które sprawią, że garderoba na poddaszu może być nie tylko praktyczna, ale też stylowa.

Aranżacja garderoby w sypialni

Jeśli decydujemy się na to, aby urządzić garderobę, która będzie stanowiła część sypialni, istotną kwestią jest zadbanie o jej estetykę, tak aby charakter naszego wnętrza pozostał spójny. Otwarte wieszaki świetnie wpiszą się w loftowe i industrialne pomieszczenia, jednak częściej wybieraną opcją jest pojemna zabudowa.

Aranżacja garderoby w sypialni - foto Backbone Visuals - Unsplash
Aranżacja garderoby w sypialni – foto Backbone Visuals

Stylowa garderoba w stonowanych kolorach pozwoli ukryć przechowywane przedmioty, tak aby nasza intymna przestrzeń relaksu i odpoczynku pozostała czysta i schludna. Jeśli natomiast zdecydujemy się na odważniejsze rozwiązania kolorystyczne, możemy nadać wnętrzu wyjątkowego charakteru.

Warto także zastanowić się nad meblami wykonanymi pod wymiar, by w pełni wykorzystać miejsce pod skosami oraz idealnie dopasować zabudowę do pomieszczenia.

Funkcjonalna garderoba na poddaszu jako osobne pomieszczenie

Jeśli metraż domu pozwala nam na to, aby na garderobę przeznaczyć dodatkowe pomieszczenie, warto postawić przede wszystkim na funkcjonalność. Takie wnętrze można wyposażyć w komody, szafki i półki, które pomieszczą ubrania, bieliznę, buty, sprzęt, czy rzadziej używane przedmioty. Warto dostosować je do potrzeb domowników, tak by było praktyczne i wygodne.

Poddasze świetnie nada się na to, aby znalazła się na nim mała garderoba pod skosem. Dzięki temu strefa dzienna domu pozostanie czysta, a być może uda się nawet zyskać dodatkową przestrzeń w pozostałych pokojach.

Ciemne ubrania w garderobie - foto elCarito - Unsplash
Postaw na funkcjonalność – foto elCarito

Garderoba na poddaszu – zalety

Niezależnie od tego, czy planujesz urządzić garderobę w sypialni, czy znajdzie się ona w oddzielnym pomieszczeniu, może się okazać wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem. Odpowiednio zaprojektowana pozwoli uporządkować posiadane przez Ciebie ubrania i akcesoria oraz przechowywać je w odpowiednich warunkach ograniczając ryzyko zagniecenia lub uszkodzenia.

Garderoba na poddaszu jest też świetnym miejscem na przechowywanie ubrań sezonowych, takich jak kurtki zimowe, płaszcze czy obuwie całej rodziny, czy na przykład walizek. Warto też ukryć w niej niektóre sprzęty, na przykład odkurzacz lub deskę do prasowania, by nie zajmowały one przestrzeni w pozostałych pomieszczeniach. Dzięki temu przestrzeń codzienna, w której domownicy spędzają wspólnie czas, pozostanie czysta i odciążona.


Zobacz również: