Gdynia Design Days i kolekcja elementów wyposażenia wnętrz

Gdynia Design Days i kolekcja elementów wyposażenia wnętrz

Rusza Gdynia Design Days, największy letni festiwal branży projektowej w Polsce, podczas którego prezentowane jest to, co w dzisiejszym designie warto zobaczyć, co ma do zaproponowania współczesnemu człowiekowi, twórczo czerpiąc z przeszłości i wybiegając w przyszłość.

MANUBA czyli rzemiosło odzyskane
GDD to pierwszy festiwal projektowania w Polsce, dla którego powstanie współczesna kolekcja elementów wyposażenia wnętrz, dostępnych w sprzedaży w krótkich seriach. Obiekty pod wspólną marką MANUBA są efektem współpracy młodych polskich projektantów z lokalnymi rzemieślnikami z Pomorza.

W kolekcji MANUBA znajdują się m.in. stoliki, kubki, zielniki, poduszki, bieżniki. Materiały, z których wykonane są te unikatowe przedmioty, to drewno, ceramika, wiklina, naturalne włókna, ręcznie kuta stal. Wykorzystanie powoli zanikających metod rękodzielniczych pozwoli odzyskać kontakt z przeszłością, przenieść się w świat historii, co w końcowym efekcie może stanowić inspirację dla współczesności i przyszłości.

Na nowo odkryjemy kunszt i umiejętności artystów-rzemieślników z Pomorza. Do projektu zaproszeni zostali m.in. twórcy tradycyjnej ceramiki z rodziny Neclów, rękodzielnicy z Kaszubskiego Domu Rękodzieła Ludowego w miejscowości Swornegacie, kowal artysta Leszek Supiński z Gdańska Oliwy, Bohdan Szczudło, łączący doświadczenia artystyczne z wiedzą o drewnie oraz artyści zajmujący się ręcznym przędzeniem tkanin. Za stronę projektową odpowiadają twórcy z pracowni Witamina D oraz Agnieszka Bar, Wojciech Mierzwa, Paweł Pomorski i Paulina Ryń.

Kuratorzy: Razy 2 – Paulina Ryń i Jacek Ryń.

In Motion – w ruchu. Teraźniejszość i przyszłość sprzętu sportowego
Inną formą dialogu ze współczesnością stanowić będzie wystawa sprzętu sportowego In Motion. Prezentowane przedmioty są odpowiedzią na wyzwania nowoczesnego, dynamicznego stylu życia i projektowane na potrzeby indywidualnego użytkownika. Zobaczymy m.in. specjalistyczne buty sportowe, ultralekkie śpiwory, rakiety śnieżne, kajaki, rowery, kaski, ochraniacze, różnorodne deski (sprzęty pływające), np. do kitesurfingu czy windsurfingu.

Większość z nich została wprowadzona do produkcji w ciągu ostatnich kilku lat. Są to przykładowe rozwiązania, wybrane spośród wielu tak, aby spójnie zaprezentować kierunek projektowania. Łączą je główne założenia projektowe, zasady działania oraz praca z materiałami. Wizja projektantów oprócz estetycznych aspektów, ma też praktyczne cele. Przedmioty te są przede wszystkim ergonomiczne, łatwe w transporcie i przechowywaniu, sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Umożliwiają funkcjonowanie w nietypowych warunkach, zdobywanie trudno dostępnych terenów, doznawanie nowych wrażeń i emocji, pobijanie rekordów. Ultralekkie i świetnie zaprojektowane sprzęty sportowe doskonale wpisują się w dewizę współczesnego ruchu olimpijskiego, która dzisiaj określa też styl życia – szybciej, wyżej, mocniej.

Wystawa In Motion ma być również punktem wyjścia do refleksji nad drogą, którą podążają producenci oraz odbiorcy sprzętu sportowego. Warto przyjrzeć się temu bliżej, zwłaszcza w Gdyni, mieście, które stawia na nowoczesny, aktywny i zdrowy styl życia.
Kuratorką i pomysłodawczynią wystawy jest Dorota Kabała.

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter